Co je to?
Definice výrazu, termínu Pagoda. Co znamená odborný pojem Pagoda z kategorie Stavebnictví?

Co je Pagoda?

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Pagoda

Pagoda je zvláštní stavba, kterou je možno vidět především v zemích Asie nebo v Thajsku. Má věžovitý tvar a většinou se nachází poblíž chrámového komplexu nebo přímo v něm. Jde o buddhistickou stavbu, která slouží především k ukládání statků významných osobností, popřípadě jako místo k uložení cenných věcí. Je zde možno najít například sútry, tedy vyjádření náboženských a filozofických textů. Z těch jsou sestavovány sbírky, které patří k posvátným písmům tradičních buddhistů.
V některých zemích může být význam pagod poněkud odlišný. Může jít o označení kultovního místa, tedy celého chrámového komplexu. Pagody mívají různou vnější podobu, liší se také výzdobou. Mohou být vícepatrové a čtyřhranné, jiné jsou osmihranné a vypadají jako štíhlé věže s hrotem na vrchu. Počty kruhů jsou vždy liché. Pagody občas připomínají mandalu, materiál není určený. Může jít jak o kámen, tak o cihly nebo dřevo.


Co je to Pagoda? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Pagoda. Co znamená odborný pojem Pagoda z kategorie Stavebnictví?

Veškeré texty jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice slova Pagoda? Pak se o tuto stránku podělte s blízkými na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Pojem Pagoda je v kategorii stavebnictví

Klíčová slova: význam pojmu, význam slova, informace, co je to Pagoda?, co to je, přesný význam, stavebnictví, přesný výraz, slovník, pojem, formulace, terminologie, wiki, slovo, odborný výraz, co znamená, termín, význam


Pojem Pagoda je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Pagoda?

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pagoda je označení pro buddhistickou věžovou stavbu, která se vyvinula z indické stúpy a je běžná ve východní a jihovýchodní Asii.
Výraz pochází ze sanskrtského výrazu bhagavat, zkomoleného Portugalci. Pagoda měla původně sloužit, stejně jako stúpa, k uchovávání ostatků význačných mistrů či k uložení jiných cenných předmětů (súter aj.).
Pagody jsou obvykle stavěny v rámci chrámových komplexů či v jejich blízkosti. Většina pagod plní náboženskou funkci, někdy i funkce další - např. v Číně mají svým příhodným geomantickým umístěním ovlivňovat příznivě celý okolní prostor.

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Najít termín Pagoda ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat výraz Pagoda ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít slovo Pagoda ve vyhledávači Qwant

Najít termín Pagoda ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít frázi Pagoda ve Wikizdrojích

Hledat pojem Pagoda ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Pagoda například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Pagoda? resp. co je to Pagoda? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Pagoda, odpověď na dotaz co je to Pagoda?. Víte např. kdo to je Farmaceut? Znáte a víte kdo je Jakub Olbert? Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Pokuste se najít termín Pagoda i v jiné kategorii než v stavebnictví. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie stavebnictví, Velký dům, pagoda, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Navštivte partnerskou stránku plnou tapet na plochu počítače, tabletu nebo chytrého telefonu. Vybírejte z řady motivů od mořských tapet až po oblíbené tapety sportovních aut.