Co je to?
Výraz, termín, definice slova Zvěrokruh. Co znamená odborný pojem Zvěrokruh z kategorie Věda?

Co je to Zvěrokruh? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Zvěrokruh?

Zvěrokruh, jinak také zodiak neboli zvířetník, je symetrický pás nebeské sféry, který obklopuje ekliptiku. Pokud se na tento pás člověk dívá ze Země, vidí v něm pohyb všech již objevených planet sluneční soustavy. Již před několika tisíci lety se astrologové shodli na rozdělení zvěrokruhu ne díly po třiceti stupních. Tyto obdélníkové díly byly pojmenovány zvířetníková znamení. Podle data a času, které jsou odvozeny od polohy Slunce, jsou každému určitému časovému úseku přidělena znamení. První znamení začíná na jarním bodě a je jím znamení Berana. Jména obdržela znamení podle souhvězdí zvěrokruhu, původně se s nimi totiž shodovala. K posunu došlo krouživým pohybem zemské osy, takže souhvězdí a znamení změnila svou polohu o jedno pole.
Zvěrokruh zobrazuje i polohy Měsíce, od nich jsou odvozena znamení měsíční. Existuje více druhů zvěrokruhů, například tropický zvěrokruh, který používají astrologové. Má dvanáct znamení, Berana, Býka, Blížence, Raka, Lva, Pannu, Váhy, Štíra, Střelce, Kozoroha, Vodnáře a Ryby. Jarní bod zvěrokruhu se průběhu století posunuje, v současnosti je ve znamení Ryb. Dalším zvěrokruhem je siderický zvěrokruh, který má také 12 souhvězdí se stejnými jmény jako znamení. Zvěrokruh je znám již z doby babylonské, Počet znamení nebyl v té době ustálený. 12 znamení je využíváno přibližně od roku 400 př. n. l.


Co je to Zvěrokruh? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Zvěrokruh. Co znamená odborný pojem Zvěrokruh z kategorie Věda?

Texty mohou obsahovat chyby. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Zvěrokruh? Pak se o tuto stránku podělte s dalšími lidmi na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Zvěrokruh je v kategorii věda

Klíčová slova: význam, terminologie, věda, odborné názvosloví, přesný význam, co znamená, popis, Zvěrokruh, wiki, přesný výraz, synonymum, co to je, heslo, terminus technicus, co je to Zvěrokruh?, slovník, definice pojmu, slovo


Pojem Zvěrokruh je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Zvěrokruh píše následující

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Zvěrokruh, zvířetník nebo zodiak (řecky ζῳδιακός, latinsky zodiacus) je myšlený pás ±8° (16°) na nebeské sféře táhnoucí se symetricky podél ekliptiky. V tomto pásu se při pohledu ze Země pohybují všechny známé planety sluneční soustavy (včetně později objevených – Uranu a Neptunu; trpasličí planeta Pluto se může na obloze objevit i mimo zvířetník). Astrologové rozdělili před třemi až čtyřmi tisící lety zvířetník na 12 stejných obdélníkových dílů o délce po 30°, které nazvali zvířetníková znamení.

Další informační zdroje o slovu Zvěrokruh

Zkusit najít termín Zvěrokruh ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Zvěrokruh na Youtube

Zkusit najít pojem Zvěrokruh ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Zvěrokruh ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Zvěrokruh ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít frázi Zvěrokruh ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Zvěrokruh například ve Wikislovníku, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Zvěrokruh? resp. co označuje slovo Zvěrokruh? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Zvěrokruh, odpověď na dotaz co je to Zvěrokruh?. Víte např. kdo to je Andrej Bičan? Znáte a víte kdo je Operativec? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v věda. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na pozadí vašeho počítače z partnerské stránky. Na výběr máte z mnoha kategorií jako zvířátka nebo příroda.