Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Hematokrit. Co znamená pojem Hematokrit z kategorie Lékařství?

Co to je Hematokrit? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Hematokrit?

Hematokrit je pojmenování poměru mezi objemem červených krvinek a celkovým objemem krve. Jde tedy o vyjádření množství erytrocytů v krevní jednotce, vyjádřené v procentech. Hematokrit je součástí základního vyšetření krevního obrazu.
Hodnoty se liší u žen a mužů, za obvyklé jsou považovány 39–49 % u mužů a 35–43 % u žen. Pokud klesne množství plazmy nebo stoupne počet červených krvinek, hematokrit stoupá.


Co je to Hematokrit? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Hematokrit. Co znamená pojem Hematokrit z kategorie Lékařství?

Možnost chyb vyhrazena. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s vašimi známými a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Hematokrit je v sekci Lékařství

Klíčová slova: přesný význam, synonymum, význam slova, význam pojmu, odborný výraz, názvosloví, Lékařství, lexikon, pojem, heslo, význam, odborné názvosloví, terminus technicus, terminologie, Hematokrit, slovo, definice, slovník


Pojem Hematokrit je v kategorii Lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Hematokrit? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Hematokrit je poměr mezi objemem červených krvinek a plné krve. Jedná se tedy o procentuální vyjádření objemu erytrocytů v jednotce krve. Závisí na počtu a velikosti červených krvinek. Patří do základního vyšetření krevního obrazu. Normální hodnoty objemu červených krvinek jsou 44% (+-5%) u mužů a 39% (+-4%) u žen.
Např. hodnota hematokritu 40 % znamená 40 mililitrů červených krvinek ve 100 mililitrech krve. Hematokrit stoupá v případech, kdy stoupá množství červených krvinek, nebo když klesá množství plazmy (při dehydrataci). Pokles hemoglobinu signalizuje anémii, stav kdy tělo produkuje menší množství červených krvinek, nebo dochází k jejich zvýšené destrukci, nebo při ztrátě červených krvinek krvácením.

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat pojem Hematokrit ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Hematokrit ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Hematokrit ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Hematokrit ve vyhledávači Qwant

Najít slovo Hematokrit ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Hematokrit na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Hematokrit například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená Hematokrit? resp. jaká je definice termínu Hematokrit? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hematokrit, odpověď na dotaz co je to Hematokrit?. Víte např. kdo to je Eritrejec? Znáte a víte kdo je Šprt? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Lékařství. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Tip nejen pro milovníky zvířátek. Pěkné tapety na plochu vašeho počítače.