Co je to?
Výraz, termín, definice slova Základní deska. Co znamená odborný pojem Základní deska z kategorie Hardware?

Co je to Základní deska? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Základní deska?

Základní deska (též mainboard nebo motherboard) je základní součást hardware většiny počítačů. Základová deska umožňuje vzájemné propojení jednotlivých součástí počítače a jejich fungování jako celku. Dnešní základní desky integrují mnoho dříve externích modulů, obsahují tak grafickou, zvukovou a síťovou kartu. Základní desky dále obsahují množství interních a externích konektorů.

Externí konektory:
♦ USB
♦ RJ-45
♦ Jack 3,5
♦ LPT
♦ COM

Externí grafické konektory:
♦ DisplayPort
♦ VGA výstup
♦ HDMI
♦ DVI

Interní konektory:
♦ SATA
♦ mSATA
♦ IDE ATA
♦ M.2
♦ Paměťové sloty
♦ Patice procesoru
♦ PCI-Express


Základní desky dělíme podle velikosti. Standardem je ATX formát (305x244 mm), v dnešních PC se však spíše setkáte s microATX (244x244 mm) případně s mini-ITX formátem, dále se můžete setkat s formáty CEB, E-ATX, EEB, Mini-DTX, XL-ATX atd.

Nejznámější značky/výrobci základních desek:
♦ ASUS
♦ MSI
♦ GIGABYTE
♦ ASRock
♦ SuperMicro
♦ Intel

Další dělení:
♦ Serverové
♦ Herní
♦ Kancelářské
♦ S integrovaným procesorem
♦ Pro těžbu kryptoměn
♦ Pro procesory Intel nebo AMD


Co je to Základní deska? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Základní deska. Co znamená odborný pojem Základní deska z kategorie Hardware?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Základní deska sdílet s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Základní deska patří do sekce Hardware

Klíčová slova: slovník, názvosloví, přesný výraz, význam, terminus technicus, odborné názvosloví, pojem, Hardware, Hardware, co je to Základní deska?, definice, co znamená, wiki, heslo, synonymum, význam slova, vysvětlení, definice pojmu


Pojem Základní deska je v kategorii Hardware, ilustrační obrázek

Co píše online projekt Wikipedia o pojmu Základní deska?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Základní deska (anglicky mainboard či motherboard) představuje základní hardware většiny počítačů. Hlavním účelem základní desky je propojit jednotlivé součástky počítače do fungujícího celku a poskytnout jim elektrické napájení. Postupem času se funkce základní desky rozšiřovala v tom, že sama začínala obsahovat některé součástky počítače, které se do ní dříve musely zapojovat zvlášť.
Typická základní deska umožňuje zapojení procesoru a operační paměti. Další komponenty (např. grafické karty, zvukové karty, pevné disky, mechaniky) se připojují pomocí rozšiřujících slotů nebo kabelů, které se zastrkávají do příslušných konektorů. Na základní desce je dále umístěna energeticky nezávislá paměť ROM, ve které je uložen systém BIOS, který slouží k oživení počítače hned po spuštění.

Motherboard, mainboard

Základní deska počítače s procesorem Intel Core i5. Autor: Bruno /Germany, zdroj: Pixabay
Základní deska počítače s procesorem Intel Core i5. Autor: Bruno /Germany, zdroj: Pixabay


Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít výraz Základní deska ve Wikizdrojích

Najít heslo Základní deska ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Základní deska ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Základní deska ve Wikislovníku

Najít výraz Základní deska na Google.cz

Hledat videa s názvem Základní deska na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Základní deska například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Základní deska? resp. jaká je definice termínu Základní deska? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Základní deska, odpověď na dotaz co je to Základní deska?. Víte např. kdo to je Višnu? Znáte a víte kdo je Havíř? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Hardware). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená být metrosexuál nebo šovinista? Pokud ne, zkuste se podívat na tuto webovou stránku.