Co je to?
Definice odborného termínu, slova Art deco. Co znamená pojem Art deco z kategorie Kultura?

Co je to Art deco? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Art deco?

Art deco je název univerzálního stylu dekorativního charakteru, rozšířeného hlavně ve 20. a 30. letech 20. století. Prosadil se především v řemeslné a průmyslové výrobě. Zahrnuje prvky více směrů, zvláště secese, futurizmu a kubizmu. Zemí původu je Francie, kdy na začátku 20. století vládly prvky secese, výrazné barvy a jednoduché linie. K secesním prvkům se začaly přidávat další modernistické rysy a styly, hlavně kubizmus.
Art deco se v různých zemích vyvíjelo odlišně, zvláště v naší krajině se profilovalo svérázně jako národní dekorativizmus čili české art deco. Zpočátku byl tento styl považován za luxusní, takže se o něj zajímali hlavně movití lidé, ale postupně se stal velmi oblíbeným i v širší veřejnosti. Začal se vyrábět masově a rozšířil se do dalších oblastí. Ve stylu art deco vznikaly běžně užívané předměty, pro které byl typický vysoký lesk, jednoduchost a čistá barevnost. Významný vliv měla také na architekturu, automobilizmus nebo grafická díla s výrazným písmem, barvami a silnými konturami.

Co je to Art deco? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Art deco. Co znamená pojem Art deco z kategorie Kultura?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s blízkými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Art deco je v sekci kultura

Klíčová slova: odborné názvosloví, přesný význam, heslo, lexikon, wiki, názvosloví, popis, definice pojmu, význam pojmu, formulace, kultura, význam slova, význam, terminus technicus, přesný výraz, informace, co to je, co je to Art deco?


Pojem Art deco je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Art deco? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Art deco je univerzální dekorativní styl, který se rozšířil především v Evropě a v USA ve 20. a 30. letech dvacátého století v průmyslu a řemesle. Nese rysy mnoha směrů, především kubismu, futurismu a secese.
Vznik tohoto stylu sahá do začátku 20. století, kdy byla ve Francii značně rozšířena secese – se svými jednoduchými liniemi a křiklavou barevností. Vedle secese se začaly v architektuře prosazovat modernistické tendence a v umění nové moderní styly – především kubismus.
Tyto trendy a jisté „šílení“ společnosti vším moderním (což bylo do určité míry ovlivněno novými vynálezy a rozvojem průmyslu) se skloubily v novém stylu, jež se poprvé prezentoval v roce 1925 v Paříži, ve které se konala v témže roce výstava dekorativního umění (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et industriels Modernes). Na této výstavě byly vystavovány užité předměty ovlivněny modernismem.

Další možné informační zdroje

Hledat slovo Art deco ve vyhledávači Yandex

Najít termín Art deco ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat videa s názvem Art deco na Youtube

Najít heslo Art deco ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Art deco ve Wikizdrojích

Hledat heslo Art deco ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Art deco například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikislovníku nebo v Google překladači.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Právě jste zjistili co znamená Art deco? resp. jaká je definice termínu Art deco? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Art deco, odpověď na dotaz co je to Art deco?. Víte např. kdo to je Antonín Frič? Znáte a víte kdo je Jiří Suchý? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Art deco i v jiných kategoriích (než kultura). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího popisy termínů, zajímavosti, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.