Co je to?
Odborný výraz, definice slova Gnozeologie. Co znamená pojem Gnozeologie z kategorie Filozofie?

Co je to Gnozeologie? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Gnozeologie

Gnozeologie je pojem, jehož význam odpovídá řeckým slovům, ze kterých je název složen – poznání, slovo, řeč, znalost, schopnost, myšlenka. Jde o obor z oblasti filozofie, který se zabývá lidským poznáním, zaměřuje se především na jeho vznik, vývoj, průběh a samotný předmět poznání.
Tato nauka bývá označována také jako noetika nebo epistemologie. Snaží se o definování zákonitostí lidského poznání. Gnozeologie souvisí s dalšími vědeckými disciplínami.


Co je to Gnozeologie? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Gnozeologie. Co znamená pojem Gnozeologie z kategorie Filozofie?

Veškeré texty jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s přáteli na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Gnozeologie je v sekci Filozofie

Klíčová slova: co to je, wiki, Gnozeologie, terminus technicus, slovo, synonymum, popis, formulace, vysvětlení, Filozofie, význam slova, lexikon, slovník, odborné názvosloví, význam, co je to Gnozeologie?, heslo, definice


Pojem Gnozeologie je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Gnozeologie? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Gnozeologie (z řeckého γνῶσις gnósis poznání + λόγος logos slovo, řeč), v anglosaské literatuře obvykle epistemologie (z řec. έπιστήμη epistémé znalost, schopnost) či noetika (z řec. νοήμα noéma myšlenka), je filozofická disciplína, která zkoumá lidské poznání, jeho vznik, proces a předmět.
Otázkou lidského poznání se zabývá několik speciálních věd – psychologie, pedagogika, fyziologie, sociologie a další. Pokud by bylo poznání pouze otázkou různých účinků působení v rámci empirické příčinné souvislosti, pak by zkoumání poznání náleželo čistě empirickým vědám. Avšak tyto vědy nejsou schopny popsat, co vlastně poznání je. Důvod této nejasnosti je prostý – poznání či vědomost není přístupné zkušenosti. Příčina je předpokladem poznání, podobně jako oko je předpokladem zraku, avšak současně není v jeho zorném poli.

Další zdroje informací

Hledat videa s názvem Gnozeologie na Youtube

Vyhledat slovo Gnozeologie ve Wikizdrojích

Vyhledat výraz Gnozeologie na Google.cz

Vyhledat termín Gnozeologie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Gnozeologie ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Gnozeologie ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Gnozeologie například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Gnozeologie? resp. co vlastně znamená slovo Gnozeologie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Gnozeologie, odpověď na dotaz co je to Gnozeologie?. Víte např. kdo to je Ben Stiller? Znáte a víte kdo je Starý mládenec? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Gnozeologie v jiné sekci než Filozofie. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.