Co je to?
Výraz, termín, definice slova Zabijačka. Co znamená odborný pojem Zabijačka z kategorie Jídlo?

Co je to Zabijačka? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Zabijačka?

Zabijačka je název pro domácí porážku vepře, kterou může provádět řezník nebo se činí svépomocí. Po porážce se tělo vepře naporcuje a maso se dále zpracovává. K zabijačce je většinou potřeba více pomocníků, účastní se jí rodinní příslušníci i známí, takže se stává i setkáním většího počtu lidí. Poráží se většinou v zimním období, často před Vánoci. Vzhledem k omezení domácího chovu vepřů se již nekoná tolik zabijaček jako v dřívějších dobách.
Na zabijačku je potřeba připravit i samotného vepře úpravou stravy. Je také nutné zajistit další suroviny, jako suché bílé pečivo, koření, zeleninu, měchýře a střívka, špejle a dostatečné množství velkých nádob a hrnců. K zavěšení vepře je nutná rozporka, vaření probíhá většinou v tzv. černé kuchyni. Se samotnou zabijačkou se začíná ráno, trvá po celý den. Z vepře je možno připravit více masných výrobků a pokrmů, jako zabijačkový guláš, ovar, jitrnice, jelita, tlačenku, huspeninu, mozeček s vajíčky, salám nebo polévku zvanou prdelačka, klobásy, paštiku či sekanou.


Co je to Zabijačka? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Zabijačka. Co znamená odborný pojem Zabijačka z kategorie Jídlo?

Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Definici slova Zabijačka můžete sdílet se známými na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Zabijačka je v kategorii jídlo

Klíčová slova: význam pojmu, jídlo, slovo, lexikon, pojem, definice, terminus technicus, Zabijačka, názvosloví, odborné názvosloví, terminologie, vysvětlení, co je to Zabijačka?, co znamená, přesný význam, informace, přesný výraz, termín


Pojem Zabijačka je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Zabijačka? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Zabijačka je událost, při níž dojde k zabití (porážce) doma chovaných vepřů svépomocí, popřípadě za účasti řezníka, následnému rozporcování těla a zpracování získaného masa do domácích zásob před nadcházející zimou. Kromě této samozásobitelské role je nepřímým smyslem zabijačky také její společenský přesah, protože bývá značně náročná na technické (kuchyňské) zázemí i na počet spolupracovníků, takže v době zabijačky se ke členům domácnosti připojuje i širší příbuzenstvo, sousedé apod., vykonávající pomocné práce.

Zabíjačka

Zpracování vepřového masa při zabíjačce. Autor: ivabalk, zdroj: Pixabay
Zpracování vepřového masa při zabíjačce. Autor: ivabalk, zdroj: Pixabay


Linky na jiné informační zdroje

Hledat heslo Zabijačka ve Wikislovníku

Najít slovo Zabijačka ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Zabijačka ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Zabijačka na Google.cz

Hledat pojem Zabijačka ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Zabijačka ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Zabijačka například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Teď už víte jaká je definice termínu Zabijačka? resp. co znamená Zabijačka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Zabijačka, odpověď na dotaz co je to Zabijačka?. Víte např. kdo to je Jan Neruda? Znáte a víte kdo je Iluzionista? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než jídlo. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?