Co je to?
Odborný výraz, definice slova Dláto. Co znamená slovo Dláto z kategorie Nástroje?

Co je Dláto? Definice pojmu

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Dláto?

Dláto je ruční nástroj, který se používá při opracovávání kamene, dřeva a dalších materiálů. Dláta mohou být použita i pro speciální účely, jako jsou výtvarné činnosti, například linoryty nebo dřevoryty. Každý obor měl svůj vlastní druh dlát – tesaři, truhláři, soustružníci, modeláři a další.
Tento nástroj může mít různé velikosti a také tvary. Existují například dláta rohová, čepovací, řezbářská, soustružnická a mnoho jiných. Dláto je tvořeno ocelovým profilem, na jehož konci se nachází ostří. Profil je ukotven v rukojeti z umělé hmoty nebo ze dřeva. Dřevěné rukojeti by se při úderech mohly rozpadnout, proto jsou opatřeny ještě ocelovým rámečkem.


Co je to Dláto? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Dláto. Co znamená slovo Dláto z kategorie Nástroje?

Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s blízkými na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Termín Dláto patří do kategorie nástroje

Klíčová slova: význam pojmu, co to je, heslo, odborný výraz, slovo, nástroje, odborné názvosloví, význam, co je to Dláto?, nástroje, wiki, význam slova, vysvětlení, termín, terminologie, lexikon, synonymum, popis


Pojem Dláto je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Dláto dozvíte následující

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dláto je nástroj sloužící k ručnímu opracování různých materiálů jako je dřevo, kámen (kamenická dláta). Existují i speciální dláta pro různé výtvarné činnosti, jako jsou dřevoryt, linoryt neboli rydla.
Dláto se skládá z ocelového profilu zakončeného ostřím a dřevěné nebo plastové rukojeti. Klasická dláta jsou vybavena dřevěnou rukojetí, zpevněnou ocelovým kroužkem, tato dláta se používají tak, že jsou na ně vedeny údery dřevěnou paličkou (kladivo by mohlo dláto poškodit), která jim uděluje potřebnou hybnost.

Jiné informační zdroje o pojmu Dláto

Najít heslo Dláto ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dláto ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Dláto na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dláto ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Dláto ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít výraz Dláto ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Dláto například ve ruském vyhledávači Yandex, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Dláto? resp. jaký je význam slova Dláto? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dláto, odpověď na dotaz co je to Dláto?. Víte např. kdo to je Buržoust? Znáte a víte kdo je Asexuál? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Pokuste se najít termín Dláto i v jiné kategorii než v nástroje. Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.