Co je to?
Odborný výraz, definice slova Diktát. Co znamená pojem Diktát z kategorie Školství?

Co je Diktát?

Co znamená pojem, definice termínu Diktát?

Diktát jednou ze zvláštních metod, které používá didaktika při nácviku a kontrole znalostí pravopisu. Používá se jak na základních, tak na středních školách a provádí se v pravidelných intervalech. Učitel při diktátu pomalu předříkává předem připravený text, zaměřený na určité pravopisné jevy, který musí žáci správně zapsat tak, aby dodrželi gramatická i pravopisná pravidla. Diktáty se píší v hodinách českého jazyka buď do sešitu, na papír nebo i do počítače. Rychlost diktátu by měla být přizpůsobena úrovni žáků, jednotlivé věty nebo jejich části se opakují. V závěru může být ještě přečten znovu celý diktát.
S tím, jak s diktátem pracovat, by se měl učitel českého jazyka seznámit v průběhu svých studií na pedagogické fakultě. Na diktáty je možná příprava předem. Procvičovat lze pomocí různých učebnic nebo lze využit online programy či cvičné testy. Online cvičení a testy se pak samy vyhodnotí a žák dostane okamžitou zpětnou vazbu.


Co je to Diktát? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Diktát. Co znamená pojem Diktát z kategorie Školství?

Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Text byl vytvořen autorkami právě pro projekt Superia.cz

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Diktát s vašimi známými a kamarády na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Diktát se nachází v sekci Školství

Klíčová slova: Diktát, informace, co to je, synonymum, definice, vysvětlení, pojem, Školství, odborné názvosloví, terminologie, slovník, terminus technicus, Školství, heslo, definice pojmu, termín, názvosloví, co je to Diktát?


Pojem Diktát je v kategorii Školství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Diktát? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Diktát je specifická didaktická metoda využívaná pro procvičení a pravidelnou kontrolu praktických znalostí pravopisu na mnoha českých základních a středních školách. Metoda diktátů spočívá v mluveném předříkání připraveného textu učitelem v hodině českého jazyku.
Žáci musí tento text přepsat do psané podoby (nejčastěji na papír nebo do počítače) a dle svých nejlepších schopností aplikovat naučená pravidla pravopisu a gramatiky.
Jednotlivé textové pasáže může učitel dle úrovně žáků (1. a 2. stupeň ZŠ) opakovat, případně přizpůsobit rychlost diktování taktéž úrovni žáků. Metodika diktování je pevně ukotvená v didaktickém vzdělání každého učitele ČJ.
Pro nacvičení diktátu mimo školní prostředí existují specializované papírové cvičebnice, případně elektronické aplikace na internetu. K jejich využívání je potřeba počítač a připojení k síti.

Odkazy na jiné weby

Hledat termín Diktát ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Diktát na Youtube

Najít výraz Diktát na Google.cz

Zkusit najít výraz Diktát ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Diktát ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Diktát na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Diktát například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikizdrojích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Teď už znáte odpověď na otázku jaký je význam slova Diktát? resp. co se skrývá pod slovem Diktát? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Diktát, odpověď na dotaz co je to Diktát?. Víte např. kdo to je Jiří Bartoška? Znáte a víte kdo je Gubernátor? Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Zkuste proto termín Diktát hledat i v jiných kategoriích (než Školství). K vybraným textům jsme doplnili citaci z projektu Wikipedia.cz včetně odkazu na konkrétní podstránku na Wikipedii, kde se dozvíte víc. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie Školství, učitelka, diktát, ilustrační obrázek

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na slovníková hesla, definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.