Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Diktát. Co znamená pojem Diktát z kategorie Školství?

Co je Diktát? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Diktát

Diktát jednou ze zvláštních metod, které používá didaktika při nácviku a kontrole znalostí pravopisu. Používá se jak na základních, tak na středních školách a provádí se v pravidelných intervalech. Učitel při diktátu pomalu předříkává předem připravený text, zaměřený na určité pravopisné jevy, který musí žáci správně zapsat tak, aby dodrželi gramatická i pravopisná pravidla. Diktáty se píší v hodinách českého jazyka buď do sešitu, na papír nebo i do počítače. Rychlost diktátu by měla být přizpůsobena úrovni žáků, jednotlivé věty nebo jejich části se opakují. V závěru může být ještě přečten znovu celý diktát.
S tím, jak s diktátem pracovat, by se měl učitel českého jazyka seznámit v průběhu svých studií na pedagogické fakultě. Na diktáty je možná příprava předem. Procvičovat lze pomocí různých učebnic nebo lze využit online programy či cvičné testy. Online cvičení a testy se pak samy vyhodnotí a žák dostane okamžitou zpětnou vazbu.


Co je to Diktát? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Diktát. Co znamená pojem Diktát z kategorie Školství?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s přáteli a kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Heslo Diktát se nachází v kategorii Školství

Klíčová slova: Školství, vysvětlení, odborné názvosloví, Školství, termín, Diktát, wiki, terminus technicus, co je to Diktát?, definice pojmu, slovo, definice, terminologie, přesný význam, popis, lexikon, informace, heslo


Pojem Diktát je v kategorii Školství, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Diktát?

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Diktát je specifická didaktická metoda využívaná pro procvičení a pravidelnou kontrolu praktických znalostí pravopisu na mnoha českých základních a středních školách. Metoda diktátů spočívá v mluveném předříkání připraveného textu učitelem v hodině českého jazyku.
Žáci musí tento text přepsat do psané podoby (nejčastěji na papír nebo do počítače) a dle svých nejlepších schopností aplikovat naučená pravidla pravopisu a gramatiky.
Jednotlivé textové pasáže může učitel dle úrovně žáků (1. a 2. stupeň ZŠ) opakovat, případně přizpůsobit rychlost diktování taktéž úrovni žáků. Metodika diktování je pevně ukotvená v didaktickém vzdělání každého učitele ČJ.
Pro nacvičení diktátu mimo školní prostředí existují specializované papírové cvičebnice, případně elektronické aplikace na internetu. K jejich využívání je potřeba počítač a připojení k síti.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat frázi Diktát na Google.cz

Najít slovo Diktát ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Diktát ve vyhledávači Yandex

Najít termín Diktát ve Wikislovníku

Hledat slovo Diktát ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít výraz Diktát ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Diktát například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Diktát? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Diktát? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diktát, odpověď na dotaz co je to Diktát?. Víte např. kdo to je Petro Porošenko? Znáte a víte kdo je Hříšník? Ke každému slovo může existovat víc definic v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Školství). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.