Co je to?
Definice výrazu Severoatlantická aliance. Co znamená odborný pojem Severoatlantická aliance z kategorie Politika?

Co je Severoatlantická aliance? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Severoatlantická aliance

Severoatlantická aliance čili Organizace Severoatlantické smlouvy, anglicky North Atlantic Treaty Organization, zkratka NATO, je název označující politicko-vojenskou alianci, která vznikla v roce 1949. Aliance plní v současnosti tři hlavní úkoly, kolektivní obranu, spolupráci s partnery na bezpečnostních opatřeních a operace a mise při zvládání krizí. Do Severoatlantické aliance v současnosti patří 29 členů. Aliance má základní dokument, Severoatlantickou smlouvu, z níž nejčastěji zmiňovaný je článek 5, který zavazuje všechny členy přispět pomocí ostatním členům v případě ozbrojeného útoku. Z tohoto článku vychází kolektivní obrana, která je zajištěním vnější bezpečnosti zúčastněných, a také odstrašuje možné nepřátele. Ke kolektivní obraně patří také zachování stavu míru a demokracie v oblasti kolem severního Atlantického oceánu.
Úzce zde spolupracují USA, Kanada a evropští partneři, čímž se vytváří pevná vazba zajišťující také bezpečnost Evropy. Severoatlantická aliance má také partnery, kteří nejsou jejími členy a s nimiž jedná v Radě Euro-atlantického partnerství-Partnerství pro mír, ve Středomořském dialogu a Istanbulské iniciativě spolupráce.


Co je to Severoatlantická aliance? Význam slova, termín, Definice výrazu Severoatlantická aliance. Co znamená odborný pojem Severoatlantická aliance z kategorie Politika?

Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s blízkými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Severoatlantická aliance je v sekci politika

Klíčová slova: terminologie, odborný výraz, názvosloví, definice, pojem, formulace, politika, popis, význam, co znamená, význam slova, termín, heslo, Severoatlantická aliance, vysvětlení, wiki, odborné názvosloví, terminus technicus


Pojem Severoatlantická aliance je v kategorii politika, ilustrační obrázek

Linky na další online zdroje

Najít výraz Severoatlantická aliance ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem Severoatlantická aliance na Google.cz

Zkusit najít frázi Severoatlantická aliance ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Severoatlantická aliance ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Severoatlantická aliance na Youtube

Zkusit najít slovo Severoatlantická aliance ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Severoatlantická aliance například ve Wikipedii, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Právě jste zjistili co znamená Severoatlantická aliance? resp. jaký je význam slova Severoatlantická aliance? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Severoatlantická aliance, odpověď na dotaz co je to Severoatlantická aliance?. Víte např. kdo to je Daniel Veselý? Znáte a víte kdo je Adam Sebastian Helcelet? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než politika). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na pozadí vašeho počítače z partnerské stránky. Na výběr máte z mnoha kategorií jako zvířátka nebo příroda.