Co je to?
Definice odborného termínu, slova Askeze. Co znamená pojem Askeze z kategorie Náboženství?

Co je to Askeze? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Askeze?

Askeze, v řečtině cvičení či praxe, měla původně směřovat k upevnění disciplíny. Mělo se jednat o odříkání, popírání vlastních potřeb a podrobení se i utrpení. Často šlo o sexuální zdrženlivost, zřeknutí se majetku, omezení v jídle.
Askeze se obvykle vyskytuje v křesťanském náboženství, jejím prostřednictvím by mělo být dosaženo dokonalostí morálního i náboženského bytí, duchovního pokroku. Nejvyšším cílem, ke kterému asketa směřuje, je láska.


Co je to Askeze? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Askeze. Co znamená pojem Askeze z kategorie Náboženství?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Askeze s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Askeze je v kategorii Náboženství

Klíčová slova: význam slova, odborný výraz, wiki, názvosloví, pojem, význam, co to je, popis, slovník, Náboženství, lexikon, formulace, synonymum, Askeze, odborné názvosloví, vysvětlení, slovo, terminus technicus


Pojem Askeze je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Askeze?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Askeze (z řeckého ἄσκησις askésis cvičení, praxe, disciplína; z ἀσκέω askeó cvičit) původně znamenala jakoukoli formu praxe, jíž se upevňuje disciplína. Pojem asketa pak značí toho, kdo se prakticky zříká světských zájmů, aby mohl dosáhnout pokroku v duchovním životě. V určitém kontextu může askeze znamenat též určitý druh umrtvování či trýznění těla.
Asketický život je spojený většinou s náboženskou praxí, takže velké osobnosti světových náboženství lze pro jejich zřeknutí se světa označit za mnichy - např. Lao-c, Gautama Buddha, sv. Antonín, sv. František z Assisi a další. Askeze se chápe jako dobrovolné odpírání si čehosi, zejména rozkoší a požitků, aby asketa mohl pokračovat v nastoupené cestě pokání či ctnosti dle určitého morálního kodexu nebo z přesvědčení.

Buddhistický mnich

Buddhističtí mniši praktikují asketický život. Autor: 4144132, zdroj: Pixabay
Buddhističtí mniši praktikují asketický život. Autor: 4144132, zdroj: Pixabay


Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Hledat slovo Askeze ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Askeze ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Askeze na Youtube

Zkusit najít pojem Askeze ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat slovo Askeze ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Askeze ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Askeze například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, odborné termíny a pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Askeze? resp. jaký je význam pojmu Askeze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Askeze, odpověď na dotaz co je to Askeze?. Víte např. kdo to je Kolohnát? Znáte a víte kdo je Podruh? Ke každému slovo může existovat víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Askeze i v jiných kategoriích (než Náboženství). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.