Co je to?
Výraz, termín, definice slova Art deco. Co znamená odborný pojem Art deco z kategorie Kultura?

Co je to Art deco? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Art deco?

Art deco je název univerzálního stylu dekorativního charakteru, rozšířeného hlavně ve 20. a 30. letech 20. století. Prosadil se především v řemeslné a průmyslové výrobě. Zahrnuje prvky více směrů, zvláště secese, futurizmu a kubizmu. Zemí původu je Francie, kdy na začátku 20. století vládly prvky secese, výrazné barvy a jednoduché linie. K secesním prvkům se začaly přidávat další modernistické rysy a styly, hlavně kubizmus.
Art deco se v různých zemích vyvíjelo odlišně, zvláště v naší krajině se profilovalo svérázně jako národní dekorativizmus čili české art deco. Zpočátku byl tento styl považován za luxusní, takže se o něj zajímali hlavně movití lidé, ale postupně se stal velmi oblíbeným i v širší veřejnosti. Začal se vyrábět masově a rozšířil se do dalších oblastí. Ve stylu art deco vznikaly běžně užívané předměty, pro které byl typický vysoký lesk, jednoduchost a čistá barevnost. Významný vliv měla také na architekturu, automobilizmus nebo grafická díla s výrazným písmem, barvami a silnými konturami.

Co je to Art deco? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Art deco. Co znamená odborný pojem Art deco z kategorie Kultura?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Napsáno redaktory Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pojem Art deco patří do kategorie kultura

Klíčová slova: terminologie, kultura, co je to Art deco?, význam slova, význam, odborný výraz, definice pojmu, přesný význam, terminus technicus, slovo, Art deco, pojem, kultura, termín, formulace, lexikon, slovník, heslo


Pojem Art deco je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Art deco? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Art deco je univerzální dekorativní styl, který se rozšířil především v Evropě a v USA ve 20. a 30. letech dvacátého století v průmyslu a řemesle. Nese rysy mnoha směrů, především kubismu, futurismu a secese.
Vznik tohoto stylu sahá do začátku 20. století, kdy byla ve Francii značně rozšířena secese – se svými jednoduchými liniemi a křiklavou barevností. Vedle secese se začaly v architektuře prosazovat modernistické tendence a v umění nové moderní styly – především kubismus.
Tyto trendy a jisté „šílení“ společnosti vším moderním (což bylo do určité míry ovlivněno novými vynálezy a rozvojem průmyslu) se skloubily v novém stylu, jež se poprvé prezentoval v roce 1925 v Paříži, ve které se konala v témže roce výstava dekorativního umění (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et industriels Modernes). Na této výstavě byly vystavovány užité předměty ovlivněny modernismem.

Další zdroje informací o slovu Art deco

Hledat výraz Art deco ve Wikislovníku

Najít výraz Art deco ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Art deco ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Art deco ve vyhledávači Qwant

Najít heslo Art deco ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Art deco ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Art deco například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr náhodných pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Právě nyní již víte jaký je význam slova Art deco? resp. co se přesně ukrývá za slovem Art deco? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Art deco, odpověď na dotaz co je to Art deco?. Víte např. kdo to je Emma Roberts? Znáte a víte kdo je Psychoterapeut? Ke každému pojmu může existovat vícero definic podle různých oborů. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než kultura). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.