Co je to?
Definice odborného termínu, slova Asyndeton. Co znamená pojem Asyndeton z kategorie Literatura?

Co je Asyndeton? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Asyndeton?

Asyndeton je pojem pocházející ze starého Řecka. Jde o syntaktickou básnickou figuru. Původně se používala pouze v klasické rétorice, později se zařadila do tradiční jazykovědy. Řecké slovo asyndetos znamená nespoutaný, což charakterizuje jeho podobu. Jde totiž o spojení vět či frází, kdy není použit žádný lexikální prostředek, spojka. Jsou tak vytvořeny komplexní struktury, jejichž části jsou spojeny pouze graficky čárkami nebo intonací. Takto hromaděna mohou být jak slova, tak verše.
Lexikální prostředky jsou vynechány pro zrychlení četby textu a jeho plynulosti. Protože tyto prostředky mohou být nezbytné pro vyjádření myšlenky, nahrazuje je právě čárka, intonační pauza. Důvodem využití asyndetonu bývá zvýšení dynamiky textu a jeho intenzivnější intonace, které se dosahuje právě vynecháním spojek i vazeb. Věty nejsou pouze zkrácené, ale je posílen i jejich význam. Autorův projev tak nabývá dramatického efektu.


Co je to Asyndeton? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Asyndeton. Co znamená pojem Asyndeton z kategorie Literatura?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Doporučujeme sdílet tento text s vašimi přáteli na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Pojem Asyndeton patří do sekce literatura

Klíčová slova: odborný výraz, literatura, heslo, popis, termín, synonymum, Asyndeton, literatura, wiki, význam pojmu, odborné názvosloví, pojem, co znamená, definice pojmu, co to je, slovo, co je to Asyndeton?, slovník


Pojem Asyndeton je v kategorii literatura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Asyndeton? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Asyndeton (z řeckého asyndetos - nespoutaný) je syntaktická básnická figura, která je založena na hromadění slov nebo veršů za sebou bez použití spojek.

Jeden kámen
dva domy
tři zříceniny
čtyři hrobníci
jedna zahrada
květiny
jeden mýval
tucet ústřic jeden citron jeden chléb
jeden sluneční paprsek
(Jacques Prévert, Inventář, sb. Slova)

Linky na jiné informační zdroje

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Asyndeton ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít frázi Asyndeton ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Asyndeton na Youtube

Zkusit najít slovo Asyndeton ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít heslo Asyndeton ve Wikizdrojích

Najít termín Asyndeton ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Asyndeton například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Právě nyní již víte co je to Asyndeton? resp. jaká je definice slova Asyndeton? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Asyndeton, odpověď na dotaz co je to Asyndeton?. Víte např. kdo to je Zmrd? Znáte a víte kdo je Josef Sochor? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle různých oborů. Vyzkoušet tak můžete i příslušná homonyma a synonyma v jiných sekcích než literatura. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Píše se správně pýr nebo pír? A co to vůbec je? Pokud nevíte, podívejte se na stránku sem.