Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Základní deska. Co znamená pojem Základní deska z kategorie Hardware?

Co je Základní deska? Význam slova

Co znamená termín Základní deska? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Základní deska (též mainboard nebo motherboard) je základní součást hardware většiny počítačů. Základová deska umožňuje vzájemné propojení jednotlivých součástí počítače a jejich fungování jako celku. Dnešní základní desky integrují mnoho dříve externích modulů, obsahují tak grafickou, zvukovou a síťovou kartu. Základní desky dále obsahují množství interních a externích konektorů.

Externí konektory:
♦ USB
♦ RJ-45
♦ Jack 3,5
♦ LPT
♦ COM

Externí grafické konektory:
♦ DisplayPort
♦ VGA výstup
♦ HDMI
♦ DVI

Interní konektory:
♦ SATA
♦ mSATA
♦ IDE ATA
♦ M.2
♦ Paměťové sloty
♦ Patice procesoru
♦ PCI-Express


Základní desky dělíme podle velikosti. Standardem je ATX formát (305x244 mm), v dnešních PC se však spíše setkáte s microATX (244x244 mm) případně s mini-ITX formátem, dále se můžete setkat s formáty CEB, E-ATX, EEB, Mini-DTX, XL-ATX atd.

Nejznámější značky/výrobci základních desek:
♦ ASUS
♦ MSI
♦ GIGABYTE
♦ ASRock
♦ SuperMicro
♦ Intel

Další dělení:
♦ Serverové
♦ Herní
♦ Kancelářské
♦ S integrovaným procesorem
♦ Pro těžbu kryptoměn
♦ Pro procesory Intel nebo AMD


Co je to Základní deska? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Základní deska. Co znamená pojem Základní deska z kategorie Hardware?

Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s dalšími osobami na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Heslo Základní deska se nachází v kategorii hardware

Klíčová slova: přesný výraz, odborný výraz, co je to Základní deska?, terminologie, význam pojmu, Základní deska, definice, popis, wiki, hardware, termín, formulace, slovo, lexikon, odborné názvosloví, pojem, synonymum, přesný význam


Pojem Základní deska je v kategorii hardware, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Základní deska můžete dozvědět následující

Níže uvedená citace (text) je převzat z online projektu Wikipedie. Licence CC-BY-SA.

Základní deska (anglicky mainboard či motherboard) představuje základní hardware většiny počítačů. Hlavním účelem základní desky je propojit jednotlivé součástky počítače do fungujícího celku a poskytnout jim elektrické napájení. Postupem času se funkce základní desky rozšiřovala v tom, že sama začínala obsahovat některé součástky počítače, které se do ní dříve musely zapojovat zvlášť.
Typická základní deska umožňuje zapojení procesoru a operační paměti. Další komponenty (např. grafické karty, zvukové karty, pevné disky, mechaniky) se připojují pomocí rozšiřujících slotů nebo kabelů, které se zastrkávají do příslušných konektorů. Na základní desce je dále umístěna energeticky nezávislá paměť ROM, ve které je uložen systém BIOS, který slouží k oživení počítače hned po spuštění.

Motherboard, mainboard

Základní deska počítače s procesorem Intel Core i5. Autor: Bruno /Germany, zdroj: Pixabay
Základní deska počítače s procesorem Intel Core i5. Autor: Bruno /Germany, zdroj: Pixabay


Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Zkusit najít pojem Základní deska na Google.cz

Zkusit najít výraz Základní deska ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Základní deska na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Základní deska ve Wikimedia Commons

Vyhledat heslo Základní deska ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Základní deska ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Základní deska například v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Základní deska? resp. co znamená Základní deska? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Základní deska, odpověď na dotaz co je to Základní deska?. Víte např. kdo to je Fridrich Öttinger? Znáte a víte kdo je Retard? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je hardware. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, co znamená být metrosexuál nebo šovinista? Pokud ne, zkuste se podívat na tuto webovou stránku.