Co je to?
Výraz, termín, definice slova Velikonoční jízda. Co znamená odborný pojem Velikonoční jízda z kategorie Kultura?

Co je to Velikonoční jízda? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Velikonoční jízda

Velikonoční jízda, nazývaná také Jízda křižáků nebo Jízda kolem osení, patří k nejstarším velikonočním obyčejům. Dodržuje se již jen v oblasti Lužice v Německu, v českém Lukavci a v Mikulášovicích na Šluknovsku.
Jde o jízdu průvodu na koních, při níž se žehná. Má pradávný pohanský původ, šlo o oslavu příchodu jara a požehnání úrodě. V křesťanství se tradice změnila na oslavu Kristova zmrtvýchvstání. Velikonoční jízdu tvoří skupina jezdců na koních. Jezdci mají zdobené obleky a na hlavách cylindry. Někdy jde i o více než stovky jezdců. V kostele dostanou požehnání, zpívají a projíždějí obcemi.

Co je to Velikonoční jízda? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Velikonoční jízda. Co znamená odborný pojem Velikonoční jízda z kategorie Kultura?

Chyby vyhrazeny. Neručíme za faktickou přednost a aktuálnost informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Velikonoční jízda s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích jako je Facebook a Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Heslo Velikonoční jízda je v kategorii kultura

Klíčová slova: odborný výraz, terminologie, synonymum, heslo, informace, popis, terminus technicus, co znamená, termín, kultura, odborné názvosloví, kultura, definice, lexikon, definice pojmu, přesný výraz, wiki, význam slova


Pojem Velikonoční jízda je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Velikonoční jízda můžete dozvědět následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Velikonoční jízdy, také Jízdy křižáků či Jízda kolem osení (hornolužickosrbsky Jutrowne jěchanje, také Křižerjo, německy Osterreiten, také Kreuzreiten) jsou starý velikonoční zvyk, který se do současnosti dochoval především v německé Lužici a také na dvou místech v Česku: v Lukavci v českém Slezsku a v Mikulášovicích ve Šluknovském výběžku (tradice obnovena roku 2011). Podobnou jízdou s žehnáním a průvodem koní (ale nesouvisející s Velikonocemi) je jízda sv. Linharta v pošumavském Uhlišti.

Hledejte v dalších zdrojích

Najít výraz Velikonoční jízda na Google.cz

Hledat slovo Velikonoční jízda ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Velikonoční jízda ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Velikonoční jízda ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Velikonoční jízda na Youtube

Zkusit najít pojem Velikonoční jízda ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Velikonoční jízda například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Často hledané výrazy, termíny a odborné pojmy

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Velikonoční jízda? resp. co se přesně ukrývá za slovem Velikonoční jízda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Velikonoční jízda, odpověď na dotaz co je to Velikonoční jízda?. Víte např. kdo to je Michal Hašek? Znáte a víte kdo je Satan? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci kultura U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Chcete si zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Jedním z rychlých a levných způsobů je změna tapety pracovní plochy. Mezi neoblíbenější pozadí patří horský vrchol, kapky vody a obilí.