Co je to?
Definice výrazu Exaktní. Co znamená odborný pojem Exaktní z kategorie Latina?

Co to je Exaktní? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Exaktní?

Exaktní je přídavné jméno latinského původu užívané ve významu přesný. Je používáno i jako odborný termín k označení absolutní přesnosti. Tento typ přesnosti není možno využít v reálných podmínkách, exaktní mohou být pouze abstraktní konstrukce, reálné věci nelze takto přesně změřit.
To, co je exaktní, musí mít takový význam, který je každému odborníkovi zcela jasně pochopitelný. Pojem je používán ve vědách, označovaných jako exaktní, např. matematice a dalších.


Co je to Exaktní? Význam slova, termín, Definice výrazu Exaktní. Co znamená odborný pojem Exaktní z kategorie Latina?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Exaktní? Pak se o tuto stránku podělte s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Exaktní je v kategorii Latina

Klíčová slova: význam, formulace, termín, synonymum, terminologie, definice pojmu, definice, slovník, slovo, co je to Exaktní?, heslo, Exaktní, pojem, informace, význam pojmu, Latina, význam slova, názvosloví


Pojem Exaktní je v kategorii Latina, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Exaktní?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Exaktní (lat. exactus od exigó, vyžaduji, zkoumám, měřím) znamená přesný
Jako odborný termín znamená absolutně přesný. Nemůže se tedy vztahovat na reálný svět, ale pouze na abstraktní konstrukce. Důvodem je, že jakékoli měření entit reálného světa vždy poskytuje výsledky s konečnou přesností, i nejpřesnější výrobní technologie je schopna vytvořit výrobky pouze v jistých nenulových tolerancích, nikoli absolutně přesné. S reálným světem nejsme schopni pracovat (přetvářet ho, ani měřit) exaktně[1]. Zmíněné abstraktní konstrukce jsou exaktní, jsou-li exaktně vytyčeny (tj. s nulovou vnitřní vágností jejich významu), tedy tak, že každý s nimi seznámený odborník naprosto přesně (bez jakýchkoli pochyb) ví, co znamenají. Exaktnost oněch abstraktních konstrukcí (říkejme jim exaktní svět) tedy spočívá v přesné a neomylné vazbě lidské psýchy s jejich významem. V některých případech mohou abstraktní konstrukce mít exaktní vztah k dalším entitám exaktního světa, na příklad exaktní a neexaktní řešení v matematice, vztah ke specifickým entitám reálného světa v exaktní vědě, nebo v exaktních hrách apod. Toto je však odlišně chápaná exaktnost, než ta výše uvedená, vztahující se k lidské psýše a zajišťující tak exaktnost uvedených abstraktních konstrukcí.

Další zdroje informací o slovu Exaktní

Najít heslo Exaktní ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Exaktní ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Exaktní ve vyhledávači Qwant

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Exaktní ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít termín Exaktní ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Exaktní ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Exaktní například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ruském vyhledávači Yandex, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaká je definice slova Exaktní? resp. co to je Exaktní? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Exaktní, odpověď na dotaz co je to Exaktní?. Víte např. kdo to je Číšník? Znáte a víte kdo je Uprchlík? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Latina. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Nejjednodušší způsob oživení pracovní plochy vašeho Windows, Androidu nebo jiného operačního systému je změna pozadí. Navštivte partnerskou stránku a vybírejte se stovek tapet přírody, Vesmíru apod.