Co je to?
Výraz, termín, definice slova Zvěrokruh. Co znamená odborný pojem Zvěrokruh z kategorie Věda?

Co je to Zvěrokruh? Význam slova

Co znamená termín Zvěrokruh? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Zvěrokruh, jinak také zodiak neboli zvířetník, je symetrický pás nebeské sféry, který obklopuje ekliptiku. Pokud se na tento pás člověk dívá ze Země, vidí v něm pohyb všech již objevených planet sluneční soustavy. Již před několika tisíci lety se astrologové shodli na rozdělení zvěrokruhu ne díly po třiceti stupních. Tyto obdélníkové díly byly pojmenovány zvířetníková znamení. Podle data a času, které jsou odvozeny od polohy Slunce, jsou každému určitému časovému úseku přidělena znamení. První znamení začíná na jarním bodě a je jím znamení Berana. Jména obdržela znamení podle souhvězdí zvěrokruhu, původně se s nimi totiž shodovala. K posunu došlo krouživým pohybem zemské osy, takže souhvězdí a znamení změnila svou polohu o jedno pole.
Zvěrokruh zobrazuje i polohy Měsíce, od nich jsou odvozena znamení měsíční. Existuje více druhů zvěrokruhů, například tropický zvěrokruh, který používají astrologové. Má dvanáct znamení, Berana, Býka, Blížence, Raka, Lva, Pannu, Váhy, Štíra, Střelce, Kozoroha, Vodnáře a Ryby. Jarní bod zvěrokruhu se průběhu století posunuje, v současnosti je ve znamení Ryb. Dalším zvěrokruhem je siderický zvěrokruh, který má také 12 souhvězdí se stejnými jmény jako znamení. Zvěrokruh je znám již z doby babylonské, Počet znamení nebyl v té době ustálený. 12 znamení je využíváno přibližně od roku 400 př. n. l.


Co je to Zvěrokruh? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Zvěrokruh. Co znamená odborný pojem Zvěrokruh z kategorie Věda?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Zvěrokruh sdílet s kolegy na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Výraz Zvěrokruh patří do sekce věda

Klíčová slova: definice, vysvětlení, formulace, přesný výraz, přesný význam, informace, pojem, odborné názvosloví, heslo, co to je, slovník, význam pojmu, co je to Zvěrokruh?, termín, Zvěrokruh, popis, terminologie, věda


Pojem Zvěrokruh je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Zvěrokruh?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Zvěrokruh, zvířetník nebo zodiak (řecky ζῳδιακός, latinsky zodiacus) je myšlený pás ±8° (16°) na nebeské sféře táhnoucí se symetricky podél ekliptiky. V tomto pásu se při pohledu ze Země pohybují všechny známé planety sluneční soustavy (včetně později objevených – Uranu a Neptunu; trpasličí planeta Pluto se může na obloze objevit i mimo zvířetník). Astrologové rozdělili před třemi až čtyřmi tisící lety zvířetník na 12 stejných obdélníkových dílů o délce po 30°, které nazvali zvířetníková znamení.

Linky na jiné informační zdroje

Hledat videa s názvem Zvěrokruh na Youtube

Najít pojem Zvěrokruh ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Zvěrokruh ve Wikislovníku

Hledat heslo Zvěrokruh na Google.cz

Hledat termín Zvěrokruh ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Zvěrokruh ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Zvěrokruh například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Nyní již víte co znamená slovo Zvěrokruh? resp. co se skrývá pod slovem Zvěrokruh? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Zvěrokruh, odpověď na dotaz co je to Zvěrokruh?. Víte např. kdo to je Paracelsus? Znáte a víte kdo je Antropolog? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než věda. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na pozadí vašeho počítače z partnerské stránky. Na výběr máte z mnoha kategorií jako zvířátka nebo příroda.