Co je to?
Definice odborného termínu, slova Železná opona. Co znamená pojem Železná opona z kategorie Politika?

Co je to Železná opona? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Železná opona?

Železná opona je pojmenování z období studené války. Označovala se takto neprůchodná hranice, která oddělovala západní a východní blok. Byla vytvořena na západě Československa, Maďarska, NDR a SSSR a na jihu Bulharska a Albánie. Vznikla na konci druhé světové války a skončila společně se studenou válkou v roce 1991. Samotný název železná opona má svůj původ v divadelní sféře, kdy se takto označovala ohnivzdorná stěna, která oddělovala jeviště od hlediště. Někdy je tento pojem datován již do 20. let minulého století, kdy byl použit v souvislosti se sovětským vlivem, používal ho i Josef Goebbels a mnozí další státníci.
Oficiálně se název železná opona používal od projevu Winstona Churchilla v roce 1946. Železná opona neměla jednotnou podobu, většinou šlo o hraniční pásmo, do kterého byl povolen vstup pouze se speciální propustkou. Pásmo bylo vymezeno vysokými ploty s ostnatým drátem a bylo střeženo. Do plotů bylo také zaváděno vysoké napětí. Známá Berlínská zeď byla tvořena také betonovými bloky a panely. Většina železné opony padla v roce 1989.


Definice odborného termínu, slova Železná opona. Co znamená pojem Železná opona z kategorie Politika?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte uvedený text s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Železná opona je v kategorii Politika

Klíčová slova: význam pojmu, Železná opona, popis, synonymum, význam, termín, přesný význam, pojem, wiki, terminologie, odborný výraz, lexikon, slovník, vysvětlení, definice pojmu, informace, Politika, definice


Pojem Železná opona je v kategorii Politika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Železná opona? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Železná opona je označení pro neprostupnou hranici mezi západním a východním blokem v době studené války. Nacházela se jednak na západní hranici SSSR, NDR, Československa, Maďarska jednak na jižní hranici Albánie, Bulharska. Existovala od konce druhé světové války v roce 1945 až do konce studené války v roce 1991.

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Železná opona ve Wikimedia Commons

Najít slovo Železná opona ve Wikislovníku

Najít výraz Železná opona na Google.cz

Hledat slovo Železná opona ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem Železná opona ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Železná opona ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Železná opona například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Google překladači.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená slovo Železná opona? resp. co znamená slovo Železná opona? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Železná opona, odpověď na dotaz co je to Železná opona?. Víte např. kdo to je Tom Cruise? Znáte a víte kdo je Prcek? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů podle různých oborů. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Politika). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Oblíbenou dovolenkovou destinací Čechů je Egypt. Na těchto webových stránkách se o něm dozvíte mnoho zajímavého.