Co je to?
Odborný výraz, definice slova Krevní plazma. Co znamená pojem Krevní plazma z kategorie Lékařství?

Co je Krevní plazma?

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Krevní plazma

Krevní plazma tvoří nejobjemnější část krve. Je tekutá a jantarově zbarvená. V těle člověka zaujímá krevní plazma cca 5 % váhy, většinou se jedná o množství kolem 3 litrů. Plazma je tvořena organickými látkami a anorganickými solemi, 90 % pak zaujímá voda.
Prostřednictvím krevní plazmy se transportují tuky, hormony, cukry, kyslík a oxid uhličitý, bílkoviny, látky důležité pro srážení krve i produkty metabolizmu. Reguluje také osmotickou rovnováhu a poměr kyselin a zásad.


Co je to Krevní plazma? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Krevní plazma. Co znamená pojem Krevní plazma z kategorie Lékařství?

Přes maximální snahu a opakovanou kontrolu mohou být některé informace nesprávné, nepřesné či neaktuální. Text vytvořen pro Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s bližními na sociálních sítích, jako jsou Facebook, Pinterest, síť X (dříve Twitter), Reddit apod.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Termín Krevní plazma se nachází v sekci lékařství

Klíčová slova: wiki, přesný výraz, termín, heslo, definice, pojem, vysvětlení, význam slova, lékařství, informace, význam, Krevní plazma, definice pojmu, přesný význam, lékařství, popis, co znamená, slovo


Pojem Krevní plazma je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Krevní plazma?

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Krevní plazma je tekutá složka krve, její nejobjemnější část. Krevní plazma má jantarově nažloutlou barvu. V těle zdravého člověka je zhruba 3–3,5 litrů krevní plazmy, tj. přibližně 5 % tělesné hmotnosti.
Plazma je tvořena z 90 % vodou, zbytek tvoří organické látky (7 % plazmatické bílkoviny, 2 % hormony, enzymy, vitamíny, minerální látky, glukóza, atd.) a anorganické soli (0,9 %, fyziologický roztok).
Plazma slouží jako médium pro přenos cukrů, lipidů, hormonů, metabolických produktů, v omezené míře i kyslíku a oxidu uhličitého. (Schopnost plazmy přenášet kyslík je však mnohem nižší než u hemoglobinu obsaženého v červených krvinkách.)

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat slovo Krevní plazma ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Krevní plazma na Google.cz

Hledat pojem Krevní plazma ve Wikizdrojích

Hledat frázi Krevní plazma ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat heslo Krevní plazma ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Krevní plazma ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Krevní plazma například v evropském vyhledávači Qwant, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Nyní již víte co znamená Krevní plazma? resp. jaká je definice termínu Krevní plazma? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Krevní plazma, odpověď na dotaz co je to Krevní plazma?. Víte např. kdo to je Lesana? Znáte a víte kdo je Petr Kostka? Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Můžete se proto pokusit najít heslo Krevní plazma i v jiné sekci než v lékařství. Část textů obsahuje internetový odkaz i krátkou citaci z české verze projektu Wikipedia. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, Vojenská lékařka, krevní plazma, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.