Co je to?
Definice odborného termínu, slova Meandr. Co znamená pojem Meandr z kategorie Příroda?

Co je Meandr?

Co znamená termín Meandr? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Meandr je název používaný pro zákrut řeky, který vznikl boční erozí – tedy vymletím břehu na jedné straně a usazením materiálu n druhé straně. Meandr musí mít středový úhel oblouku větší než 180 stupňů, jinak by se jednalo pouze o říční zákrut.
Pokud dojde k zahloubení říčního koryta, oddělí se meandr od zbytku řeky a stane se z něj mrtvé rameno neboli meandrové jezero. Meandry mohou být volné a proměnlivé nebo zakleslé, stálé.


Co je to Meandr? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Meandr. Co znamená pojem Meandr z kategorie Příroda?

Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Text vytvořen pro Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Meandr sdílet s kolegy na sociálních sítích jako je Facebook, Pinterest, Síť X nebo Reddit. Stačí kliknout na tlačítko Sdílet.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín Meandr patří do sekce příroda

Klíčová slova: odborný výraz, termín, synonymum, příroda, příroda, význam, vysvětlení, definice pojmu, přesný význam, Meandr, význam pojmu, definice, co to je, význam slova, wiki, co je to Meandr?, slovník, informace


Pojem Meandr je v kategorii příroda, ilustrační obrázek

Co označuje termín Meandr? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Meandr je zákrut řeky způsobený boční erozí – vymíláním břehů na jedné straně a usazováním na straně druhé. Na tvar říčních meandrů má vliv i Coriolisova síla. Rozdíl mezi prostým říčním zákrutem a meandrem bývá stanoven normativně, obvykle se udává, že středový úhel oblouku musí být větší než 180°. Břehy meandrů se nazývají jesepní (vnitřní břeh) a výsepní (vnější břeh). Někdy může dojít k protnutí šíje meandru a vzniku okrouhlíku. Následným zahloubením říčního koryta se může meandr zcela oddělit od říčního toku a vznikne mrtvé rameno řeky, meandrové jezero.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Vyhledat pojem Meandr na Google obrázcích

Zkusit najít heslo Meandr ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Meandr ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Meandr ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem Meandr na Google.cz

Hledat termín Meandr ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Meandr například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo v Google překladači.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Právě nyní již víte co znamená Meandr? resp. co přesně znamená slovo Meandr? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Meandr, odpověď na dotaz co je to Meandr?. Víte např. kdo to je Helena Štáchová? Znáte a víte kdo je Petr Mrázek? Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pojmy mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Radíme proto zkusit hledat pojem Meandr v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je příroda. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie příroda, hory mraky, meandr, ilustrační obrázek

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.