Co je to?
Odborný výraz, definice slova Vitariánství. Co znamená pojem Vitariánství z kategorie Jídlo?

Co je to Vitariánství? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Vitariánství

Vitariánství je způsob výživy, který je založen na stravě výhradně z potravin rostlinného původu, které nejsou tepelně upravovány. Jde o tzv. živou stravu – raw food – čili syrové jídlo. To nesmí projít tepelnou úpravou, která by byla vyšší než 42 stupňů Celsia. Někdy se jako vitariáni nazývají i lidé, kteří krom zeleniny, ovoce, luštěnin, naklíčeného obilí, semen a ořechů jedí i mléčné výrobky a pijí mléko, dávají však přednost mléku kozímu nebo ovčímu. Někteří jedinci požívají i maso v syrovém stavu, ale většinou jsou vitariáni zároveň vegany.
Filozofie vitariánství vychází z teorie, že potrava, která se tepelně upraví, ztrácí většinu výživových hodnot. Za hranici stanoví 42 stupňů Celsia, při vyšších teplotách se ničí důležité enzymy a živiny. Řídí se tím, že ani ostatní živočichové svou stravu neupravují. Stanoví také pořadí a kombinace jídel, které se lépe tráví. K přípravě jídel se využívají mixéry, sušičky, food procesory a podobně. Nutné jsou také lednice a mrazáky.


Co je to Vitariánství? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Vitariánství. Co znamená pojem Vitariánství z kategorie Jídlo?

Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Napsáno redaktory Superia.cz

Definici pojmu Vitariánství sdílejte se známými na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Heslo Vitariánství je v kategorii jídlo

Klíčová slova: terminologie, definice, odborný výraz, definice pojmu, Vitariánství, heslo, odborné názvosloví, pojem, přesný význam, co to je, terminus technicus, význam pojmu, slovo, synonymum, termín, význam, popis, slovník


Pojem Vitariánství je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Vitariánství?

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Vitariánství je výživový směr založený na přijímání výhradně tepelně neupravených potravin. Často se vitariánsky stravují v teplém ročním období i nevitariáni.
Někdy jen rostlinného původu, mezi což patří zelenina, ovoce, ořechy, semena, naklíčené obilí a luštěniny. Za vitariány se označují i tací, kdož pijí syrové mléko a mléčné výrobky převážně z kozího nebo ovčího mléka. Může také zahrnovat i konzumaci syrového masa. Většinou jsou vitariáni ale zároveň vegani. V jídelníčku vitariána se také nenachází obiloviny a luštěniny, které se jedí pouze naklíčené. Obiloviny hlavně kvůli vysokému obsahu lepku, vyjma pohanky, která lepek neobsahuje a není obilovinou, luštěniny pak kvůli špatné stravitelnosti.
Tvrzení zastánců vitariánství jsou však pseudovědecká.

Ovocný salát

Ovocný salát, který neprošel tepelnou úpravou, můžeme zařadit mezi vitariánskou stravu. Autor: silviarita, zdroj: Pixabay
Ovocný salát, který neprošel tepelnou úpravou, můžeme zařadit mezi vitariánskou stravu. Autor: silviarita, zdroj: Pixabay


Pro další informace o termínu Vitariánství zkuste tyto odkazy

Najít termín Vitariánství ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat heslo Vitariánství na Google.cz

Zkusit najít termín Vitariánství ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Vitariánství ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem Vitariánství ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Vitariánství na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Vitariánství například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Vitariánství? resp. jaký je přesný význam slova Vitariánství? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vitariánství, odpověď na dotaz co je to Vitariánství?. Víte např. kdo to je Pavlína Filipovská? Znáte a víte kdo je David Ondráčka? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než jídlo). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.