Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Xantipa. Co znamená pojem Xantipa z kategorie Různé?

Co je Xantipa? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Xantipa

Ženské jméno Xantipa se v přeneseném významu používá pro jakoukoliv hašteřivou ženu. Původně se jednalo o manželku řeckého filosofa Sókrata, která se vyznačovala svými nepěknými povahovými rysy - hašteřivostí a hádavostí. Tradici označení ženy jménem Xantipa vrátil do života anglický renesanční spisovatel William Shakespeare ve svém díle Zkrocení zlé ženy. Po něm se jménem Xantipa nechali inspirovat i další umělci jako Amy Levy či Henry Fielding.

Co je to Xantipa? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Xantipa. Co znamená pojem Xantipa z kategorie Různé?

Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Xantipa s vašimi známými a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Termín Xantipa se nachází v kategorii různé

Klíčová slova: definice pojmu, co je to Xantipa?, termín, pojem, heslo, slovo, Xantipa, význam, vysvětlení, slovník, názvosloví, informace, odborné názvosloví, formulace, synonymum, význam slova, co znamená, různé


Pojem Xantipa je v kategorii různé, ilustrační obrázek

Co označuje termín Xantipa? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Xantippa (řecky Ξανθίππη) byla manželkou filosofa Sókrata. Dle tradice šlo o hašteřivou ženu. Xantippa měla se svým mužem tři syny. O této ženě existuje mnoho nedostatečně doložených příběhů a údajů. Jedním z nich je také to, že byla až o čtyřicet let mladší než Sókratés. Byla také známá díky svému velmi ostrému jazyku. Říkalo se, že to je jediná bytost, která v diskusi zvítězí nad Sókratem. Když po jedné hádce vyprázdnila nočník na Sókratovu hlavu, filosof jen stroze poznamenal:"Po hromu se obvykle spustí déšť". Její jméno s sebou nosí přídomek plísnění, hubování, nadávání, vadění, obzvlášť u hašteřivých žen. Stalo se synonymem pro zlou a hádavou ženu. Podle Platóna – dialog Faidón – se Xantippa loučila se Sókratem ve vězení před jeho smrtí, tedy jej přežila. (Sám Platón pak nikde neuvádí, že by Xantippa byla zlá.)

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít Xantipa ve Wikizdrojích

Zkusit najít heslo Xantipa ve Wikislovníku

Hledat termín Xantipa ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Xantipa na Google.cz

Hledat videa s názvem Xantipa na Youtube

Hledat pojem Xantipa ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Xantipa například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Xantipa? resp. jaký je význam slova Xantipa? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Xantipa, odpověď na dotaz co je to Xantipa?. Víte např. kdo to je Muhammad Ali? Znáte a víte kdo je Hynek Kmoníček? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Radíme proto zkusit hledat pojem Xantipa v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je různé. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.