Co je to?
Výraz, termín, definice slova Askeze. Co znamená odborný pojem Askeze z kategorie Náboženství?

Co je to Askeze? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Askeze

Askeze, v řečtině cvičení či praxe, měla původně směřovat k upevnění disciplíny. Mělo se jednat o odříkání, popírání vlastních potřeb a podrobení se i utrpení. Často šlo o sexuální zdrženlivost, zřeknutí se majetku, omezení v jídle.
Askeze se obvykle vyskytuje v křesťanském náboženství, jejím prostřednictvím by mělo být dosaženo dokonalostí morálního i náboženského bytí, duchovního pokroku. Nejvyšším cílem, ke kterému asketa směřuje, je láska.


Co je to Askeze? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Askeze. Co znamená odborný pojem Askeze z kategorie Náboženství?

Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Napsáno redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Askeze můžete samozřejmě sdílet s vašimi přáteli na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Heslo Askeze je v sekci náboženství

Klíčová slova: slovo, terminus technicus, přesný význam, slovník, terminologie, heslo, co znamená, definice, definice pojmu, odborný výraz, náboženství, význam, Askeze, lexikon, význam pojmu, co je to Askeze?, co to je, přesný výraz


Pojem Askeze je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Askeze můžete dozvědět následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Askeze (z řeckého ἄσκησις askésis cvičení, praxe, disciplína; z ἀσκέω askeó cvičit) původně znamenala jakoukoli formu praxe, jíž se upevňuje disciplína. Pojem asketa pak značí toho, kdo se prakticky zříká světských zájmů, aby mohl dosáhnout pokroku v duchovním životě. V určitém kontextu může askeze znamenat též určitý druh umrtvování či trýznění těla.
Asketický život je spojený většinou s náboženskou praxí, takže velké osobnosti světových náboženství lze pro jejich zřeknutí se světa označit za mnichy - např. Lao-c, Gautama Buddha, sv. Antonín, sv. František z Assisi a další. Askeze se chápe jako dobrovolné odpírání si čehosi, zejména rozkoší a požitků, aby asketa mohl pokračovat v nastoupené cestě pokání či ctnosti dle určitého morálního kodexu nebo z přesvědčení.

Buddhistický mnich

Buddhističtí mniši praktikují asketický život. Autor: 4144132, zdroj: Pixabay
Buddhističtí mniši praktikují asketický život. Autor: 4144132, zdroj: Pixabay


Další informační zdroje

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Askeze ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít pojem Askeze ve Wikizdrojích

Najít výraz Askeze ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Askeze ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít termín Askeze ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Askeze na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Askeze například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Askeze? resp. co označuje slovo Askeze? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Askeze, odpověď na dotaz co je to Askeze?. Víte např. kdo to je Saskia Burešová? Znáte a víte kdo je Sergej Prokofjev? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než náboženství). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.