Co je to?
Výraz, termín, definice slova Tonik. Co znamená odborný pojem Tonik z kategorie Nápoje?

Co je to Tonik? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Tonik

Perlivý nealkoholický nápoj, jehož název pochází z anglického slova tonic, což v překladu znamená osvěžující, posilující, tedy tonikum. Nápoj obsahuje chinin, což mu propůjčuje specifickou hořkou chuť. Nejprve byl tonik užíván jako lék proti malárii, protože šlo o vodu nasycenou oxidem uhličitým s vysokým obsahem chininu. V současnosti ale obsahuje tonik chininu jenom velmi málo, jde spíše jenom o dochucení. U jednotlivých výrobců toniku, kterých je celá řada, se množství použitého chininu významně liší. Nápoj proto už není ani příliš hořký, naopak je doslazován cukrem či obilnými sirupy. Někteří výrobci nabízejí ve svém sortimentu i dietní variantu toniku s obsahem umělých sladidel. Vyvarovat by se pití toniku měly těhotné ženy, malé děti a lidé, kteří mají potíže se srdcem. Tonik patří k oblíbeným součástem koktejlů, nejznámější je gin s tonikem, nebo také vodka s tonikem. Gin s tonikem má původ v Indii, kde se hojně vyskytovala malárie. Britové, kteří měli Indii pod svojí koloniální správou, užívali chinin jako lék proti malárii, a aby si zjemnili hořkou chuť chininového nápoje, míchali ho s ginem. U nás je oblíbená také becherovka s tonikem.


Co je to Tonik? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Tonik. Co znamená odborný pojem Tonik z kategorie Nápoje?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Tonik? Pak se o ní podělte s vašimi známými a kamarády na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Výraz Tonik patří do sekce nápoje

Klíčová slova: nápoje, co znamená, lexikon, terminologie, co to je, vysvětlení, odborný výraz, Tonik, odborné názvosloví, informace, význam pojmu, definice, heslo, wiki, význam slova, terminus technicus, názvosloví, přesný význam


Pojem Tonik je v kategorii nápoje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Tonik? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Tonik (z anglického tonic posilující, osvěžující, tonizující, tonikum) je perlivý nealkoholický nápoj obsahující chinin, který nápoji dodává specifickou výrazně hořkou chuť.
Chinin byl přidáván do nápojů jako profylaktikum proti malárii v tropických oblastech Jižní Asie a Afriky, kde je tato nemoc endemická. Míchaný nápoj gin s tonikem vznikl v Indii (která byla tehdy britskou kolonií), když si tamější britské obyvatelstvo zpříjemňovalo hořký lék právě ginem.
Tonik je často přimícháván do koktejlů, obzvláště těch s ginem nebo vodkou. Tonik s citronem nebo jeho příchutí je znám pod jménem „bitter lemon“. Tyto drinky jsou oblíbeny spíše v Evropě než v USA.

Další zdroje informací

Najít slovo Tonik ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Tonik na Youtube

Zkusit najít heslo Tonik ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Tonik ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít výraz Tonik na Google.cz

Vyhledat pojem Tonik ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Tonik například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Teď už víte jaká je definice termínu Tonik? resp. co přesně znamená slovo Tonik? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Tonik, odpověď na dotaz co je to Tonik?. Víte např. kdo to je Arachnolog? Znáte a víte kdo je Vratislav Mynář? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto termín Tonik hledat i v jiných kategoriích (než nápoje) U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na zajímavosti, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.