Co je to?
Definice výrazu, termínu Dláto. Co znamená odborný pojem Dláto z kategorie Nástroje?

Co je to Dláto? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Dláto

Dláto je ruční nástroj, který se používá při opracovávání kamene, dřeva a dalších materiálů. Dláta mohou být použita i pro speciální účely, jako jsou výtvarné činnosti, například linoryty nebo dřevoryty. Každý obor měl svůj vlastní druh dlát – tesaři, truhláři, soustružníci, modeláři a další.
Tento nástroj může mít různé velikosti a také tvary. Existují například dláta rohová, čepovací, řezbářská, soustružnická a mnoho jiných. Dláto je tvořeno ocelovým profilem, na jehož konci se nachází ostří. Profil je ukotven v rukojeti z umělé hmoty nebo ze dřeva. Dřevěné rukojeti by se při úderech mohly rozpadnout, proto jsou opatřeny ještě ocelovým rámečkem.


Co je to Dláto? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Dláto. Co znamená odborný pojem Dláto z kategorie Nástroje?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Dláto s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Dláto se nachází v kategorii Nástroje

Klíčová slova: odborné názvosloví, formulace, termín, synonymum, význam slova, heslo, co je to Dláto?, vysvětlení, lexikon, popis, definice, informace, co znamená, názvosloví, Nástroje, odborný výraz, terminologie, slovník


Pojem Dláto je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Dláto?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dláto je nástroj sloužící k ručnímu opracování různých materiálů jako je dřevo, kámen (kamenická dláta). Existují i speciální dláta pro různé výtvarné činnosti, jako jsou dřevoryt, linoryt neboli rydla.
Dláto se skládá z ocelového profilu zakončeného ostřím a dřevěné nebo plastové rukojeti. Klasická dláta jsou vybavena dřevěnou rukojetí, zpevněnou ocelovým kroužkem, tato dláta se používají tak, že jsou na ně vedeny údery dřevěnou paličkou (kladivo by mohlo dláto poškodit), která jim uděluje potřebnou hybnost.

Odkazy na jiné weby

Hledat slovo Dláto na Google.cz

Najít slovo Dláto ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat termín Dláto ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Dláto ve Wikizdrojích

Zkusit najít heslo Dláto ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Dláto na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Dláto například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, termíny a slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Dláto? resp. co vlastně znamená slovo Dláto? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dláto, odpověď na dotaz co je to Dláto?. Víte např. kdo to je Profesor? Znáte a víte kdo je Václav Neckář? Ke každému slovo může existovat víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Nástroje. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, definice odborných pojmů, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.