Co je to?
Definice výrazu Podmět. Co znamená odborný pojem Podmět z kategorie Český jazyk?

Co to je Podmět? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Podmět

Podmět čili subjekt je název pro druh větného členu, který označuje původce děje, popřípadě nositele vlastnosti, stavu nebo činnosti. Pokud by se jednalo o věty v trpném rodě, mohl by podmět být i označením cíle děje. V češtině je podmět společně s přísudkem jedním ze základních větných členů. Je ve shodě s přísudkem v osobě a čísle, někdy i v rodu. V ohebných jazycích se podmět vyskytuje pouze v 1. pádě.


Co je to Podmět? Význam slova, termín, Definice výrazu Podmět. Co znamená odborný pojem Podmět z kategorie Český jazyk?

Nemůžeme ručit za přesnost, správnost a aktuálnost informací. Veškeré zde uvedené informace jsou bez záruky. Sepsáno redaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Podmět? s přáteli na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Výraz Podmět je v sekci Český jazyk

Klíčová slova: definice pojmu, slovník, Podmět, co je to Podmět?, přesný výraz, synonymum, Český jazyk, význam slova, odborné názvosloví, pojem, terminus technicus, termín, význam, názvosloví, definice, vysvětlení, význam pojmu, heslo


Pojem Podmět je v kategorii Český jazyk, ilustrační obrázek

Co označuje termín Podmět? Definice termínu, výrazu z projektu Wikipedia

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Podmět je větný člen vyjadřující původce děje nebo nositele činnosti, stavu či vlastnosti. V pasivních větách může podmět představovat cíl děje. Spolu s přísudkem je základním větným členem. Ve flektivních jazycích se podmět shoduje s přísudkem v osobě, čísle, popř. i rodě. Užívá-li jazyk pády, v akuzativním jazyce mu odpovídá nominativ, v ergativním pak ergativ, nebo absolutiv. V jiných jazycích je třeba podmět vymezit specifickým způsobem; např. v izolačních jazycích (jako je čínština) se podmět musí definovat ve vztahu k slovesu. Vyjadřuje, o kom nebo o čem vypovídá přísudek. Ptáme se otázkou: 1.pádu kdo? co? a přísudkem Slovo pod-mět je kalk z latinského sub-jectum.

Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Zkusit najít frázi Podmět ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat výraz Podmět na Google.cz

Hledat frázi Podmět ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Podmět ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Podmět ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Podmět ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Podmět například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Teď už víte jaká je definice termínu Podmět? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Podmět? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Podmět, odpověď na dotaz co je to Podmět?. Víte např. kdo to je Copywriter? Znáte a víte kdo je Michael Bloomberg? Nezapomeňte prosím, že ke každému slovu může existovat vícero definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste hledat odborný výraz Podmět i v jiné sekci než je kategorie Český jazyk. Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, významy slov s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.