Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Krevní plazma. Co znamená pojem Krevní plazma z kategorie Lékařství?

Co to je Krevní plazma? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Krevní plazma?

Krevní plazma tvoří nejobjemnější část krve. Je tekutá a jantarově zbarvená. V těle člověka zaujímá krevní plazma cca 5 % váhy, většinou se jedná o množství kolem 3 litrů. Plazma je tvořena organickými látkami a anorganickými solemi, 90 % pak zaujímá voda.
Prostřednictvím krevní plazmy se transportují tuky, hormony, cukry, kyslík a oxid uhličitý, bílkoviny, látky důležité pro srážení krve i produkty metabolizmu. Reguluje také osmotickou rovnováhu a poměr kyselin a zásad.


Co je to Krevní plazma? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Krevní plazma. Co znamená pojem Krevní plazma z kategorie Lékařství?

Uvedené informace jsou bez záruky. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Krevní plazma s vašimi přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Krevní plazma je v kategorii Lékařství

Klíčová slova: terminus technicus, vysvětlení, odborné názvosloví, formulace, Lékařství, co je to Krevní plazma?, pojem, definice pojmu, terminologie, význam, přesný význam, slovník, přesný výraz, slovo, názvosloví, Krevní plazma, wiki, Lékařství


Pojem Krevní plazma je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Krevní plazma? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Krevní plazma je tekutá složka krve, její nejobjemnější část. Krevní plazma má jantarově nažloutlou barvu. V těle zdravého člověka je zhruba 3–3,5 litrů krevní plazmy, tj. přibližně 5 % tělesné hmotnosti.
Plazma je tvořena z 90 % vodou, zbytek tvoří organické látky (7 % plazmatické bílkoviny, 2 % hormony, enzymy, vitamíny, minerální látky, glukóza, atd.) a anorganické soli (0,9 %, fyziologický roztok).
Plazma slouží jako médium pro přenos cukrů, lipidů, hormonů, metabolických produktů, v omezené míře i kyslíku a oxidu uhličitého. (Schopnost plazmy přenášet kyslík je však mnohem nižší než u hemoglobinu obsaženého v červených krvinkách.)

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Vyhledat výraz Krevní plazma ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít pojem Krevní plazma ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Krevní plazma ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Krevní plazma ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Krevní plazma ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Krevní plazma na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Krevní plazma například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli co je to Krevní plazma? resp. jaký je přesný význam slova Krevní plazma? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Krevní plazma, odpověď na dotaz co je to Krevní plazma?. Víte např. kdo to je Vědátor? Znáte a víte kdo je Purkmistr? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Lékařství). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.