Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Vitariánství. Co znamená pojem Vitariánství z kategorie Jídlo?

Co to je Vitariánství? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Vitariánství

Vitariánství je způsob výživy, který je založen na stravě výhradně z potravin rostlinného původu, které nejsou tepelně upravovány. Jde o tzv. živou stravu – raw food – čili syrové jídlo. To nesmí projít tepelnou úpravou, která by byla vyšší než 42 stupňů Celsia. Někdy se jako vitariáni nazývají i lidé, kteří krom zeleniny, ovoce, luštěnin, naklíčeného obilí, semen a ořechů jedí i mléčné výrobky a pijí mléko, dávají však přednost mléku kozímu nebo ovčímu. Někteří jedinci požívají i maso v syrovém stavu, ale většinou jsou vitariáni zároveň vegany.
Filozofie vitariánství vychází z teorie, že potrava, která se tepelně upraví, ztrácí většinu výživových hodnot. Za hranici stanoví 42 stupňů Celsia, při vyšších teplotách se ničí důležité enzymy a živiny. Řídí se tím, že ani ostatní živočichové svou stravu neupravují. Stanoví také pořadí a kombinace jídel, které se lépe tráví. K přípravě jídel se využívají mixéry, sušičky, food procesory a podobně. Nutné jsou také lednice a mrazáky.


Co je to Vitariánství? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Vitariánství. Co znamená pojem Vitariánství z kategorie Jídlo?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Sepsáno redaktory Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Vitariánství se nachází v sekci Jídlo

Klíčová slova: slovo, názvosloví, přesný význam, Jídlo, definice pojmu, terminologie, co znamená, wiki, vysvětlení, lexikon, význam, synonymum, pojem, co je to Vitariánství?, Vitariánství, význam pojmu, Jídlo, odborné názvosloví


Pojem Vitariánství je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Vitariánství? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Vitariánství je výživový směr založený na přijímání výhradně tepelně neupravených potravin. Často se vitariánsky stravují v teplém ročním období i nevitariáni.
Někdy jen rostlinného původu, mezi což patří zelenina, ovoce, ořechy, semena, naklíčené obilí a luštěniny. Za vitariány se označují i tací, kdož pijí syrové mléko a mléčné výrobky převážně z kozího nebo ovčího mléka. Může také zahrnovat i konzumaci syrového masa. Většinou jsou vitariáni ale zároveň vegani. V jídelníčku vitariána se také nenachází obiloviny a luštěniny, které se jedí pouze naklíčené. Obiloviny hlavně kvůli vysokému obsahu lepku, vyjma pohanky, která lepek neobsahuje a není obilovinou, luštěniny pak kvůli špatné stravitelnosti.
Tvrzení zastánců vitariánství jsou však pseudovědecká.

Ovocný salát

Ovocný salát, který neprošel tepelnou úpravou, můžeme zařadit mezi vitariánskou stravu. Autor: silviarita, zdroj: Pixabay
Ovocný salát, který neprošel tepelnou úpravou, můžeme zařadit mezi vitariánskou stravu. Autor: silviarita, zdroj: Pixabay


Další možné informační zdroje

Hledat termín Vitariánství ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat výraz Vitariánství ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Vitariánství ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vitariánství ve Wikimedia Commons

Najít výraz Vitariánství na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Vitariánství ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Vitariánství například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Vitariánství? resp. jaká je definice slova Vitariánství? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vitariánství, odpověď na dotaz co je to Vitariánství?. Víte např. kdo to je Patrick Kane? Znáte a víte kdo je Account manager? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Jídlo Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.