Co je to?
Výraz, termín, definice slova Základní deska. Co znamená odborný pojem Základní deska z kategorie Hardware?

Co je to Základní deska? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Základní deska?

Základní deska (též mainboard nebo motherboard) je základní součást hardware většiny počítačů. Základová deska umožňuje vzájemné propojení jednotlivých součástí počítače a jejich fungování jako celku. Dnešní základní desky integrují mnoho dříve externích modulů, obsahují tak grafickou, zvukovou a síťovou kartu. Základní desky dále obsahují množství interních a externích konektorů.

Externí konektory:
♦ USB
♦ RJ-45
♦ Jack 3,5
♦ LPT
♦ COM

Externí grafické konektory:
♦ DisplayPort
♦ VGA výstup
♦ HDMI
♦ DVI

Interní konektory:
♦ SATA
♦ mSATA
♦ IDE ATA
♦ M.2
♦ Paměťové sloty
♦ Patice procesoru
♦ PCI-Express


Základní desky dělíme podle velikosti. Standardem je ATX formát (305x244 mm), v dnešních PC se však spíše setkáte s microATX (244x244 mm) případně s mini-ITX formátem, dále se můžete setkat s formáty CEB, E-ATX, EEB, Mini-DTX, XL-ATX atd.

Nejznámější značky/výrobci základních desek:
♦ ASUS
♦ MSI
♦ GIGABYTE
♦ ASRock
♦ SuperMicro
♦ Intel

Další dělení:
♦ Serverové
♦ Herní
♦ Kancelářské
♦ S integrovaným procesorem
♦ Pro těžbu kryptoměn
♦ Pro procesory Intel nebo AMD


Co je to Základní deska? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Základní deska. Co znamená odborný pojem Základní deska z kategorie Hardware?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Základní deska patří do kategorie Hardware

Klíčová slova: lexikon, vysvětlení, slovo, synonymum, Základní deska, odborné názvosloví, co znamená, význam, heslo, popis, odborný výraz, přesný význam, definice pojmu, co je to Základní deska?, význam pojmu, význam slova, terminologie, co to je


Pojem Základní deska je v kategorii Hardware, ilustrační obrázek

Co označuje termín Základní deska? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Základní deska (anglicky mainboard či motherboard) představuje základní hardware většiny počítačů. Hlavním účelem základní desky je propojit jednotlivé součástky počítače do fungujícího celku a poskytnout jim elektrické napájení. Postupem času se funkce základní desky rozšiřovala v tom, že sama začínala obsahovat některé součástky počítače, které se do ní dříve musely zapojovat zvlášť.
Typická základní deska umožňuje zapojení procesoru a operační paměti. Další komponenty (např. grafické karty, zvukové karty, pevné disky, mechaniky) se připojují pomocí rozšiřujících slotů nebo kabelů, které se zastrkávají do příslušných konektorů. Na základní desce je dále umístěna energeticky nezávislá paměť ROM, ve které je uložen systém BIOS, který slouží k oživení počítače hned po spuštění.

Motherboard, mainboard

Základní deska počítače s procesorem Intel Core i5. Autor: Bruno /Germany, zdroj: Pixabay
Základní deska počítače s procesorem Intel Core i5. Autor: Bruno /Germany, zdroj: Pixabay


Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít pojem Základní deska na Google.cz

Hledat výraz Základní deska ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo Základní deska ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Základní deska na Youtube

Vyhledat slovo Základní deska ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Základní deska ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Základní deska například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Google překladači.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Základní deska? resp. co se přesně ukrývá za slovem Základní deska? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Základní deska, odpověď na dotaz co je to Základní deska?. Víte např. kdo to je Cobie Smulders? Znáte a víte kdo je Zeman? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Hardware). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená být metrosexuál nebo šovinista? Pokud ne, zkuste se podívat na tuto webovou stránku.