Co je to?
Výraz, termín, definice slova Dláto. Co znamená odborný pojem Dláto z kategorie Nástroje?

Co je to Dláto? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Dláto?

Dláto je ruční nástroj, který se používá při opracovávání kamene, dřeva a dalších materiálů. Dláta mohou být použita i pro speciální účely, jako jsou výtvarné činnosti, například linoryty nebo dřevoryty. Každý obor měl svůj vlastní druh dlát – tesaři, truhláři, soustružníci, modeláři a další.
Tento nástroj může mít různé velikosti a také tvary. Existují například dláta rohová, čepovací, řezbářská, soustružnická a mnoho jiných. Dláto je tvořeno ocelovým profilem, na jehož konci se nachází ostří. Profil je ukotven v rukojeti z umělé hmoty nebo ze dřeva. Dřevěné rukojeti by se při úderech mohly rozpadnout, proto jsou opatřeny ještě ocelovým rámečkem.


Co je to Dláto? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Dláto. Co znamená odborný pojem Dláto z kategorie Nástroje?

Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Dláto můžete samozřejmě sdílet s blízkými prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Výraz Dláto je v sekci nástroje

Klíčová slova: co znamená, pojem, Dláto, informace, odborný výraz, definice, vysvětlení, lexikon, odborné názvosloví, co to je, nástroje, slovník, slovo, význam, heslo, názvosloví, formulace, terminus technicus


Pojem Dláto je v kategorii nástroje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dláto? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Dláto je nástroj sloužící k ručnímu opracování různých materiálů jako je dřevo, kámen (kamenická dláta). Existují i speciální dláta pro různé výtvarné činnosti, jako jsou dřevoryt, linoryt neboli rydla.
Dláto se skládá z ocelového profilu zakončeného ostřím a dřevěné nebo plastové rukojeti. Klasická dláta jsou vybavena dřevěnou rukojetí, zpevněnou ocelovým kroužkem, tato dláta se používají tak, že jsou na ně vedeny údery dřevěnou paličkou (kladivo by mohlo dláto poškodit), která jim uděluje potřebnou hybnost.

Pro více informací o heslu Dláto zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat videa s názvem Dláto na Youtube

Najít heslo Dláto na Google.cz

Najít termín Dláto ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Dláto ve vyhledávači Qwant

Vyhledat termín Dláto ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dláto ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Dláto například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, ve Wikizdrojích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Dláto? resp. co znamená Dláto? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dláto, odpověď na dotaz co je to Dláto?. Víte např. kdo to je Pol Pot? Znáte a víte kdo je Předškolák? Termíny, slova, pojmy, resp. hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než nástroje). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, významy slov, popisy termínů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.