Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Alegorie. Co znamená pojem Alegorie z kategorie Literatura?

Co to je Alegorie? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Alegorie

Alegorie, označovaná také jako jinotaj, je text, který skrývá vlastní smysl za něco jiného a pro porozumění je potřeba znát klíč. Vlastní význam tak není důležitý, de o význam skrytý, určený skupině zasvěcenců.
Alegorie obsahuje symboly a podobenství, cílové sdělení nemusí být výslovně vyjádřeno. Principem je líčení fiktivního textu, za kterým je text myšlený, ke kterému musí čtenář s určitou pomocí dospět.


Co je to Alegorie? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Alegorie. Co znamená pojem Alegorie z kategorie Literatura?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s blízkými na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Alegorie se nachází v kategorii Literatura

Klíčová slova: popis, pojem, význam pojmu, heslo, synonymum, definice, termín, terminus technicus, co to je, co je to Alegorie?, vysvětlení, význam, přesný výraz, terminologie, význam slova, informace, názvosloví, Literatura


Pojem Alegorie je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Alegorie? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Alegorie (řec. ἀλληγορία – „říci jinak“), česky také jinotaj, je text nebo výtvarné dílo, jehož doslovné znění či zjevná podoba má vypovídat o něčem jiném, nezjevném. Je to tudíž dílo, jehož vlastní smysl je nezasvěceným skryt a k porozumění vyžaduje nějaký klíč. Alegorie se tím podobá symbolu a do jisté míry i podobenství, jenže její vlastní smysl v ní není výslovně vyjádřen. Příkladem alegorie může být Orwellův román Farma zvířat, který líčí poměry na farmě, sděluje však něco podstatného o totalitárním státě. Jednotlivá zvířata na farmě odpovídají různým rolím a funkcím v takovém státě a pro čtenáře, který tento odkaz nepochopil, nedává román valný smysl. Alegorie často používá personifikace a metafory.

Pro více informací o heslu Alegorie zkuste navštívit tyto odkazy

Vyhledat slovo Alegorie ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Alegorie ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Alegorie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat pojem Alegorie ve Wikizdrojích

Hledat termín Alegorie ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Alegorie na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Alegorie například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Alegorie? resp. jaká je definice slova Alegorie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Alegorie, odpověď na dotaz co je to Alegorie?. Víte např. kdo to je Legionář? Znáte a víte kdo je Otorinolaryngolog? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Alegorie v jiné sekci než Literatura. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.