Co je to?
Definice výrazu Krevní plazma. Co znamená odborný pojem Krevní plazma z kategorie Lékařství?

Co je Krevní plazma? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Krevní plazma?

Krevní plazma tvoří nejobjemnější část krve. Je tekutá a jantarově zbarvená. V těle člověka zaujímá krevní plazma cca 5 % váhy, většinou se jedná o množství kolem 3 litrů. Plazma je tvořena organickými látkami a anorganickými solemi, 90 % pak zaujímá voda.
Prostřednictvím krevní plazmy se transportují tuky, hormony, cukry, kyslík a oxid uhličitý, bílkoviny, látky důležité pro srážení krve i produkty metabolizmu. Reguluje také osmotickou rovnováhu a poměr kyselin a zásad.


Co je to Krevní plazma? Význam slova, termín, Definice výrazu Krevní plazma. Co znamená odborný pojem Krevní plazma z kategorie Lékařství?

Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Krevní plazma můžete samozřejmě sdílet s jinými lidmi na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Termín Krevní plazma je v sekci lékařství

Klíčová slova: Krevní plazma, lexikon, formulace, termín, přesný výraz, odborný výraz, definice, význam pojmu, heslo, význam slova, lékařství, odborné názvosloví, informace, wiki, lékařství, terminologie, názvosloví, vysvětlení


Pojem Krevní plazma je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Krevní plazma?

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Krevní plazma je tekutá složka krve, její nejobjemnější část. Krevní plazma má jantarově nažloutlou barvu. V těle zdravého člověka je zhruba 3–3,5 litrů krevní plazmy, tj. přibližně 5 % tělesné hmotnosti.
Plazma je tvořena z 90 % vodou, zbytek tvoří organické látky (7 % plazmatické bílkoviny, 2 % hormony, enzymy, vitamíny, minerální látky, glukóza, atd.) a anorganické soli (0,9 %, fyziologický roztok).
Plazma slouží jako médium pro přenos cukrů, lipidů, hormonů, metabolických produktů, v omezené míře i kyslíku a oxidu uhličitého. (Schopnost plazmy přenášet kyslík je však mnohem nižší než u hemoglobinu obsaženého v červených krvinkách.)

Hledejte výraz Krevní plazma v dalších zdrojích

Najít heslo Krevní plazma ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Krevní plazma ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Krevní plazma ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Krevní plazma ve vyhledávači Yandex

Vyhledat termín Krevní plazma ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Krevní plazma na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Krevní plazma například ve Wikizdrojích, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Krevní plazma? resp. jaký je význam slova Krevní plazma? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Krevní plazma, odpověď na dotaz co je to Krevní plazma?. Víte např. kdo to je Chris Norman? Znáte a víte kdo je Josef Dvořák? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než lékařství). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.