Co je to?
Výraz, termín, definice slova Základní deska. Co znamená odborný pojem Základní deska z kategorie Hardware?

Co je to Základní deska? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Základní deska?

Základní deska (též mainboard nebo motherboard) je základní součást hardware většiny počítačů. Základová deska umožňuje vzájemné propojení jednotlivých součástí počítače a jejich fungování jako celku. Dnešní základní desky integrují mnoho dříve externích modulů, obsahují tak grafickou, zvukovou a síťovou kartu. Základní desky dále obsahují množství interních a externích konektorů.

Externí konektory:
♦ USB
♦ RJ-45
♦ Jack 3,5
♦ LPT
♦ COM

Externí grafické konektory:
♦ DisplayPort
♦ VGA výstup
♦ HDMI
♦ DVI

Interní konektory:
♦ SATA
♦ mSATA
♦ IDE ATA
♦ M.2
♦ Paměťové sloty
♦ Patice procesoru
♦ PCI-Express


Základní desky dělíme podle velikosti. Standardem je ATX formát (305x244 mm), v dnešních PC se však spíše setkáte s microATX (244x244 mm) případně s mini-ITX formátem, dále se můžete setkat s formáty CEB, E-ATX, EEB, Mini-DTX, XL-ATX atd.

Nejznámější značky/výrobci základních desek:
♦ ASUS
♦ MSI
♦ GIGABYTE
♦ ASRock
♦ SuperMicro
♦ Intel

Další dělení:
♦ Serverové
♦ Herní
♦ Kancelářské
♦ S integrovaným procesorem
♦ Pro těžbu kryptoměn
♦ Pro procesory Intel nebo AMD


Co je to Základní deska? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Základní deska. Co znamená odborný pojem Základní deska z kategorie Hardware?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text (Základní deska) můžete sdílet s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Základní deska patří do kategorie Hardware

Klíčová slova: význam slova, termín, přesný výraz, Základní deska, Hardware, význam, wiki, slovo, definice, co to je, odborný výraz, názvosloví, definice pojmu, odborné názvosloví, pojem, přesný význam, informace, terminologie


Pojem Základní deska je v kategorii Hardware, ilustrační obrázek

Co označuje termín Základní deska? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Základní deska (anglicky mainboard či motherboard) představuje základní hardware většiny počítačů. Hlavním účelem základní desky je propojit jednotlivé součástky počítače do fungujícího celku a poskytnout jim elektrické napájení. Postupem času se funkce základní desky rozšiřovala v tom, že sama začínala obsahovat některé součástky počítače, které se do ní dříve musely zapojovat zvlášť.
Typická základní deska umožňuje zapojení procesoru a operační paměti. Další komponenty (např. grafické karty, zvukové karty, pevné disky, mechaniky) se připojují pomocí rozšiřujících slotů nebo kabelů, které se zastrkávají do příslušných konektorů. Na základní desce je dále umístěna energeticky nezávislá paměť ROM, ve které je uložen systém BIOS, který slouží k oživení počítače hned po spuštění.

Motherboard, mainboard

Základní deska počítače s procesorem Intel Core i5. Autor: Bruno /Germany, zdroj: Pixabay
Základní deska počítače s procesorem Intel Core i5. Autor: Bruno /Germany, zdroj: Pixabay


Jiné informační zdroje o pojmu Základní deska

Hledat videa s názvem Základní deska na Youtube

Vyhledat pojem Základní deska ve Wikislovníku

Najít termín Základní deska ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Základní deska ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Základní deska ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Základní deska ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Základní deska například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Základní deska? resp. co vlastně znamená slovo Základní deska? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Základní deska, odpověď na dotaz co je to Základní deska?. Víte např. kdo to je Hydrolog? Znáte a víte kdo je Pokrývač? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Základní deska v jiné sekci než Hardware. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená být metrosexuál nebo šovinista? Pokud ne, zkuste se podívat na tuto webovou stránku.