Co je to?
Definice výrazu, termínu Dláto. Co znamená odborný pojem Dláto z kategorie Nástroje?

Co je to Dláto? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Dláto

Dláto je ruční nástroj, který se používá při opracovávání kamene, dřeva a dalších materiálů. Dláta mohou být použita i pro speciální účely, jako jsou výtvarné činnosti, například linoryty nebo dřevoryty. Každý obor měl svůj vlastní druh dlát – tesaři, truhláři, soustružníci, modeláři a další.
Tento nástroj může mít různé velikosti a také tvary. Existují například dláta rohová, čepovací, řezbářská, soustružnická a mnoho jiných. Dláto je tvořeno ocelovým profilem, na jehož konci se nachází ostří. Profil je ukotven v rukojeti z umělé hmoty nebo ze dřeva. Dřevěné rukojeti by se při úderech mohly rozpadnout, proto jsou opatřeny ještě ocelovým rámečkem.


Co je to Dláto? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Dláto. Co znamená odborný pojem Dláto z kategorie Nástroje?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Definici slova Dláto můžete sdílet s kamarády na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Dláto je v kategorii Nástroje

Klíčová slova: význam slova, odborné názvosloví, Dláto, terminologie, pojem, názvosloví, informace, vysvětlení, heslo, slovo, slovník, lexikon, co je to Dláto?, wiki, Nástroje, přesný výraz, přesný význam, význam pojmu


Pojem Dláto je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dláto? Definice slova, termínu z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dláto je nástroj sloužící k ručnímu opracování různých materiálů jako je dřevo, kámen (kamenická dláta). Existují i speciální dláta pro různé výtvarné činnosti, jako jsou dřevoryt, linoryt neboli rydla.
Dláto se skládá z ocelového profilu zakončeného ostřím a dřevěné nebo plastové rukojeti. Klasická dláta jsou vybavena dřevěnou rukojetí, zpevněnou ocelovým kroužkem, tato dláta se používají tak, že jsou na ně vedeny údery dřevěnou paličkou (kladivo by mohlo dláto poškodit), která jim uděluje potřebnou hybnost.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat videa s názvem Dláto na Youtube

Vyhledat slovo Dláto ve Wikislovníku

Najít termín Dláto ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dláto ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Dláto na Google.cz

Hledat heslo Dláto ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Dláto například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova Dláto? resp. co znamená slovo Dláto? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dláto, odpověď na dotaz co je to Dláto?. Víte např. kdo to je Gerald Ford? Znáte a víte kdo je Václav Neckář? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Nástroje). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.