Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Diktát. Co znamená pojem Diktát z kategorie Školství?

Co to je Diktát? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Diktát?

Diktát jednou ze zvláštních metod, které používá didaktika při nácviku a kontrole znalostí pravopisu. Používá se jak na základních, tak na středních školách a provádí se v pravidelných intervalech. Učitel při diktátu pomalu předříkává předem připravený text, zaměřený na určité pravopisné jevy, který musí žáci správně zapsat tak, aby dodrželi gramatická i pravopisná pravidla. Diktáty se píší v hodinách českého jazyka buď do sešitu, na papír nebo i do počítače. Rychlost diktátu by měla být přizpůsobena úrovni žáků, jednotlivé věty nebo jejich části se opakují. V závěru může být ještě přečten znovu celý diktát.
S tím, jak s diktátem pracovat, by se měl učitel českého jazyka seznámit v průběhu svých studií na pedagogické fakultě. Na diktáty je možná příprava předem. Procvičovat lze pomocí různých učebnic nebo lze využit online programy či cvičné testy. Online cvičení a testy se pak samy vyhodnotí a žák dostane okamžitou zpětnou vazbu.


Co je to Diktát? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Diktát. Co znamená pojem Diktát z kategorie Školství?

Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Diktát? Potom se o definici podělte s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Termín Diktát se nachází v kategorii Školství

Klíčová slova: co je to Diktát?, slovo, co to je, Diktát, definice pojmu, termín, přesný význam, odborné názvosloví, lexikon, názvosloví, význam, co znamená, slovník, formulace, Školství, wiki, přesný výraz, vysvětlení


Pojem Diktát je v kategorii Školství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Diktát? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Diktát je specifická didaktická metoda využívaná pro procvičení a pravidelnou kontrolu praktických znalostí pravopisu na mnoha českých základních a středních školách. Metoda diktátů spočívá v mluveném předříkání připraveného textu učitelem v hodině českého jazyku.
Žáci musí tento text přepsat do psané podoby (nejčastěji na papír nebo do počítače) a dle svých nejlepších schopností aplikovat naučená pravidla pravopisu a gramatiky.
Jednotlivé textové pasáže může učitel dle úrovně žáků (1. a 2. stupeň ZŠ) opakovat, případně přizpůsobit rychlost diktování taktéž úrovni žáků. Metodika diktování je pevně ukotvená v didaktickém vzdělání každého učitele ČJ.
Pro nacvičení diktátu mimo školní prostředí existují specializované papírové cvičebnice, případně elektronické aplikace na internetu. K jejich využívání je potřeba počítač a připojení k síti.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Najít slovo Diktát na Google.cz

Vyhledat slovo Diktát ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Diktát ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat heslo Diktát ve Wikislovníku

Hledat slovo Diktát ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Diktát ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Diktát například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Náhodná hesla, významy slov, odborných termíny, výrazy a pojmy

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Diktát? resp. jaká je definice termínu Diktát? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diktát, odpověď na dotaz co je to Diktát?. Víte např. kdo to je Kozomrd? Znáte a víte kdo je Podolog? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Školství). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za navštívení našeho encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.