Co je to?
Definice výrazu Trdelník. Co znamená odborný pojem Trdelník z kategorie Jídlo?

Co to je Trdelník? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Trdelník?

Trdelník je speciální druh moučníku. Pochází z moravského Slovácka, kde se podával především maminkám po porodu jako další jídlo po polévce. V současnosti slouží jako ozdoba stolu nebo pochutina při různých svátcích a oslavách.
Těsto je sladké, původně do něj byly přidávány vlašské ořechy. Jeho základem jsou sádlo, máslo, cukr, žloutky, sůl, kvasnice, mouka a mléko. Zvláštnost dodává trdelníku to, že se peče na dřevěných válečcích otáčených pomocí kliky přímo na ohni. Povrch se pak potírá a sype cukrem nebo drcenými ořechy či mandlemi.


Co je to Trdelník? Význam slova, termín, Definice výrazu Trdelník. Co znamená odborný pojem Trdelník z kategorie Jídlo?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Trdelník sdílet s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Trdelník patří do sekce Jídlo

Klíčová slova: definice, slovo, Trdelník, význam slova, co znamená, vysvětlení, heslo, co to je, pojem, lexikon, slovník, terminus technicus, terminologie, formulace, názvosloví, termín, odborný výraz, definice pojmu


Pojem Trdelník je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Trdelník dozvíte následující

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Trdelník je sladké pečivo ve tvaru podobném velké duté kremroli, ovšem bez krémové náplně.
Vyrábí se z kynutého těsta, které se rozválené v pruzích navíjí na bukový válec (dnes také kovový) o průměru 8 až 10 cm, zvaný trdlo, a peče se v žáru dřevěného uhlí. Při pečení se otáčí, potírá mlékem až do té doby, dokud nezíská zlatočervenou barvu. Pak se z válce opatrně stáhne, aby se neporušil tvar.

Příprava trdelníků

Sladké trdelníky jsou lákadlem pro turisty v Praze. Autor: fishinkaa, zdroj: Pixabay
Sladké trdelníky jsou lákadlem pro turisty v Praze. Autor: fishinkaa, zdroj: Pixabay


Další informační zdroje

Najít heslo Trdelník ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Trdelník na Google.cz

Najít termín Trdelník ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Trdelník na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Trdelník ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Trdelník ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Trdelník například v evropském vyhledávači Qwant, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená slovo Trdelník? resp. co označuje slovo Trdelník? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Trdelník, odpověď na dotaz co je to Trdelník?. Víte např. kdo to je Tajemník? Znáte a víte kdo je Casanova? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Trdelník v jiné sekci než Jídlo. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.