Co je to?
Výraz, termín, definice slova Základní deska. Co znamená odborný pojem Základní deska z kategorie Hardware?

Co je to Základní deska? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Základní deska?

Základní deska (též mainboard nebo motherboard) je základní součást hardware většiny počítačů. Základová deska umožňuje vzájemné propojení jednotlivých součástí počítače a jejich fungování jako celku. Dnešní základní desky integrují mnoho dříve externích modulů, obsahují tak grafickou, zvukovou a síťovou kartu. Základní desky dále obsahují množství interních a externích konektorů.

Externí konektory:
♦ USB
♦ RJ-45
♦ Jack 3,5
♦ LPT
♦ COM

Externí grafické konektory:
♦ DisplayPort
♦ VGA výstup
♦ HDMI
♦ DVI

Interní konektory:
♦ SATA
♦ mSATA
♦ IDE ATA
♦ M.2
♦ Paměťové sloty
♦ Patice procesoru
♦ PCI-Express


Základní desky dělíme podle velikosti. Standardem je ATX formát (305x244 mm), v dnešních PC se však spíše setkáte s microATX (244x244 mm) případně s mini-ITX formátem, dále se můžete setkat s formáty CEB, E-ATX, EEB, Mini-DTX, XL-ATX atd.

Nejznámější značky/výrobci základních desek:
♦ ASUS
♦ MSI
♦ GIGABYTE
♦ ASRock
♦ SuperMicro
♦ Intel

Další dělení:
♦ Serverové
♦ Herní
♦ Kancelářské
♦ S integrovaným procesorem
♦ Pro těžbu kryptoměn
♦ Pro procesory Intel nebo AMD


Co je to Základní deska? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Základní deska. Co znamená odborný pojem Základní deska z kategorie Hardware?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Základní deska? Potom se o definici podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Základní deska se nachází v kategorii Hardware

Klíčová slova: vysvětlení, wiki, slovo, význam slova, význam pojmu, definice, terminologie, co znamená, co je to Základní deska?, význam, přesný výraz, slovník, názvosloví, termín, odborný výraz, přesný význam, definice pojmu, heslo


Pojem Základní deska je v kategorii Hardware, ilustrační obrázek

Co označuje termín Základní deska? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Základní deska (anglicky mainboard či motherboard) představuje základní hardware většiny počítačů. Hlavním účelem základní desky je propojit jednotlivé součástky počítače do fungujícího celku a poskytnout jim elektrické napájení. Postupem času se funkce základní desky rozšiřovala v tom, že sama začínala obsahovat některé součástky počítače, které se do ní dříve musely zapojovat zvlášť.
Typická základní deska umožňuje zapojení procesoru a operační paměti. Další komponenty (např. grafické karty, zvukové karty, pevné disky, mechaniky) se připojují pomocí rozšiřujících slotů nebo kabelů, které se zastrkávají do příslušných konektorů. Na základní desce je dále umístěna energeticky nezávislá paměť ROM, ve které je uložen systém BIOS, který slouží k oživení počítače hned po spuštění.

Motherboard, mainboard

Základní deska počítače s procesorem Intel Core i5. Autor: Bruno /Germany, zdroj: Pixabay
Základní deska počítače s procesorem Intel Core i5. Autor: Bruno /Germany, zdroj: Pixabay


Pro další informace o termínu Základní deska zkuste tyto odkazy

Zkusit najít heslo Základní deska ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Základní deska ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Základní deska ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Základní deska ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Základní deska na Youtube

Vyhledat výraz Základní deska ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Základní deska například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve vyhledávači Seznam.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Vybrané odborné pojmy, termíny a slova

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Základní deska? resp. co znamená slovo Základní deska? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Základní deska, odpověď na dotaz co je to Základní deska?. Víte např. kdo to je Leviatan? Znáte a víte kdo je Pokrývač? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Hardware). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená být metrosexuál nebo šovinista? Pokud ne, zkuste se podívat na tuto webovou stránku.