Co je to?
Výraz, termín, definice slova Diktát. Co znamená odborný pojem Diktát z kategorie Školství?

Co je to Diktát? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Diktát?

Diktát jednou ze zvláštních metod, které používá didaktika při nácviku a kontrole znalostí pravopisu. Používá se jak na základních, tak na středních školách a provádí se v pravidelných intervalech. Učitel při diktátu pomalu předříkává předem připravený text, zaměřený na určité pravopisné jevy, který musí žáci správně zapsat tak, aby dodrželi gramatická i pravopisná pravidla. Diktáty se píší v hodinách českého jazyka buď do sešitu, na papír nebo i do počítače. Rychlost diktátu by měla být přizpůsobena úrovni žáků, jednotlivé věty nebo jejich části se opakují. V závěru může být ještě přečten znovu celý diktát.
S tím, jak s diktátem pracovat, by se měl učitel českého jazyka seznámit v průběhu svých studií na pedagogické fakultě. Na diktáty je možná příprava předem. Procvičovat lze pomocí různých učebnic nebo lze využit online programy či cvičné testy. Online cvičení a testy se pak samy vyhodnotí a žák dostane okamžitou zpětnou vazbu.


Co je to Diktát? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Diktát. Co znamená odborný pojem Diktát z kategorie Školství?

Provozovatel neručí za úplnost, pravdivost či aktuálnost informací na těchto webových stránkách. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Definici slova Diktát můžete sdílet s přáteli na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Diktát je v kategorii Školství

Klíčová slova: Školství, wiki, heslo, Školství, definice pojmu, přesný význam, termín, co to je, synonymum, lexikon, význam, slovník, terminologie, formulace, slovo, význam pojmu, odborný výraz, vysvětlení


Pojem Diktát je v kategorii Školství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Diktát? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Diktát je specifická didaktická metoda využívaná pro procvičení a pravidelnou kontrolu praktických znalostí pravopisu na mnoha českých základních a středních školách. Metoda diktátů spočívá v mluveném předříkání připraveného textu učitelem v hodině českého jazyku.
Žáci musí tento text přepsat do psané podoby (nejčastěji na papír nebo do počítače) a dle svých nejlepších schopností aplikovat naučená pravidla pravopisu a gramatiky.
Jednotlivé textové pasáže může učitel dle úrovně žáků (1. a 2. stupeň ZŠ) opakovat, případně přizpůsobit rychlost diktování taktéž úrovni žáků. Metodika diktování je pevně ukotvená v didaktickém vzdělání každého učitele ČJ.
Pro nacvičení diktátu mimo školní prostředí existují specializované papírové cvičebnice, případně elektronické aplikace na internetu. K jejich využívání je potřeba počítač a připojení k síti.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat slovo Diktát na Google.cz

Vyhledat termín Diktát ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Diktát ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Diktát ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Diktát ve Wikimedia Commons

Najít slovo Diktát ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Diktát například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku co je to Diktát? resp. jaký je význam pojmu Diktát? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diktát, odpověď na dotaz co je to Diktát?. Víte např. kdo to je Jurij Gagarin? Znáte a víte kdo je Starobní důchodce? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Školství). U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na přesné vysvětlení slov, významy slov, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.