Co je to?
Výraz, termín, definice slova Železná opona. Co znamená odborný pojem Železná opona z kategorie Politika?

Co je to Železná opona? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Železná opona?

Železná opona je pojmenování z období studené války. Označovala se takto neprůchodná hranice, která oddělovala západní a východní blok. Byla vytvořena na západě Československa, Maďarska, NDR a SSSR a na jihu Bulharska a Albánie. Vznikla na konci druhé světové války a skončila společně se studenou válkou v roce 1991. Samotný název železná opona má svůj původ v divadelní sféře, kdy se takto označovala ohnivzdorná stěna, která oddělovala jeviště od hlediště. Někdy je tento pojem datován již do 20. let minulého století, kdy byl použit v souvislosti se sovětským vlivem, používal ho i Josef Goebbels a mnozí další státníci.
Oficiálně se název železná opona používal od projevu Winstona Churchilla v roce 1946. Železná opona neměla jednotnou podobu, většinou šlo o hraniční pásmo, do kterého byl povolen vstup pouze se speciální propustkou. Pásmo bylo vymezeno vysokými ploty s ostnatým drátem a bylo střeženo. Do plotů bylo také zaváděno vysoké napětí. Známá Berlínská zeď byla tvořena také betonovými bloky a panely. Většina železné opony padla v roce 1989.


Co je to Železná opona? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Železná opona. Co znamená odborný pojem Železná opona z kategorie Politika?

Neručíme za správnost a úplnost informací na Webových stránkách uvedených. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s vašimi přáteli prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Heslo Železná opona se nachází v sekci politika

Klíčová slova: co znamená, názvosloví, heslo, co to je, definice, pojem, význam slova, význam, terminus technicus, terminologie, slovo, synonymum, Železná opona, informace, přesný význam, formulace, slovník, politika


Pojem Železná opona je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Železná opona? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Železná opona je označení pro neprostupnou hranici mezi západním a východním blokem v době studené války. Nacházela se jednak na západní hranici SSSR, NDR, Československa, Maďarska jednak na jižní hranici Albánie, Bulharska. Existovala od konce druhé světové války v roce 1945 až do konce studené války v roce 1991.

Další informační zdroje

Hledat výraz Železná opona ve vyhledávači Yandex

Najít termín Železná opona ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Železná opona ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Železná opona na Youtube

Zkusit najít pojem Železná opona ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Železná opona na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Železná opona například ve Wikizdrojích, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Nyní už nejspíš víte co to je Železná opona? resp. jaký je přesný význam slova Železná opona? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Železná opona, odpověď na dotaz co je to Železná opona?. Víte např. kdo to je Egon Bondy? Znáte a víte kdo je Fluktuant? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než politika). Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů je Egypt. Na těchto webových stránkách se o něm dozvíte mnoho zajímavého.