Co je to?
Definice výrazu Zabijačka. Co znamená odborný pojem Zabijačka z kategorie Jídlo?

Co to je Zabijačka? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Zabijačka

Zabijačka je název pro domácí porážku vepře, kterou může provádět řezník nebo se činí svépomocí. Po porážce se tělo vepře naporcuje a maso se dále zpracovává. K zabijačce je většinou potřeba více pomocníků, účastní se jí rodinní příslušníci i známí, takže se stává i setkáním většího počtu lidí. Poráží se většinou v zimním období, často před Vánoci. Vzhledem k omezení domácího chovu vepřů se již nekoná tolik zabijaček jako v dřívějších dobách.
Na zabijačku je potřeba připravit i samotného vepře úpravou stravy. Je také nutné zajistit další suroviny, jako suché bílé pečivo, koření, zeleninu, měchýře a střívka, špejle a dostatečné množství velkých nádob a hrnců. K zavěšení vepře je nutná rozporka, vaření probíhá většinou v tzv. černé kuchyni. Se samotnou zabijačkou se začíná ráno, trvá po celý den. Z vepře je možno připravit více masných výrobků a pokrmů, jako zabijačkový guláš, ovar, jitrnice, jelita, tlačenku, huspeninu, mozeček s vajíčky, salám nebo polévku zvanou prdelačka, klobásy, paštiku či sekanou.


Co je to Zabijačka? Význam slova, termín, Definice výrazu Zabijačka. Co znamená odborný pojem Zabijačka z kategorie Jídlo?

Veškeré texty jsou bez záruky. Napsáno redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Zabijačka můžete samozřejmě sdílet s kolegy na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Zabijačka je v sekci Jídlo

Klíčová slova: popis, odborný výraz, synonymum, co znamená, co to je, informace, co je to Zabijačka?, vysvětlení, odborné názvosloví, Jídlo, terminus technicus, wiki, přesný výraz, Jídlo, terminologie, význam, lexikon, slovník


Pojem Zabijačka je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Zabijačka?

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Zabijačka je událost, při níž dojde k zabití (porážce) doma chovaných vepřů svépomocí, popřípadě za účasti řezníka, následnému rozporcování těla a zpracování získaného masa do domácích zásob před nadcházející zimou. Kromě této samozásobitelské role je nepřímým smyslem zabijačky také její společenský přesah, protože bývá značně náročná na technické (kuchyňské) zázemí i na počet spolupracovníků, takže v době zabijačky se ke členům domácnosti připojuje i širší příbuzenstvo, sousedé apod., vykonávající pomocné práce.

Zabíjačka

Zpracování vepřového masa při zabíjačce. Autor: ivabalk, zdroj: Pixabay
Zpracování vepřového masa při zabíjačce. Autor: ivabalk, zdroj: Pixabay


Další informační zdroje o slovu Zabijačka

Hledat heslo Zabijačka na Google.cz

Hledat termín Zabijačka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Zabijačka ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Zabijačka ve Wikimedia Commons

Zkusit najít výraz Zabijačka ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Zabijačka ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Zabijačka například ve vyhledávači Seznam.cz, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Zabijačka? resp. co vlastně znamená slovo Zabijačka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Zabijačka, odpověď na dotaz co je to Zabijačka?. Víte např. kdo to je Karel Zich? Znáte a víte kdo je Miloš Forman? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Jídlo. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na zajímavosti, definice odborných pojmů, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?