Co je to?
Definice výrazu Dláto. Co znamená odborný pojem Dláto z kategorie Nástroje?

Co to je Dláto? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Dláto?

Dláto je ruční nástroj, který se používá při opracovávání kamene, dřeva a dalších materiálů. Dláta mohou být použita i pro speciální účely, jako jsou výtvarné činnosti, například linoryty nebo dřevoryty. Každý obor měl svůj vlastní druh dlát – tesaři, truhláři, soustružníci, modeláři a další.
Tento nástroj může mít různé velikosti a také tvary. Existují například dláta rohová, čepovací, řezbářská, soustružnická a mnoho jiných. Dláto je tvořeno ocelovým profilem, na jehož konci se nachází ostří. Profil je ukotven v rukojeti z umělé hmoty nebo ze dřeva. Dřevěné rukojeti by se při úderech mohly rozpadnout, proto jsou opatřeny ještě ocelovým rámečkem.


Co je to Dláto? Význam slova, termín, Definice výrazu Dláto. Co znamená odborný pojem Dláto z kategorie Nástroje?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Dláto? Potom se o definici podělte s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Výraz Dláto se nachází v kategorii nástroje

Klíčová slova: informace, odborný výraz, pojem, wiki, termín, co znamená, definice, názvosloví, terminus technicus, přesný výraz, slovo, synonymum, co to je, význam slova, odborné názvosloví, popis, formulace, význam pojmu


Pojem Dláto je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dláto? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Dláto je nástroj sloužící k ručnímu opracování různých materiálů jako je dřevo, kámen (kamenická dláta). Existují i speciální dláta pro různé výtvarné činnosti, jako jsou dřevoryt, linoryt neboli rydla.
Dláto se skládá z ocelového profilu zakončeného ostřím a dřevěné nebo plastové rukojeti. Klasická dláta jsou vybavena dřevěnou rukojetí, zpevněnou ocelovým kroužkem, tato dláta se používají tak, že jsou na ně vedeny údery dřevěnou paličkou (kladivo by mohlo dláto poškodit), která jim uděluje potřebnou hybnost.

Více informací o pojmu Dláto lze najít v následujících zdrojích

Najít heslo Dláto ve Wikislovníku

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dláto ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Dláto ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Dláto na Youtube

Hledat pojem Dláto ve Wikizdrojích

Vyhledat výraz Dláto ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Dláto například ve ruském vyhledávači Yandex, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Teď už víte co znamená slovo Dláto? resp. jaký je přesný význam slova Dláto? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dláto, odpověď na dotaz co je to Dláto?. Víte např. kdo to je Misionář? Znáte a víte kdo je Íkaros? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto hledat termín Dláto hledat i v jiných kategoriích (než nástroje). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.