Co je to?
Definice výrazu Konvergence. Co znamená odborný pojem Konvergence z kategorie Latina?

Co je Konvergence?

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Konvergence?

Konvergence je pojem používaný ve více souvislostech. Jde o popis procesu, při kterém se určitý systém, proces nebo řada přibližuje k nějakému cíli. Obecně je možno konvergenci definovat jako postupnou blízkost, sbližování nebo sjednocování. Matematika a fyzika používá konvergence většinou k popisu limitních procesů. Například při výpočtu limitní hodnoty se sleduje, jak se hodnota funkce přibližuje k určitému číslu, a to až do okamžiku, kdy je tato hodnota na dostatečné blízkosti. V tomto kontextu se konvergence používá k popisu toho, jak se výsledky určitého procesu nebo výpočtu postupně přibližují k určitému cíli. V ekonomice probíhá takový proces, při kterém se různé ekonomiky nebo regiony postupně přibližují k určitému ekonomickému cíli. Ten je podporován například investicemi, inovacemi nebo otevřeností ekonomiky pro zahraniční investice a obchod.
V biologii se používá pojem konvergentní evoluce a vede k vývoji podobných struktur nezávisle na sobě. Při tom různé organismy vyvíjejí podobné vlastnosti, aby se přizpůsobily podobným podmínkám prostředí. V informatice a telekomunikacích se konvergence používá k popisu procesu, při kterém se různé technologie, služby nebo aplikace sbližují a integrují do jediného systému. Sociologie využívá pojem konvergence pro popis procesu, při kterém se různé kultury, společnosti nebo skupiny sbližují a předávají si určité vlastnosti.


Co je to Konvergence? Význam slova, termín, Definice výrazu Konvergence. Co znamená odborný pojem Konvergence z kategorie Latina?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Konvergence? s vašimi kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Pojem Konvergence je v sekci latina

Klíčová slova: odborný výraz, terminologie, definice, odborné názvosloví, názvosloví, terminus technicus, termín, latina, co je to Konvergence?, informace, heslo, slovník, popis, formulace, definice pojmu, latina, význam slova, přesný výraz


Pojem Konvergence je v kategorii latina, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Konvergence? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Konvergence (z lat. con-vergere, ohýbat k sobě) je pojem označující sbíhání, sbíhavost, sbližování, popř. vývoj, který vede ke sblížení.
O daných vlastnostech, které se sbližují, říkáme, že konvergují. Objekty, procesy, vlastnosti apod., které se účastní konvergence, označujeme jako konvergentní (výjimečně též jako konvergenční), např. konvergentní řada v matematice. Opakem konvergence je divergence.
V matematice je konvergence úzce spojena s pojmem limita.
Konvergence znaků v evoluční biologii označuje, že nepříbuzné organismy získaly nezávisle podobné znaky, ačkoliv se vyvíjely odděleně.
V ekonomii znamená konvergence tendenci méně vyspělých ekonomik dohánět ekonomiky více vyspělé. Teorie konvergence předpovídala postupné sbližování centrálně plánovaných ekonomik východního bloku a západních tržních ekonomik, zastáncem např. J. K. Galbraith.

Internetové odkazy na vyhledávače

Najít termín Konvergence ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Konvergence na Google obrázcích

Vyhledat slovo Konvergence ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít pojem Konvergence ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem Konvergence ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Konvergence ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Konvergence například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, v metavyhledávači Info.com, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Právě jste zjistili co je to Konvergence? resp. co přesně označuje termín Konvergence? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Konvergence, odpověď na dotaz co je to Konvergence?. Víte např. kdo to je Šotek? Znáte a víte kdo je Bedřich Reicin? Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Konvergence i jinde než v sekci než v latina. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie latina, Kniha v zahradě, konvergence, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, zajímavosti, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

V čem se skrývá lidská moudrost? Přeci v citátech slavných osobností. Vážně i nevážně míněné citáty o ženách i zdraví.