Co je to?
Definice výrazu Velikonoční jízda. Co znamená odborný pojem Velikonoční jízda z kategorie Kultura?

Co je Velikonoční jízda? Význam slova

Co znamená termín Velikonoční jízda? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Velikonoční jízda, nazývaná také Jízda křižáků nebo Jízda kolem osení, patří k nejstarším velikonočním obyčejům. Dodržuje se již jen v oblasti Lužice v Německu, v českém Lukavci a v Mikulášovicích na Šluknovsku.
Jde o jízdu průvodu na koních, při níž se žehná. Má pradávný pohanský původ, šlo o oslavu příchodu jara a požehnání úrodě. V křesťanství se tradice změnila na oslavu Kristova zmrtvýchvstání. Velikonoční jízdu tvoří skupina jezdců na koních. Jezdci mají zdobené obleky a na hlavách cylindry. Někdy jde i o více než stovky jezdců. V kostele dostanou požehnání, zpívají a projíždějí obcemi.

Co je to Velikonoční jízda? Význam slova, termín, Definice výrazu Velikonoční jízda. Co znamená odborný pojem Velikonoční jízda z kategorie Kultura?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Text vytvořen pro Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s dalšími lidmi na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Velikonoční jízda je v sekci kultura

Klíčová slova: terminus technicus, odborné názvosloví, odborný výraz, definice, co je to Velikonoční jízda?, heslo, kultura, Velikonoční jízda, přesný význam, formulace, synonymum, názvosloví, lexikon, přesný výraz, vysvětlení, význam slova, slovo, slovník


Pojem Velikonoční jízda je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Velikonoční jízda? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Velikonoční jízdy, také Jízdy křižáků či Jízda kolem osení (hornolužickosrbsky Jutrowne jěchanje, také Křižerjo, německy Osterreiten, také Kreuzreiten) jsou starý velikonoční zvyk, který se do současnosti dochoval především v německé Lužici a také na dvou místech v Česku: v Lukavci v českém Slezsku a v Mikulášovicích ve Šluknovském výběžku (tradice obnovena roku 2011). Podobnou jízdou s žehnáním a průvodem koní (ale nesouvisející s Velikonocemi) je jízda sv. Linharta v pošumavském Uhlišti.

Další zdroje informací

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Velikonoční jízda ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Velikonoční jízda ve Wikizdrojích

Hledat termín Velikonoční jízda ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Velikonoční jízda na Google.cz

Vyhledat termín Velikonoční jízda ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Velikonoční jízda ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Velikonoční jízda například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Velikonoční jízda? resp. co to je Velikonoční jízda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Velikonoční jízda, odpověď na dotaz co je to Velikonoční jízda?. Víte např. kdo to je Eva Jiřičná? Znáte a víte kdo je Zdeněk Žák? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v závislosti na oboru a kontextu. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je kultura. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Chcete si zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Jedním z rychlých a levných způsobů je změna tapety pracovní plochy. Mezi neoblíbenější pozadí patří horský vrchol, kapky vody a obilí.