Co je to?
Výraz, termín, definice slova Alegorie. Co znamená odborný pojem Alegorie z kategorie Literatura?

Co je to Alegorie? Význam slova

Co znamená termín Alegorie? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Alegorie, označovaná také jako jinotaj, je text, který skrývá vlastní smysl za něco jiného a pro porozumění je potřeba znát klíč. Vlastní význam tak není důležitý, de o význam skrytý, určený skupině zasvěcenců.
Alegorie obsahuje symboly a podobenství, cílové sdělení nemusí být výslovně vyjádřeno. Principem je líčení fiktivního textu, za kterým je text myšlený, ke kterému musí čtenář s určitou pomocí dospět.


Co je to Alegorie? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Alegorie. Co znamená odborný pojem Alegorie z kategorie Literatura?

Text zveřejněný na těchto webových stránkách má pouze informativní charakter a může obsahovat nepřesnosti či chyby. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text (Alegorie) můžete sdílet s vašimi přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Termín Alegorie patří do kategorie literatura

Klíčová slova: popis, vysvětlení, wiki, pojem, co znamená, literatura, přesný výraz, terminus technicus, Alegorie, odborné názvosloví, definice, slovník, názvosloví, termín, přesný význam, co to je, význam, slovo


Pojem Alegorie je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Alegorie? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Alegorie (řec. ἀλληγορία – „říci jinak“), česky také jinotaj, je text nebo výtvarné dílo, jehož doslovné znění či zjevná podoba má vypovídat o něčem jiném, nezjevném. Je to tudíž dílo, jehož vlastní smysl je nezasvěceným skryt a k porozumění vyžaduje nějaký klíč. Alegorie se tím podobá symbolu a do jisté míry i podobenství, jenže její vlastní smysl v ní není výslovně vyjádřen. Příkladem alegorie může být Orwellův román Farma zvířat, který líčí poměry na farmě, sděluje však něco podstatného o totalitárním státě. Jednotlivá zvířata na farmě odpovídají různým rolím a funkcím v takovém státě a pro čtenáře, který tento odkaz nepochopil, nedává román valný smysl. Alegorie často používá personifikace a metafory.

Pro další informace o termínu Alegorie zkuste tyto odkazy

Vyhledat termín Alegorie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít pojem Alegorie ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alegorie ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Alegorie na Google.cz

Vyhledat slovo Alegorie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Alegorie ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Alegorie například ve Wikizdrojích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v projektu slovnik.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Právě jste zjistili jaká je definice slova Alegorie? resp. co označuje slovo Alegorie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Alegorie, odpověď na dotaz co je to Alegorie?. Víte např. kdo to je Utilitarista? Znáte a víte kdo je Alexander Ovečkin? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než literatura). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího slovníková hesla, definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.