Co je to?
Definice výrazu, termínu Železná opona. Co znamená odborný pojem Železná opona z kategorie Politika?

Co je Železná opona? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Železná opona?

Železná opona je pojmenování z období studené války. Označovala se takto neprůchodná hranice, která oddělovala západní a východní blok. Byla vytvořena na západě Československa, Maďarska, NDR a SSSR a na jihu Bulharska a Albánie. Vznikla na konci druhé světové války a skončila společně se studenou válkou v roce 1991. Samotný název železná opona má svůj původ v divadelní sféře, kdy se takto označovala ohnivzdorná stěna, která oddělovala jeviště od hlediště. Někdy je tento pojem datován již do 20. let minulého století, kdy byl použit v souvislosti se sovětským vlivem, používal ho i Josef Goebbels a mnozí další státníci.
Oficiálně se název železná opona používal od projevu Winstona Churchilla v roce 1946. Železná opona neměla jednotnou podobu, většinou šlo o hraniční pásmo, do kterého byl povolen vstup pouze se speciální propustkou. Pásmo bylo vymezeno vysokými ploty s ostnatým drátem a bylo střeženo. Do plotů bylo také zaváděno vysoké napětí. Známá Berlínská zeď byla tvořena také betonovými bloky a panely. Většina železné opony padla v roce 1989.


Co je to Železná opona? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Železná opona. Co znamená odborný pojem Železná opona z kategorie Politika?

Neručíme za pravdivost uvedených informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Sdílejte uvedený text s dalšími osobami na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Heslo Železná opona je v kategorii politika

Klíčová slova: význam, popis, informace, odborný výraz, význam pojmu, terminologie, definice, vysvětlení, politika, heslo, názvosloví, co je to Železná opona?, formulace, terminus technicus, slovník, synonymum, význam slova, co to je


Pojem Železná opona je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Železná opona? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Železná opona je označení pro neprostupnou hranici mezi západním a východním blokem v době studené války. Nacházela se jednak na západní hranici SSSR, NDR, Československa, Maďarska jednak na jižní hranici Albánie, Bulharska. Existovala od konce druhé světové války v roce 1945 až do konce studené války v roce 1991.

Jiné zdroje informací o pojmu Železná opona

Vyhledat heslo Železná opona ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít slovo Železná opona ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Železná opona ve Wikizdrojích

Hledat frázi Železná opona ve Wikislovníku

Najít heslo Železná opona na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Železná opona ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Železná opona například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Nyní už nejspíš víte jaký je přesný význam slova Železná opona? resp. co vlastně znamená slovo Železná opona? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Železná opona, odpověď na dotaz co je to Železná opona?. Víte např. kdo to je Dramaturg? Znáte a víte kdo je Putler? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než politika. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů je Egypt. Na těchto webových stránkách se o něm dozvíte mnoho zajímavého.