Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Vitariánství. Co znamená pojem Vitariánství z kategorie Jídlo?

Co to je Vitariánství? Význam slova

Co znamená termín Vitariánství? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Vitariánství je způsob výživy, který je založen na stravě výhradně z potravin rostlinného původu, které nejsou tepelně upravovány. Jde o tzv. živou stravu – raw food – čili syrové jídlo. To nesmí projít tepelnou úpravou, která by byla vyšší než 42 stupňů Celsia. Někdy se jako vitariáni nazývají i lidé, kteří krom zeleniny, ovoce, luštěnin, naklíčeného obilí, semen a ořechů jedí i mléčné výrobky a pijí mléko, dávají však přednost mléku kozímu nebo ovčímu. Někteří jedinci požívají i maso v syrovém stavu, ale většinou jsou vitariáni zároveň vegany.
Filozofie vitariánství vychází z teorie, že potrava, která se tepelně upraví, ztrácí většinu výživových hodnot. Za hranici stanoví 42 stupňů Celsia, při vyšších teplotách se ničí důležité enzymy a živiny. Řídí se tím, že ani ostatní živočichové svou stravu neupravují. Stanoví také pořadí a kombinace jídel, které se lépe tráví. K přípravě jídel se využívají mixéry, sušičky, food procesory a podobně. Nutné jsou také lednice a mrazáky.


Co je to Vitariánství? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Vitariánství. Co znamená pojem Vitariánství z kategorie Jídlo?

Veškeré texty jsou bez záruky. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Text s definicí výrazu Vitariánství doporučujeme sdílet s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Vitariánství se nachází v sekci Jídlo

Klíčová slova: Jídlo, formulace, přesný význam, význam pojmu, informace, popis, slovník, definice, co znamená, definice pojmu, wiki, lexikon, vysvětlení, pojem, význam slova, přesný výraz, Jídlo, co to je


Pojem Vitariánství je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Vitariánství?

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Vitariánství je výživový směr založený na přijímání výhradně tepelně neupravených potravin. Často se vitariánsky stravují v teplém ročním období i nevitariáni.
Někdy jen rostlinného původu, mezi což patří zelenina, ovoce, ořechy, semena, naklíčené obilí a luštěniny. Za vitariány se označují i tací, kdož pijí syrové mléko a mléčné výrobky převážně z kozího nebo ovčího mléka. Může také zahrnovat i konzumaci syrového masa. Většinou jsou vitariáni ale zároveň vegani. V jídelníčku vitariána se také nenachází obiloviny a luštěniny, které se jedí pouze naklíčené. Obiloviny hlavně kvůli vysokému obsahu lepku, vyjma pohanky, která lepek neobsahuje a není obilovinou, luštěniny pak kvůli špatné stravitelnosti.
Tvrzení zastánců vitariánství jsou však pseudovědecká.

Ovocný salát

Ovocný salát, který neprošel tepelnou úpravou, můžeme zařadit mezi vitariánskou stravu. Autor: silviarita, zdroj: Pixabay
Ovocný salát, který neprošel tepelnou úpravou, můžeme zařadit mezi vitariánskou stravu. Autor: silviarita, zdroj: Pixabay


Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit najít slovo Vitariánství ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Vitariánství na Google.cz

Zkusit najít pojem Vitariánství ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Vitariánství ve Wikimedia Commons

Najít heslo Vitariánství ve vyhledávači Qwant

Hledat termín Vitariánství ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Vitariánství například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Vitariánství? resp. jaký je význam pojmu Vitariánství? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vitariánství, odpověď na dotaz co je to Vitariánství?. Víte např. kdo to je Supervizor? Znáte a víte kdo je Sauron? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Vitariánství v jiné sekci než Jídlo. K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.