Co je to?
Odborný výraz, definice slova Trdelník. Co znamená slovo Trdelník z kategorie Jídlo?

Co je Trdelník? Definice pojmu

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Trdelník?

Trdelník je speciální druh moučníku. Pochází z moravského Slovácka, kde se podával především maminkám po porodu jako další jídlo po polévce. V současnosti slouží jako ozdoba stolu nebo pochutina při různých svátcích a oslavách.
Těsto je sladké, původně do něj byly přidávány vlašské ořechy. Jeho základem jsou sádlo, máslo, cukr, žloutky, sůl, kvasnice, mouka a mléko. Zvláštnost dodává trdelníku to, že se peče na dřevěných válečcích otáčených pomocí kliky přímo na ohni. Povrch se pak potírá a sype cukrem nebo drcenými ořechy či mandlemi.


Co je to Trdelník? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Trdelník. Co znamená slovo Trdelník z kategorie Jídlo?

Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Trdelník s partnery, kolegy a kamarády prostřednictvím sociálních sítích Facebook, Pinterest, Reddit nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Trdelník patří do kategorie jídlo

Klíčová slova: termín, heslo, slovo, popis, wiki, názvosloví, vysvětlení, odborné názvosloví, odborný výraz, definice, lexikon, význam slova, co znamená, jídlo, Trdelník, co je to Trdelník?, co to je, slovník


Pojem Trdelník je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Trdelník? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Trdelník je sladké pečivo ve tvaru podobném velké duté kremroli, ovšem bez krémové náplně.
Vyrábí se z kynutého těsta, které se rozválené v pruzích navíjí na bukový válec (dnes také kovový) o průměru 8 až 10 cm, zvaný trdlo, a peče se v žáru dřevěného uhlí. Při pečení se otáčí, potírá mlékem až do té doby, dokud nezíská zlatočervenou barvu. Pak se z válce opatrně stáhne, aby se neporušil tvar.

Příprava trdelníků

Sladké trdelníky jsou lákadlem pro turisty v Praze. Autor: fishinkaa, zdroj: Pixabay
Sladké trdelníky jsou lákadlem pro turisty v Praze. Autor: fishinkaa, zdroj: Pixabay


Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Trdelník ve Wikimedia Commons

Hledat frázi Trdelník na Google.cz

Hledat frázi Trdelník na Google obrázcích

Vyhledat pojem Trdelník ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Trdelník ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat termín Trdelník ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Trdelník například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, ve Wikizdrojích, v metavyhledávači Info.com nebo v Lingea slovnících.

Podívejte se také na tyto odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Teď už víte co znamená slovo Trdelník? resp. jaký je význam pojmu Trdelník? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Trdelník, odpověď na dotaz co je to Trdelník?. Víte např. kdo to je Jakub Hübner? Znáte a víte kdo je Romain Bardet? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než jídlo. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje definice odborných pojmů, zajímavosti, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.