Co je to?
Výraz, termín, definice slova Velikonoční jízda. Co znamená odborný pojem Velikonoční jízda z kategorie Kultura?

Co je to Velikonoční jízda? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Velikonoční jízda?

Velikonoční jízda, nazývaná také Jízda křižáků nebo Jízda kolem osení, patří k nejstarším velikonočním obyčejům. Dodržuje se již jen v oblasti Lužice v Německu, v českém Lukavci a v Mikulášovicích na Šluknovsku.
Jde o jízdu průvodu na koních, při níž se žehná. Má pradávný pohanský původ, šlo o oslavu příchodu jara a požehnání úrodě. V křesťanství se tradice změnila na oslavu Kristova zmrtvýchvstání. Velikonoční jízdu tvoří skupina jezdců na koních. Jezdci mají zdobené obleky a na hlavách cylindry. Někdy jde i o více než stovky jezdců. V kostele dostanou požehnání, zpívají a projíždějí obcemi.

Co je to Velikonoční jízda? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Velikonoční jízda. Co znamená odborný pojem Velikonoční jízda z kategorie Kultura?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Sepsáno redaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Velikonoční jízda? s vašimi kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Termín Velikonoční jízda je v sekci kultura

Klíčová slova: význam slova, přesný význam, přesný výraz, vysvětlení, terminologie, lexikon, Velikonoční jízda, wiki, terminus technicus, odborný výraz, co je to Velikonoční jízda?, co to je, význam pojmu, synonymum, kultura, slovo, názvosloví, slovník


Pojem Velikonoční jízda je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Velikonoční jízda? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Velikonoční jízdy, také Jízdy křižáků či Jízda kolem osení (hornolužickosrbsky Jutrowne jěchanje, také Křižerjo, německy Osterreiten, také Kreuzreiten) jsou starý velikonoční zvyk, který se do současnosti dochoval především v německé Lužici a také na dvou místech v Česku: v Lukavci v českém Slezsku a v Mikulášovicích ve Šluknovském výběžku (tradice obnovena roku 2011). Podobnou jízdou s žehnáním a průvodem koní (ale nesouvisející s Velikonocemi) je jízda sv. Linharta v pošumavském Uhlišti.

Hledejte pojem Velikonoční jízda v následujících vyhledávačích

Zkusit najít slovo Velikonoční jízda ve Wikizdrojích

Hledat slovo Velikonoční jízda ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Velikonoční jízda ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Velikonoční jízda ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Velikonoční jízda ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Velikonoční jízda ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Velikonoční jízda například ve videích na Youtube, v Google překladači, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Velikonoční jízda? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Velikonoční jízda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Velikonoční jízda, odpověď na dotaz co je to Velikonoční jízda?. Víte např. kdo to je Pantáta? Znáte a víte kdo je Mrdna? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než kultura). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Chcete si zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Jedním z rychlých a levných způsobů je změna tapety pracovní plochy. Mezi neoblíbenější pozadí patří horský vrchol, kapky vody a obilí.