Co je to?
Výraz, termín, definice slova Trdelník. Co znamená odborný pojem Trdelník z kategorie Jídlo?

Co je to Trdelník? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Trdelník?

Trdelník je speciální druh moučníku. Pochází z moravského Slovácka, kde se podával především maminkám po porodu jako další jídlo po polévce. V současnosti slouží jako ozdoba stolu nebo pochutina při různých svátcích a oslavách.
Těsto je sladké, původně do něj byly přidávány vlašské ořechy. Jeho základem jsou sádlo, máslo, cukr, žloutky, sůl, kvasnice, mouka a mléko. Zvláštnost dodává trdelníku to, že se peče na dřevěných válečcích otáčených pomocí kliky přímo na ohni. Povrch se pak potírá a sype cukrem nebo drcenými ořechy či mandlemi.


Co je to Trdelník? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Trdelník. Co znamená odborný pojem Trdelník z kategorie Jídlo?

Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s kolegy na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pojem Trdelník se nachází v kategorii jídlo

Klíčová slova: definice pojmu, odborné názvosloví, wiki, slovo, co to je, význam pojmu, význam slova, jídlo, jídlo, popis, přesný význam, heslo, co znamená, Trdelník, odborný výraz, synonymum, co je to Trdelník?, definice


Pojem Trdelník je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Trdelník? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Trdelník je sladké pečivo ve tvaru podobném velké duté kremroli, ovšem bez krémové náplně.
Vyrábí se z kynutého těsta, které se rozválené v pruzích navíjí na bukový válec (dnes také kovový) o průměru 8 až 10 cm, zvaný trdlo, a peče se v žáru dřevěného uhlí. Při pečení se otáčí, potírá mlékem až do té doby, dokud nezíská zlatočervenou barvu. Pak se z válce opatrně stáhne, aby se neporušil tvar.

Příprava trdelníků

Sladké trdelníky jsou lákadlem pro turisty v Praze. Autor: fishinkaa, zdroj: Pixabay
Sladké trdelníky jsou lákadlem pro turisty v Praze. Autor: fishinkaa, zdroj: Pixabay


Jiné zdroje informací o pojmu Trdelník

Hledat videa s názvem Trdelník na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Trdelník ve Wikimedia Commons

Najít heslo Trdelník ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Trdelník ve Wikizdrojích

Hledat výraz Trdelník ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Trdelník na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Trdelník například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Trdelník? resp. co se skrývá pod slovem Trdelník? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Trdelník, odpověď na dotaz co je to Trdelník?. Víte např. kdo to je Sergej Prokofjev? Znáte a víte kdo je Josef Průša? Jednotlivá slova můžou mít několik významů v závislosti na oboru a kontextu. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než jídlo). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.