Co je to?
Definice odborného termínu, slova Gnozeologie. Co znamená pojem Gnozeologie z kategorie Filozofie?

Co je Gnozeologie? Význam slova

Co znamená termín Gnozeologie? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Gnozeologie je pojem, jehož význam odpovídá řeckým slovům, ze kterých je název složen – poznání, slovo, řeč, znalost, schopnost, myšlenka. Jde o obor z oblasti filozofie, který se zabývá lidským poznáním, zaměřuje se především na jeho vznik, vývoj, průběh a samotný předmět poznání.
Tato nauka bývá označována také jako noetika nebo epistemologie. Snaží se o definování zákonitostí lidského poznání. Gnozeologie souvisí s dalšími vědeckými disciplínami.


Co je to Gnozeologie? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Gnozeologie. Co znamená pojem Gnozeologie z kategorie Filozofie?

Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Napsáno redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Gnozeologie sdílet se známými na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Gnozeologie patří do sekce filozofie

Klíčová slova: definice pojmu, popis, definice, filozofie, termín, názvosloví, význam slova, lexikon, slovo, Gnozeologie, vysvětlení, význam, význam pojmu, terminus technicus, co je to Gnozeologie?, informace, přesný význam, wiki


Pojem Gnozeologie je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co se můžete dočíst ve Wikipedii o termínu Gnozeologie?

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Gnozeologie (z řeckého γνῶσις gnósis poznání + λόγος logos slovo, řeč), v anglosaské literatuře obvykle epistemologie (z řec. έπιστήμη epistémé znalost, schopnost) či noetika (z řec. νοήμα noéma myšlenka), je filozofická disciplína, která zkoumá lidské poznání, jeho vznik, proces a předmět.
Otázkou lidského poznání se zabývá několik speciálních věd – psychologie, pedagogika, fyziologie, sociologie a další. Pokud by bylo poznání pouze otázkou různých účinků působení v rámci empirické příčinné souvislosti, pak by zkoumání poznání náleželo čistě empirickým vědám. Avšak tyto vědy nejsou schopny popsat, co vlastně poznání je. Důvod této nejasnosti je prostý – poznání či vědomost není přístupné zkušenosti. Příčina je předpokladem poznání, podobně jako oko je předpokladem zraku, avšak současně není v jeho zorném poli.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat videa s názvem Gnozeologie na Youtube

Zkusit najít Gnozeologie na Google.cz

Vyhledat slovo Gnozeologie ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Gnozeologie ve vyhledávači Yandex

Vyhledat pojem Gnozeologie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít heslo Gnozeologie ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Gnozeologie například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Nyní již víte co znamená slovo Gnozeologie? resp. co znamená slovo Gnozeologie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Gnozeologie, odpověď na dotaz co je to Gnozeologie?. Víte např. kdo to je Bobbi Kristina Brown? Znáte a víte kdo je Lucie Benešová? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Gnozeologie i jinde než v sekci než v filozofie. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si na barvy estonské státní vlajky nebo Bulharska? Pokud tápete, podívejte se na odpověď sem.