Co je to?
Definice odborného termínu, slova Askeze. Co znamená pojem Askeze z kategorie Náboženství?

Co je to Askeze? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Askeze?

Askeze, v řečtině cvičení či praxe, měla původně směřovat k upevnění disciplíny. Mělo se jednat o odříkání, popírání vlastních potřeb a podrobení se i utrpení. Často šlo o sexuální zdrženlivost, zřeknutí se majetku, omezení v jídle.
Askeze se obvykle vyskytuje v křesťanském náboženství, jejím prostřednictvím by mělo být dosaženo dokonalostí morálního i náboženského bytí, duchovního pokroku. Nejvyšším cílem, ke kterému asketa směřuje, je láska.


Co je to Askeze? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Askeze. Co znamená pojem Askeze z kategorie Náboženství?

Veškeré texty jsou bez záruky. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Askeze s vašimi kamarády, známými a přáteli na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Askeze patří do kategorie Náboženství

Klíčová slova: termín, popis, Náboženství, Askeze, odborné názvosloví, přesný význam, přesný výraz, význam pojmu, lexikon, odborný výraz, vysvětlení, synonymum, slovo, formulace, definice, informace, heslo, terminus technicus


Pojem Askeze je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Askeze?

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Askeze (z řeckého ἄσκησις askésis cvičení, praxe, disciplína; z ἀσκέω askeó cvičit) původně znamenala jakoukoli formu praxe, jíž se upevňuje disciplína. Pojem asketa pak značí toho, kdo se prakticky zříká světských zájmů, aby mohl dosáhnout pokroku v duchovním životě. V určitém kontextu může askeze znamenat též určitý druh umrtvování či trýznění těla.
Asketický život je spojený většinou s náboženskou praxí, takže velké osobnosti světových náboženství lze pro jejich zřeknutí se světa označit za mnichy - např. Lao-c, Gautama Buddha, sv. Antonín, sv. František z Assisi a další. Askeze se chápe jako dobrovolné odpírání si čehosi, zejména rozkoší a požitků, aby asketa mohl pokračovat v nastoupené cestě pokání či ctnosti dle určitého morálního kodexu nebo z přesvědčení.

Buddhistický mnich

Buddhističtí mniši praktikují asketický život. Autor: 4144132, zdroj: Pixabay
Buddhističtí mniši praktikují asketický život. Autor: 4144132, zdroj: Pixabay


Další informační zdroje o slovu Askeze

Hledat termín Askeze na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Askeze ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Askeze ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat slovo Askeze ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Askeze ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Askeze ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Askeze například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikislovníku, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Lingea slovnících.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co znamená slovo Askeze? resp. co znamená výraz Askeze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Askeze, odpověď na dotaz co je to Askeze?. Víte např. kdo to je Povaleč? Znáte a víte kdo je Podruh? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Náboženství). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.