Co je to?
Odborný výraz, definice slova Zvěrokruh. Co znamená slovo Zvěrokruh z kategorie Věda?

Co je Zvěrokruh?

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Zvěrokruh?

Zvěrokruh, jinak také zodiak neboli zvířetník, je symetrický pás nebeské sféry, který obklopuje ekliptiku. Pokud se na tento pás člověk dívá ze Země, vidí v něm pohyb všech již objevených planet sluneční soustavy. Již před několika tisíci lety se astrologové shodli na rozdělení zvěrokruhu ne díly po třiceti stupních. Tyto obdélníkové díly byly pojmenovány zvířetníková znamení. Podle data a času, které jsou odvozeny od polohy Slunce, jsou každému určitému časovému úseku přidělena znamení. První znamení začíná na jarním bodě a je jím znamení Berana. Jména obdržela znamení podle souhvězdí zvěrokruhu, původně se s nimi totiž shodovala. K posunu došlo krouživým pohybem zemské osy, takže souhvězdí a znamení změnila svou polohu o jedno pole.
Zvěrokruh zobrazuje i polohy Měsíce, od nich jsou odvozena znamení měsíční. Existuje více druhů zvěrokruhů, například tropický zvěrokruh, který používají astrologové. Má dvanáct znamení, Berana, Býka, Blížence, Raka, Lva, Pannu, Váhy, Štíra, Střelce, Kozoroha, Vodnáře a Ryby. Jarní bod zvěrokruhu se průběhu století posunuje, v současnosti je ve znamení Ryb. Dalším zvěrokruhem je siderický zvěrokruh, který má také 12 souhvězdí se stejnými jmény jako znamení. Zvěrokruh je znám již z doby babylonské, Počet znamení nebyl v té době ustálený. 12 znamení je využíváno přibližně od roku 400 př. n. l.


Co je to Zvěrokruh? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Zvěrokruh. Co znamená slovo Zvěrokruh z kategorie Věda?

Pakliže jste v textech objevili chyby, tak se nebojte nám napsat. Budeme vám vděčni za jakoukoliv zpětnou vazbu.Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Zvěrokruh s jinými lidmi na sociálních sítích, jako jsou Facebook, Pinterest, síť X (dříve Twitter), Reddit apod.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Termín Zvěrokruh patří do kategorie věda

Klíčová slova: definice pojmu, názvosloví, věda, odborné názvosloví, slovo, formulace, co je to Zvěrokruh?, co znamená, přesný výraz, slovník, lexikon, význam slova, heslo, Zvěrokruh, termín, věda, přesný význam, vysvětlení


Pojem Zvěrokruh je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co označuje termín Zvěrokruh? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Zvěrokruh, zvířetník nebo zodiak (řecky ζῳδιακός, latinsky zodiacus) je myšlený pás ±8° (16°) na nebeské sféře táhnoucí se symetricky podél ekliptiky. V tomto pásu se při pohledu ze Země pohybují všechny známé planety sluneční soustavy (včetně později objevených – Uranu a Neptunu; trpasličí planeta Pluto se může na obloze objevit i mimo zvířetník). Astrologové rozdělili před třemi až čtyřmi tisící lety zvířetník na 12 stejných obdélníkových dílů o délce po 30°, které nazvali zvířetníková znamení.

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít frázi Zvěrokruh ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Zvěrokruh ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Zvěrokruh ve Wikizdrojích

Najít slovo Zvěrokruh ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Zvěrokruh ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Zvěrokruh ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Zvěrokruh například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Teď už znáte odpověď na otázku co znamená Zvěrokruh? resp. co se skrývá pod slovem Zvěrokruh? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Zvěrokruh, odpověď na dotaz co je to Zvěrokruh?. Víte např. kdo to je Sisyfos? Znáte a víte kdo je David Křížek? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Zvěrokruh i jinde než v sekci než v věda. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na pozadí vašeho počítače z partnerské stránky. Na výběr máte z mnoha kategorií jako zvířátka nebo příroda.