Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Krevní plazma. Co znamená pojem Krevní plazma z kategorie Lékařství?

Co to je Krevní plazma? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Krevní plazma?

Krevní plazma tvoří nejobjemnější část krve. Je tekutá a jantarově zbarvená. V těle člověka zaujímá krevní plazma cca 5 % váhy, většinou se jedná o množství kolem 3 litrů. Plazma je tvořena organickými látkami a anorganickými solemi, 90 % pak zaujímá voda.
Prostřednictvím krevní plazmy se transportují tuky, hormony, cukry, kyslík a oxid uhličitý, bílkoviny, látky důležité pro srážení krve i produkty metabolizmu. Reguluje také osmotickou rovnováhu a poměr kyselin a zásad.


Co je to Krevní plazma? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Krevní plazma. Co znamená pojem Krevní plazma z kategorie Lékařství?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Text můžete velmi jednoduše sdílet s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Krevní plazma se nachází v sekci Lékařství

Klíčová slova: heslo, co znamená, formulace, lexikon, vysvětlení, terminologie, co je to Krevní plazma?, odborný výraz, slovo, wiki, Lékařství, odborné názvosloví, co to je, termín, definice, názvosloví, přesný výraz, popis


Pojem Krevní plazma je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Krevní plazma? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Krevní plazma je tekutá složka krve, její nejobjemnější část. Krevní plazma má jantarově nažloutlou barvu. V těle zdravého člověka je zhruba 3–3,5 litrů krevní plazmy, tj. přibližně 5 % tělesné hmotnosti.
Plazma je tvořena z 90 % vodou, zbytek tvoří organické látky (7 % plazmatické bílkoviny, 2 % hormony, enzymy, vitamíny, minerální látky, glukóza, atd.) a anorganické soli (0,9 %, fyziologický roztok).
Plazma slouží jako médium pro přenos cukrů, lipidů, hormonů, metabolických produktů, v omezené míře i kyslíku a oxidu uhličitého. (Schopnost plazmy přenášet kyslík je však mnohem nižší než u hemoglobinu obsaženého v červených krvinkách.)

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat pojem Krevní plazma ve Wikizdrojích

Najít heslo Krevní plazma ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Krevní plazma ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Krevní plazma ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Krevní plazma ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Krevní plazma ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Krevní plazma například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená slovo Krevní plazma? resp. co znamená výraz Krevní plazma? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Krevní plazma, odpověď na dotaz co je to Krevní plazma?. Víte např. kdo to je Technolog? Znáte a víte kdo je Kim Kardashian? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Lékařství). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.