Co je to?
Definice výrazu, termínu Xantipa. Co znamená odborný pojem Xantipa z kategorie Různé?

Co je to Xantipa? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Xantipa?

Ženské jméno Xantipa se v přeneseném významu používá pro jakoukoliv hašteřivou ženu. Původně se jednalo o manželku řeckého filosofa Sókrata, která se vyznačovala svými nepěknými povahovými rysy - hašteřivostí a hádavostí. Tradici označení ženy jménem Xantipa vrátil do života anglický renesanční spisovatel William Shakespeare ve svém díle Zkrocení zlé ženy. Po něm se jménem Xantipa nechali inspirovat i další umělci jako Amy Levy či Henry Fielding.


Co je to Xantipa? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Xantipa. Co znamená odborný pojem Xantipa z kategorie Různé?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Xantipa? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Xantipa je v kategorii Různé

Klíčová slova: terminologie, vysvětlení, význam slova, terminus technicus, co je to Xantipa?, přesný význam, definice pojmu, význam pojmu, formulace, pojem, popis, informace, termín, názvosloví, heslo, lexikon, synonymum, odborné názvosloví


Pojem Xantipa je v kategorii Různé, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Xantipa?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Xantippa (řecky Ξανθίππη) byla manželkou filosofa Sókrata. Dle tradice šlo o hašteřivou ženu. Xantippa měla se svým mužem tři syny. O této ženě existuje mnoho nedostatečně doložených příběhů a údajů. Jedním z nich je také to, že byla až o čtyřicet let mladší než Sókratés. Byla také známá díky svému velmi ostrému jazyku. Říkalo se, že to je jediná bytost, která v diskusi zvítězí nad Sókratem. Když po jedné hádce vyprázdnila nočník na Sókratovu hlavu, filosof jen stroze poznamenal:"Po hromu se obvykle spustí déšť". Její jméno s sebou nosí přídomek plísnění, hubování, nadávání, vadění, obzvlášť u hašteřivých žen. Stalo se synonymem pro zlou a hádavou ženu. Podle Platóna – dialog Faidón – se Xantippa loučila se Sókratem ve vězení před jeho smrtí, tedy jej přežila. (Sám Platón pak nikde neuvádí, že by Xantippa byla zlá.)

Další zdroje informací o slovu Xantipa

Hledat videa s názvem Xantipa na Youtube

Hledat slovo Xantipa ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít slovo Xantipa ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Xantipa ve Wikimedia Commons

Hledat pojem Xantipa ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Xantipa ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Xantipa například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaká je definice slova Xantipa? resp. co přesně znamená slovo Xantipa? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Xantipa, odpověď na dotaz co je to Xantipa?. Víte např. kdo to je Lhář? Znáte a víte kdo je Myšpulín? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Různé. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.