Co je to?
Výraz, termín, definice slova Rádlo. Co znamená odborný pojem Rádlo z kategorie Nástroje?

Co je to Rádlo? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Rádlo?

Rádlo je nástroj používaný k orání. Jde o druh zemědělského nářadí, které je opatřeno jednoduchou rycí částí nebo radlicí trojhranného tvaru. Má poměrně dlouhou historii, jeho používání je prokázáno již v době bronzové a neolitické. Z rádla se později vyvinul pluh. Rádlo půdu rozryje a hlínu odhrne na obě strany. Pracuje tedy symetricky, čímž se právě od pluhu liší. Může mít dvě odhrnovačky, tzv. krojidlo a kolečka.
Rylcové rádlo, nazývané také hák nebo vratidlo, se používalo především pro měkkou orbu. Tvoří ho sloupek buď s radlicí, nebo pouze okovaný. Špatně se řídí, vyžaduje zkušenost oráče a nedělá rovné rýhy. Nemusí se však vynaložit velká tažná síla. Plazové rádlo má vodorovnou nebo šikmou symetrickou radlici, může mít krojidla a dvě odhrnovačky. Lze s ním orat hlouběji.


Co je to Rádlo? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Rádlo. Co znamená odborný pojem Rádlo z kategorie Nástroje?

Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Rádlo? Pak se o ní podělte se známými na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Rádlo patří do sekce nástroje

Klíčová slova: termín, informace, wiki, slovník, definice pojmu, co znamená, terminologie, definice, terminus technicus, nástroje, odborný výraz, nástroje, názvosloví, přesný význam, synonymum, co je to Rádlo?, formulace, vysvětlení


Pojem Rádlo je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co označuje termín Rádlo? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Rádlo je druh oradla, zemědělské nářadí s trojhrannou radlicí (nebo pouhým rýlem), určené k orání. První dřevěné rádlo v Evropě je doloženo z časné doby bronzové ze Švýcarska, ale nálezy připomínající rádla pocházejí již z období pozdního evropského neolitu. Rádlo se vyvinulo v pluh, jehož používání se rozšířilo ve vrcholném středověku.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat pojem Rádlo ve Wikislovníku

Vyhledat výraz Rádlo ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Rádlo ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Rádlo ve vyhledávači Qwant

Najít termín Rádlo ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Rádlo ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Rádlo například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Rádlo? resp. jaká je definice slova Rádlo? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Rádlo, odpověď na dotaz co je to Rádlo?. Víte např. kdo to je Klinický psycholog? Znáte a víte kdo je Megaloman? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než nástroje. U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího významy slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Být, bydlit, obyvatel ... Vzpomenete si ještě na všechna vyjmenovaná slova po B?