Co je to?
Definice výrazu, termínu Fosilie. Co znamená odborný pojem Fosilie z kategorie Věda?

Co je Fosilie? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Fosilie?

Fosilie čili zkameněliny jsou názvem pro pozůstatky organizmů z pravěku, které se v nějaké podobě zachovaly až doposud. Jsou důkazem existence dávného života na Zemi. Samotné slovo fosilie pochází z latiny, ze slova vykopaný – fossilis. Jako zkamenělina mohou být označovány kosti živočichů, zkamenělé rostliny či celé kmeny stromů, nebo otisky v kameni. Těm se však říká nepravé fosilie. Tento pozůstatek musí být starší, než 10 000 let. Je jedno, zda se jedná o celek nebo část pozůstatku a rozhodující není ani původ živočišný nebo rostlinný. Musí však být zřetelná stavba a tvar organizmů. Může jít i o stopy po činnosti těchto organizmů. Tyto otisky se zachovávají v sedimentech. Většinou se jedná o tvrdší části jako kosti, zuby, schránky nebo i měkčí části těl, které lze nacházet v jemnozrnných sedimentech.
K nejznámějším fosiliím patří pozůstatky živočichů z období pravěku, jako například hlavonožci amoniti, trilobiti, dinosauři a jiní. Fosilie je možno třídit podle velikosti na mikrofosilie, což jsou mikroorganizmy, a makrofosilie, které lze vidět i jen okem. Dalším kritériem pro třídění je zachovalost nebo to, k jaké přeměně u pozůstatku došlo. Jako pravé fosilie jsou označované takové zbytky organizmů, u kterých nedošlo vůbec nebo jen k malé přeměně.


Co je to Fosilie? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Fosilie. Co znamená odborný pojem Fosilie z kategorie Věda?

Texty mohou obsahovat chyby. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Fosilie? Pak se o tuto stránku podělte se známými na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Výraz Fosilie je v kategorii věda

Klíčová slova: význam, definice, slovník, věda, lexikon, věda, terminologie, popis, co to je, význam slova, přesný výraz, Fosilie, význam pojmu, formulace, wiki, heslo, pojem, odborné názvosloví


Pojem Fosilie je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co označuje termín Fosilie? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Fosilie (nepřesně zkameněliny) jsou v širším slova smyslu zkamenělé i nezkamenělé zbytky a otisky jiných než recentních organismů nebo jejich stop a výkalů.
Studiem fosilií a fosilních zbytků se zabývá paleontologie. Nejznámějšími fosiliemi jsou například pozůstatky pravěkých živočichů (trilobitů, dinosaurů, mamutů…). Souhrn informací z nalezených fosílií se nazývá fosilní záznam. Pro biostratigrafii i paleontologii jsou důležité především vůdčí fosilie.

Více informací o slovu Fosilie doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Najít termín Fosilie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít heslo Fosilie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít výraz Fosilie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Fosilie na Youtube

Zkusit najít termín Fosilie ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Fosilie na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Fosilie například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Nyní již víte co znamená slovo Fosilie? resp. jaká je definice slova Fosilie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Fosilie, odpověď na dotaz co je to Fosilie?. Víte např. kdo to je Juraj Jánošík? Znáte a víte kdo je Jan Faltýnek? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Fosilie v jiné sekci než věda. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na slovníková hesla, definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Máte malé děti a potřebujete je zabavit? Vyzkoušejte omalovánky online. Nic není třeba tisknout a vše je zdarma ve vašem prohlížeči.