Co je to?
Definice výrazu, termínu Binární soustava. Co znamená odborný pojem Binární soustava z kategorie Matematika?

Co je Binární soustava? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Binární soustava?

Binární soustava, jinak též dvojková soustava, je název číselné soustavy, ve které se pro vyjadřování hodnot využívá jen znaků 0 a 1. Binární soustava se řadí do skupiny pozičních číselných soustav, které mají základ 2. Konkrétní číslo je zde vyjádřeno mocninami čísla dvě. Pokud je číslo zapsané v dvojkové soustavě, označuje se jako binární číslo. Při zápisu ve dvojkové soustavě se navíc doplňuje znak b, který se zapisuje za poslední číslici jako dolní index. Jindy je možno použít zkratku BIN. Binární soustava je využívána především v digitálních systémech. 0 a 1 symbolizují stav elektrického obvodu, 0 jako vypnutí, tedy bez napětí, a 1 jako zapnuto, tedy pod napětím.
Pomocí nuly a jedničky je možno vyjádřit také výsledek logického výroku, kdy nepravda je označena jako 0 a pravda 1 v různých obvodech i funkcích. Dvojková soustava se kóduje podle pravidla, že každý následující vyšší bit má váhu dvakrát vyšší než předcházející, tvoří tedy dvojnásobek hodnoty před sebou. Číslo kódované ve dvojkové soustavě má výslednou hodnotu rovnu součtu váhových hodnot bitů, které jsou aktivní.


Co je to Binární soustava? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Binární soustava. Co znamená odborný pojem Binární soustava z kategorie Matematika?

Možnost chyb vyhrazena. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Sdílejte uvedený text s jinými lidmi na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Termín Binární soustava je v kategorii matematika

Klíčová slova: co je to Binární soustava?, lexikon, terminologie, popis, odborné názvosloví, názvosloví, přesný výraz, odborný výraz, vysvětlení, heslo, co znamená, význam slova, definice pojmu, přesný význam, matematika, co to je, Binární soustava, slovo


Pojem Binární soustava je v kategorii matematika, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Binární soustava? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

(Text byl převzat z mnohojazyčné online encyklopedie Wikipedia) Licence CC-BY-SA.

Dvojková soustava (binární soustava) je číselná soustava, která používá pouze dvě číslice: 0 a 1. Dvojková soustava je poziční číselná soustava se základem 2, každá číslice tedy odpovídá n-té mocnině čísla dvě, kde n je pozice dané číslice v zapsaném čísle. Takto zapsané číslo se nazývá binární číslo.
Dvojková soustava se používá ve všech moderních digitálních počítačích, neboť její dvě číslice (0 a 1) odpovídají dvěma jednoduše rozdělitelným stavům elektrického obvodu (vypnuto a zapnuto), popřípadě nepravdivosti či pravdivosti výroku.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Hledat výraz Binární soustava ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Binární soustava ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Binární soustava ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Najít termín Binární soustava ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít Binární soustava ve vyhledávači Qwant

Vyhledat heslo Binární soustava ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Binární soustava například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Binární soustava? resp. co se přesně ukrývá za slovem Binární soustava? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Binární soustava, odpověď na dotaz co je to Binární soustava?. Víte např. kdo to je Publicista? Znáte a víte kdo je Petr Hanus? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste najít odborný termín i v jiné sekci než v matematika. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, významy slov, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Máte rádi přírodu a zvířata? Pokud je vaše odpověď ano, určitě si vyberete nějakou pěknou tapetu na plochu vašeho počítače z naší partnerské webové stránky.