Co je to?
Definice odborného termínu, slova Holismus. Co znamená pojem Holismus z kategorie Filozofie?

Co je Holismus?

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Holismus

Holismus je název filozofického směru či názoru, který nadřazuje celek nad části tak, že tvrdí, že nelze vysvětlovat nebo zkoumat vlastnosti systému tím, že budou pouze zkoumány jednotlivé části. Význam každé části lze vzít v úvahu jedině tehdy, je-li vztahován k dalším částem a celku. Proto poznání a pochopení skutečnosti není možné, pokud vychází z jednotlivých částí. Úspěšné může být pouze tehdy, vyjde-li z větších celků.
Holismus odmítá dělení do jednotlivých vědeckých oborů, a považuje všechny výzkum ve všech vědách za zkoumání vlastností velkého celku. Holistickým přístupem se v svém díle zabýval již Aristoteles, který v díle Metafysika formuloval myšlenku, že celek je více než souhrn jeho částí. Ve 20. století se holismus zařadil mezi filozofické směry.


Co je to Holismus? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Holismus. Co znamená pojem Holismus z kategorie Filozofie?

Zveřejněné texty nemohou sloužit jako stoprocentní zdroj informací a mohou se v nich objevovat faktické chyby. Text vytvořen pro Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Holismus? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích, jako jsou Facebook, Pinterest, síť X (dříve Twitter), Reddit apod.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Holismus patří do sekce filozofie

Klíčová slova: terminologie, wiki, význam, heslo, definice, terminus technicus, popis, co znamená, slovník, odborné názvosloví, Holismus, informace, filozofie, vysvětlení, termín, co to je, lexikon, přesný výraz


Pojem Holismus je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Holismus? Definice slova, výraz, termín z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Holismus (z řeckého holos, celek) je filosofický názor nebo směr, který zdůrazňuje, že všechny vlastnosti nějakého systému nelze určit nebo vysvětlit pouze zkoumáním jeho částí. Holismus tvrdí, že „celek“ je důležitější než jeho části a každá část má význam pouze vztahujeme-li její význam k ostatním částem nebo k celku. Holismus vychází z přesvědčení, že skutečnost nelze pochopit podle jejích jednotlivých částí, ale pouze jako větší celek.

Internetové odkazy na vyhledávače

Vyhledat heslo Holismus na Google.cz

Zkusit najít frázi Holismus ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Holismus ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Holismus ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat heslo Holismus na Google obrázcích

Zkusit najít frázi Holismus ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Holismus například ve Wikizdrojích, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Na stránce jste se mohli dozvědět: co znamená Holismus? resp. co je to Holismus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Holismus, odpověď na dotaz co je to Holismus?. Víte např. kdo to je James Monroe? Znáte a víte kdo je Gemma Arterton? Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Pojmy mohou mít různé významy podle toho o jaký obor se jedná. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než filozofie). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie filozofie, filozof globus, holismus, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Znáte zkratky POV, SJM nebo FTW? Tyto a dalších 1000 jiných zkratek naleznete zde.