Co je to?
Odborný výraz, definice slova Velikonoční jízda. Co znamená pojem Velikonoční jízda z kategorie Kultura?

Co je to Velikonoční jízda? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Velikonoční jízda?

Velikonoční jízda, nazývaná také Jízda křižáků nebo Jízda kolem osení, patří k nejstarším velikonočním obyčejům. Dodržuje se již jen v oblasti Lužice v Německu, v českém Lukavci a v Mikulášovicích na Šluknovsku.
Jde o jízdu průvodu na koních, při níž se žehná. Má pradávný pohanský původ, šlo o oslavu příchodu jara a požehnání úrodě. V křesťanství se tradice změnila na oslavu Kristova zmrtvýchvstání. Velikonoční jízdu tvoří skupina jezdců na koních. Jezdci mají zdobené obleky a na hlavách cylindry. Někdy jde i o více než stovky jezdců. V kostele dostanou požehnání, zpívají a projíždějí obcemi.

Odborný výraz, definice slova Velikonoční jízda. Co znamená pojem Velikonoční jízda z kategorie Kultura?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Velikonoční jízda? s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Velikonoční jízda je v sekci Kultura

Klíčová slova: přesný výraz, definice pojmu, vysvětlení, lexikon, odborný výraz, wiki, popis, odborné názvosloví, terminus technicus, názvosloví, definice, slovo, Kultura, Velikonoční jízda, Kultura, heslo, terminologie, význam slova


Pojem Velikonoční jízda je v kategorii Kultura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Velikonoční jízda? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Velikonoční jízdy, také Jízdy křižáků či Jízda kolem osení (hornolužickosrbsky Jutrowne jěchanje, také Křižerjo, německy Osterreiten, také Kreuzreiten) jsou starý velikonoční zvyk, který se do současnosti dochoval především v německé Lužici a také na dvou místech v Česku: v Lukavci v českém Slezsku a v Mikulášovicích ve Šluknovském výběžku (tradice obnovena roku 2011). Podobnou jízdou s žehnáním a průvodem koní (ale nesouvisející s Velikonocemi) je jízda sv. Linharta v pošumavském Uhlišti.

Linky na jiné informační zdroje

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Velikonoční jízda ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Velikonoční jízda ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Velikonoční jízda ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo Velikonoční jízda na Google.cz

Hledat slovo Velikonoční jízda ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít termín Velikonoční jízda ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Velikonoční jízda například ve videích na Youtube, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v Google překladači.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaký je přesný význam slova Velikonoční jízda? resp. co přesně označuje termín Velikonoční jízda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Velikonoční jízda, odpověď na dotaz co je to Velikonoční jízda?. Víte např. kdo to je Zloděj? Znáte a víte kdo je Brepta? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Kultura). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Chcete si zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Jedním z rychlých a levných způsobů je změna tapety pracovní plochy. Mezi neoblíbenější pozadí patří horský vrchol, kapky vody a obilí.