Co je to?
Definice výrazu Askeze. Co znamená odborný pojem Askeze z kategorie Náboženství?

Co je Askeze?

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Askeze

Askeze, v řečtině cvičení či praxe, měla původně směřovat k upevnění disciplíny. Mělo se jednat o odříkání, popírání vlastních potřeb a podrobení se i utrpení. Často šlo o sexuální zdrženlivost, zřeknutí se majetku, omezení v jídle.
Askeze se obvykle vyskytuje v křesťanském náboženství, jejím prostřednictvím by mělo být dosaženo dokonalostí morálního i náboženského bytí, duchovního pokroku. Nejvyšším cílem, ke kterému asketa směřuje, je láska.


Co je to Askeze? Význam slova, termín, Definice výrazu Askeze. Co znamená odborný pojem Askeze z kategorie Náboženství?

Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Text vytvořen pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Askeze můžete samozřejmě sdílet s ostatními na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Heslo Askeze je v sekci náboženství

Klíčová slova: wiki, heslo, terminologie, vysvětlení, odborné názvosloví, význam pojmu, popis, formulace, definice, co znamená, co to je, význam, lexikon, co je to Askeze?, odborný výraz, náboženství, význam slova, definice pojmu


Pojem Askeze je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Askeze můžete dozvědět následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Askeze (z řeckého ἄσκησις askésis cvičení, praxe, disciplína; z ἀσκέω askeó cvičit) původně znamenala jakoukoli formu praxe, jíž se upevňuje disciplína. Pojem asketa pak značí toho, kdo se prakticky zříká světských zájmů, aby mohl dosáhnout pokroku v duchovním životě. V určitém kontextu může askeze znamenat též určitý druh umrtvování či trýznění těla.
Asketický život je spojený většinou s náboženskou praxí, takže velké osobnosti světových náboženství lze pro jejich zřeknutí se světa označit za mnichy - např. Lao-c, Gautama Buddha, sv. Antonín, sv. František z Assisi a další. Askeze se chápe jako dobrovolné odpírání si čehosi, zejména rozkoší a požitků, aby asketa mohl pokračovat v nastoupené cestě pokání či ctnosti dle určitého morálního kodexu nebo z přesvědčení.

Buddhistický mnich

Buddhističtí mniši praktikují asketický život. Autor: 4144132, zdroj: Pixabay
Buddhističtí mniši praktikují asketický život. Autor: 4144132, zdroj: Pixabay


Hledejte výraz Askeze v dalších zdrojích

Vyhledat výraz Askeze ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít slovo Askeze ve Wikislovníku

Najít výraz Askeze ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Askeze ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat slovo Askeze ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Askeze na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Askeze například ve Wikizdrojích, v Google překladači, ve videích na Youtube, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Teďka už zajisté víte jaký je přesný význam slova Askeze? resp. co vlastně znamená slovo Askeze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Askeze, odpověď na dotaz co je to Askeze?. Víte např. kdo to je Zákonodárce? Znáte a víte kdo je Christina Aguilera? Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Radíme proto zkusit hledat pojem Askeze v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je náboženství. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících významy slov, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.