Co je to?
Definice výrazu Vitariánství. Co znamená odborný pojem Vitariánství z kategorie Jídlo?

Co je Vitariánství?

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Vitariánství

Vitariánství je způsob výživy, který je založen na stravě výhradně z potravin rostlinného původu, které nejsou tepelně upravovány. Jde o tzv. živou stravu – raw food – čili syrové jídlo. To nesmí projít tepelnou úpravou, která by byla vyšší než 42 stupňů Celsia. Někdy se jako vitariáni nazývají i lidé, kteří krom zeleniny, ovoce, luštěnin, naklíčeného obilí, semen a ořechů jedí i mléčné výrobky a pijí mléko, dávají však přednost mléku kozímu nebo ovčímu. Někteří jedinci požívají i maso v syrovém stavu, ale většinou jsou vitariáni zároveň vegany.
Filozofie vitariánství vychází z teorie, že potrava, která se tepelně upraví, ztrácí většinu výživových hodnot. Za hranici stanoví 42 stupňů Celsia, při vyšších teplotách se ničí důležité enzymy a živiny. Řídí se tím, že ani ostatní živočichové svou stravu neupravují. Stanoví také pořadí a kombinace jídel, které se lépe tráví. K přípravě jídel se využívají mixéry, sušičky, food procesory a podobně. Nutné jsou také lednice a mrazáky.


Co je to Vitariánství? Význam slova, termín, Definice výrazu Vitariánství. Co znamená odborný pojem Vitariánství z kategorie Jídlo?

Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Vitariánství? s vašimi kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Termín Vitariánství je v sekci jídlo

Klíčová slova: vysvětlení, význam slova, popis, informace, jídlo, jídlo, co je to Vitariánství?, odborné názvosloví, názvosloví, význam, odborný výraz, definice, termín, význam pojmu, co znamená, lexikon, formulace, pojem


Pojem Vitariánství je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Vitariánství?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Vitariánství je výživový směr založený na přijímání výhradně tepelně neupravených potravin. Často se vitariánsky stravují v teplém ročním období i nevitariáni.
Někdy jen rostlinného původu, mezi což patří zelenina, ovoce, ořechy, semena, naklíčené obilí a luštěniny. Za vitariány se označují i tací, kdož pijí syrové mléko a mléčné výrobky převážně z kozího nebo ovčího mléka. Může také zahrnovat i konzumaci syrového masa. Většinou jsou vitariáni ale zároveň vegani. V jídelníčku vitariána se také nenachází obiloviny a luštěniny, které se jedí pouze naklíčené. Obiloviny hlavně kvůli vysokému obsahu lepku, vyjma pohanky, která lepek neobsahuje a není obilovinou, luštěniny pak kvůli špatné stravitelnosti.
Tvrzení zastánců vitariánství jsou však pseudovědecká.

Ovocný salát

Ovocný salát, který neprošel tepelnou úpravou, můžeme zařadit mezi vitariánskou stravu. Autor: silviarita, zdroj: Pixabay
Ovocný salát, který neprošel tepelnou úpravou, můžeme zařadit mezi vitariánskou stravu. Autor: silviarita, zdroj: Pixabay


Jiné doporučené zdroje informací

Najít slovo Vitariánství na Google obrázcích

Najít heslo Vitariánství ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Vitariánství ve fulltextu Seznam.cz

Hledat frázi Vitariánství ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Vitariánství ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Vitariánství na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Vitariánství například ve fulltextu Yahoo.com, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Teď už znáte odpověď na otázku co znamená Vitariánství? resp. co se skrývá pod slovem Vitariánství? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vitariánství, odpověď na dotaz co je to Vitariánství?. Víte např. kdo to je Kyborg? Znáte a víte kdo je Alain Delon? Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než jídlo). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie jídlo, pórek, vitariánství, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.