Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Krevní plazma. Co znamená pojem Krevní plazma z kategorie Lékařství?

Co to je Krevní plazma? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Krevní plazma?

Krevní plazma tvoří nejobjemnější část krve. Je tekutá a jantarově zbarvená. V těle člověka zaujímá krevní plazma cca 5 % váhy, většinou se jedná o množství kolem 3 litrů. Plazma je tvořena organickými látkami a anorganickými solemi, 90 % pak zaujímá voda.
Prostřednictvím krevní plazmy se transportují tuky, hormony, cukry, kyslík a oxid uhličitý, bílkoviny, látky důležité pro srážení krve i produkty metabolizmu. Reguluje také osmotickou rovnováhu a poměr kyselin a zásad.


Co je to Krevní plazma? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Krevní plazma. Co znamená pojem Krevní plazma z kategorie Lékařství?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Krevní plazma? Pak se o ní podělte s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Krevní plazma je v kategorii Lékařství

Klíčová slova: pojem, slovník, popis, Lékařství, definice pojmu, Lékařství, terminologie, význam slova, význam, význam pojmu, heslo, přesný význam, synonymum, terminus technicus, Krevní plazma, formulace, přesný výraz, co znamená


Pojem Krevní plazma je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Krevní plazma píše následující

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Krevní plazma je tekutá složka krve, její nejobjemnější část. Krevní plazma má jantarově nažloutlou barvu. V těle zdravého člověka je zhruba 3–3,5 litrů krevní plazmy, tj. přibližně 5 % tělesné hmotnosti.
Plazma je tvořena z 90 % vodou, zbytek tvoří organické látky (7 % plazmatické bílkoviny, 2 % hormony, enzymy, vitamíny, minerální látky, glukóza, atd.) a anorganické soli (0,9 %, fyziologický roztok).
Plazma slouží jako médium pro přenos cukrů, lipidů, hormonů, metabolických produktů, v omezené míře i kyslíku a oxidu uhličitého. (Schopnost plazmy přenášet kyslík je však mnohem nižší než u hemoglobinu obsaženého v červených krvinkách.)

Hledejte v dalších zdrojích

Najít výraz Krevní plazma ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Krevní plazma ve Wikimedia Commons

Najít slovo Krevní plazma ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Krevní plazma ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Krevní plazma ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Krevní plazma na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Krevní plazma například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Krevní plazma? resp. co znamená slovo Krevní plazma? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Krevní plazma, odpověď na dotaz co je to Krevní plazma?. Víte např. kdo to je Vegetarián? Znáte a víte kdo je Nindža? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Krevní plazma hledat i v jiných kategoriích (než Lékařství) U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.