Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Meandr. Co znamená pojem Meandr z kategorie Příroda?

Co to je Meandr? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Meandr?

Meandr je název používaný pro zákrut řeky, který vznikl boční erozí – tedy vymletím břehu na jedné straně a usazením materiálu n druhé straně. Meandr musí mít středový úhel oblouku větší než 180 stupňů, jinak by se jednalo pouze o říční zákrut.
Pokud dojde k zahloubení říčního koryta, oddělí se meandr od zbytku řeky a stane se z něj mrtvé rameno neboli meandrové jezero. Meandry mohou být volné a proměnlivé nebo zakleslé, stálé.


Co je to Meandr? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Meandr. Co znamená pojem Meandr z kategorie Příroda?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Meandr? Pak se o ní podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Meandr patří do sekce Příroda

Klíčová slova: formulace, pojem, termín, terminus technicus, definice pojmu, význam slova, Meandr, Příroda, slovo, slovník, přesný význam, heslo, wiki, odborný výraz, vysvětlení, názvosloví, terminologie, Příroda


Pojem Meandr je v kategorii Příroda, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Meandr?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Meandr je zákrut řeky způsobený boční erozí – vymíláním břehů na jedné straně a usazováním na straně druhé. Na tvar říčních meandrů má vliv i Coriolisova síla. Rozdíl mezi prostým říčním zákrutem a meandrem bývá stanoven normativně, obvykle se udává, že středový úhel oblouku musí být větší než 180°. Břehy meandrů se nazývají jesepní (vnitřní břeh) a výsepní (vnější břeh). Někdy může dojít k protnutí šíje meandru a vzniku okrouhlíku. Následným zahloubením říčního koryta se může meandr zcela oddělit od říčního toku a vznikne mrtvé rameno řeky, meandrové jezero.

Pro další informace o termínu Meandr zkuste tyto odkazy

Hledat heslo Meandr ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Meandr ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Meandr ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Meandr ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít pojem Meandr ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Meandr ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Meandr například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Meandr? resp. jaká je definice slova Meandr? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Meandr, odpověď na dotaz co je to Meandr?. Víte např. kdo to je Altistka? Znáte a víte kdo je Aktér? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Příroda). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.