Co je to?
Definice výrazu Lucidář. Co znamená odborný pojem Lucidář z kategorie Literatura?

Co je Lucidář?

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Lucidář?

Lucidář, známý také pod názvy Lucidarius, Elucidarius nebo Elucidarium, byl středověký literární žánr představující encyklopedické dílo, které se snažilo poskytnout rozsáhlý přehled o různých tématech, obvykle spojených s teologií, filosofií, přírodou a lidským vědomím. Termín lucidář je odvozený od latinského slova lucidus, což znamená jasný nebo zřetelný. Toto dílo se tedy snaží o jasnost a pochopení v různých oblastech vědění. Díla byla psána v latinském jazyce a měla za cíl zpřístupnit vědomosti lidem, kteří neměli přístup k vzdělání nebo knihám. Jednalo se tak o jakousi předchůdkyni moderních encyklopedií. Texty lucidářů byly psány ve formě souvislého textu bez členění do kapitol, což mělo podporovat jednoduchý přístup a čtení pro nevzdělané publikum.
Většina lucidářů obsahovala informace o křesťanské víře, náboženských tématech či výklady biblických pasáží, ale věnovaly se také přírodním vědám, filosofii, astrologii, medicíně a dalším oborům. V mnohých případech byla tato díla ilustrována, aby lépe podpořila porozumění obsahu pro ty, kteří neměli schopnost číst nebo měli omezenou gramotnost. Lucidáře představovaly významný prvek středověké literatury a byly prostředkem, jak šířit vzdělanost a informace ve společnosti, která byla mnohdy analfabetická nebo měla omezený přístup ke knihám.


Co je to Lucidář? Význam slova, termín, Definice výrazu Lucidář. Co znamená odborný pojem Lucidář z kategorie Literatura?

Navzdory veškeré pečlivosti neručíme za úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s kolegy, přáteli a partnery na sociálních sítích jako je Facebook, Pinterest, Síť X nebo Reddit. Stačí kliknout na tlačítko Sdílet.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Lucidář je v sekci literatura

Klíčová slova: heslo, význam slova, význam, význam pojmu, formulace, pojem, informace, odborný výraz, terminus technicus, slovo, popis, co to je, co je to Lucidář?, terminologie, wiki, literatura, definice, literatura


Pojem Lucidář je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Vyhledat slovo Lucidář ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat heslo Lucidář ve Wikipedii

Zkusit najít heslo Lucidář ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít termín Lucidář na Google.cz

Hledat výraz Lucidář ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Lucidář ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Lucidář například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v evropském vyhledávači Qwant, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Lingea slovnících.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaká je definice termínu Lucidář? resp. co je to Lucidář? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Lucidář, odpověď na dotaz co je to Lucidář?. Víte např. kdo to je Ajťák? Znáte a víte kdo je Ernest Hemingway? Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci literatura. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie literatura, deník, lucidář, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.