Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Art deco. Co znamená pojem Art deco z kategorie Kultura?

Co je Art deco? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Art deco?

Art deco je název univerzálního stylu dekorativního charakteru, rozšířeného hlavně ve 20. a 30. letech 20. století. Prosadil se především v řemeslné a průmyslové výrobě. Zahrnuje prvky více směrů, zvláště secese, futurizmu a kubizmu. Zemí původu je Francie, kdy na začátku 20. století vládly prvky secese, výrazné barvy a jednoduché linie. K secesním prvkům se začaly přidávat další modernistické rysy a styly, hlavně kubizmus.
Art deco se v různých zemích vyvíjelo odlišně, zvláště v naší krajině se profilovalo svérázně jako národní dekorativizmus čili české art deco. Zpočátku byl tento styl považován za luxusní, takže se o něj zajímali hlavně movití lidé, ale postupně se stal velmi oblíbeným i v širší veřejnosti. Začal se vyrábět masově a rozšířil se do dalších oblastí. Ve stylu art deco vznikaly běžně užívané předměty, pro které byl typický vysoký lesk, jednoduchost a čistá barevnost. Významný vliv měla také na architekturu, automobilizmus nebo grafická díla s výrazným písmem, barvami a silnými konturami.

Co je to Art deco? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Art deco. Co znamená pojem Art deco z kategorie Kultura?

Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Art deco s blízkými na Pinterestu, Redditu, Twitteru anebo na Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Termín Art deco se nachází v kategorii kultura

Klíčová slova: názvosloví, heslo, co je to Art deco?, kultura, lexikon, wiki, význam, slovo, význam pojmu, informace, formulace, vysvětlení, terminologie, Art deco, pojem, terminus technicus, synonymum, definice


Pojem Art deco je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Art deco dozvíte následující

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Art deco je univerzální dekorativní styl, který se rozšířil především v Evropě a v USA ve 20. a 30. letech dvacátého století v průmyslu a řemesle. Nese rysy mnoha směrů, především kubismu, futurismu a secese.
Vznik tohoto stylu sahá do začátku 20. století, kdy byla ve Francii značně rozšířena secese – se svými jednoduchými liniemi a křiklavou barevností. Vedle secese se začaly v architektuře prosazovat modernistické tendence a v umění nové moderní styly – především kubismus.
Tyto trendy a jisté „šílení“ společnosti vším moderním (což bylo do určité míry ovlivněno novými vynálezy a rozvojem průmyslu) se skloubily v novém stylu, jež se poprvé prezentoval v roce 1925 v Paříži, ve které se konala v témže roce výstava dekorativního umění (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et industriels Modernes). Na této výstavě byly vystavovány užité předměty ovlivněny modernismem.

Další zdroje informací o slovu Art deco

Vyhledat termín Art deco na Google.cz

Zkusit najít frázi Art deco ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Art deco ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Art deco ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Art deco ve Wikizdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Art deco ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Art deco například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Art deco? resp. co vlastně znamená slovo Art deco? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Art deco, odpověď na dotaz co je to Art deco?. Víte např. kdo to je Aristokrat? Znáte a víte kdo je Roman Říčař? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než kultura). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.