Co je to?
Definice odborného termínu, slova Rádlo. Co znamená pojem Rádlo z kategorie Nástroje?

Co je to Rádlo? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Rádlo?

Rádlo je nástroj používaný k orání. Jde o druh zemědělského nářadí, které je opatřeno jednoduchou rycí částí nebo radlicí trojhranného tvaru. Má poměrně dlouhou historii, jeho používání je prokázáno již v době bronzové a neolitické. Z rádla se později vyvinul pluh. Rádlo půdu rozryje a hlínu odhrne na obě strany. Pracuje tedy symetricky, čímž se právě od pluhu liší. Může mít dvě odhrnovačky, tzv. krojidlo a kolečka.
Rylcové rádlo, nazývané také hák nebo vratidlo, se používalo především pro měkkou orbu. Tvoří ho sloupek buď s radlicí, nebo pouze okovaný. Špatně se řídí, vyžaduje zkušenost oráče a nedělá rovné rýhy. Nemusí se však vynaložit velká tažná síla. Plazové rádlo má vodorovnou nebo šikmou symetrickou radlici, může mít krojidla a dvě odhrnovačky. Lze s ním orat hlouběji.


Co je to Rádlo? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Rádlo. Co znamená pojem Rádlo z kategorie Nástroje?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Definici slova Rádlo můžete sdílet s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Rádlo je v kategorii Nástroje

Klíčová slova: Rádlo, pojem, co je to Rádlo?, slovo, Nástroje, Nástroje, terminus technicus, definice pojmu, přesný výraz, wiki, heslo, definice, slovník, synonymum, co znamená, názvosloví, informace, popis


Pojem Rádlo je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Rádlo? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Rádlo je druh oradla, zemědělské nářadí s trojhrannou radlicí (nebo pouhým rýlem), určené k orání. První dřevěné rádlo v Evropě je doloženo z časné doby bronzové ze Švýcarska, ale nálezy připomínající rádla pocházejí již z období pozdního evropského neolitu. Rádlo se vyvinulo v pluh, jehož používání se rozšířilo ve vrcholném středověku.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Vyhledat termín Rádlo ve Wikizdrojích

Vyhledat výraz Rádlo ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Rádlo na Youtube

Najít slovo Rádlo ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Rádlo na Google.cz

Najít výraz Rádlo ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Rádlo například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Rádlo? resp. co se skrývá pod slovem Rádlo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Rádlo, odpověď na dotaz co je to Rádlo?. Víte např. kdo to je Michal Kempný? Znáte a víte kdo je Cyril Svoboda? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Nástroje Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?