Co je to?
Definice výrazu, termínu Dláto. Co znamená odborný pojem Dláto z kategorie Nástroje?

Co je to Dláto? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Dláto?

Dláto je ruční nástroj, který se používá při opracovávání kamene, dřeva a dalších materiálů. Dláta mohou být použita i pro speciální účely, jako jsou výtvarné činnosti, například linoryty nebo dřevoryty. Každý obor měl svůj vlastní druh dlát – tesaři, truhláři, soustružníci, modeláři a další.
Tento nástroj může mít různé velikosti a také tvary. Existují například dláta rohová, čepovací, řezbářská, soustružnická a mnoho jiných. Dláto je tvořeno ocelovým profilem, na jehož konci se nachází ostří. Profil je ukotven v rukojeti z umělé hmoty nebo ze dřeva. Dřevěné rukojeti by se při úderech mohly rozpadnout, proto jsou opatřeny ještě ocelovým rámečkem.


Co je to Dláto? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Dláto. Co znamená odborný pojem Dláto z kategorie Nástroje?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Dláto se nachází v kategorii Nástroje

Klíčová slova: termín, heslo, Nástroje, definice pojmu, formulace, odborný výraz, terminologie, popis, definice, terminus technicus, vysvětlení, význam slova, význam, význam pojmu, lexikon, synonymum, přesný význam, pojem


Pojem Dláto je v kategorii Nástroje, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Dláto?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Dláto je nástroj sloužící k ručnímu opracování různých materiálů jako je dřevo, kámen (kamenická dláta). Existují i speciální dláta pro různé výtvarné činnosti, jako jsou dřevoryt, linoryt neboli rydla.
Dláto se skládá z ocelového profilu zakončeného ostřím a dřevěné nebo plastové rukojeti. Klasická dláta jsou vybavena dřevěnou rukojetí, zpevněnou ocelovým kroužkem, tato dláta se používají tak, že jsou na ně vedeny údery dřevěnou paličkou (kladivo by mohlo dláto poškodit), která jim uděluje potřebnou hybnost.

Více informací o pojmu Dláto lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít pojem Dláto ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dláto ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Dláto ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat slovo Dláto ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Dláto ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Dláto ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Dláto například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, ve videích na Youtube nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená Dláto? resp. jaký je přesný význam slova Dláto? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dláto, odpověď na dotaz co je to Dláto?. Víte např. kdo to je Maloměšťák? Znáte a víte kdo je Noam Chomsky? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v různých oborech lidské činnosti. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Nástroje. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.