Co je to?
Definice výrazu Obročí. Co znamená odborný pojem Obročí z kategorie Právo?

Co je Obročí?

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Obročí

Obročí, jiným slovem beneficium nebo prebenda (získalo mírně hanlivý význam), je pojem z oblasti práva církevního. Jedná se o příjem, který je spojen s nějakou službou, úřadem, funkcí nebo postavením. Vlastnit více obročí najednou církevní právo zakazuje, vlastnit obročí může pouze ten, kdo splní určité předpoklady.
Původ pojmu obročí je ve středověku, kdy se jednalo o jediný způsob, jak zajistit kněžím a farářům trvalou obživu. O udělení obročí rozhodoval papež nebo biskup.


Co je to Obročí? Význam slova, termín, Definice výrazu Obročí. Co znamená odborný pojem Obročí z kategorie Právo?

Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku co je to Obročí? s vašimi kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Heslo Obročí je v sekci právo

Klíčová slova: názvosloví, odborné názvosloví, slovník, definice, definice pojmu, wiki, právo, lexikon, co je to Obročí?, význam slova, terminus technicus, co to je, popis, odborný výraz, heslo, přesný výraz, význam, formulace


Pojem Obročí je v kategorii právo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Obročí? Definice slova, termínu z Wikipedie

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Obročí čili beneficium, také prebenda, je výraz církevního práva a znamená příjem, spojený s určitou službou (officium), postavením nebo úřadem, případně i toto postavení samo. Obročí může získat jen ten, kdo pro ně má předpoklady a kdo se o ně uchází; držení více obročí neboli mnohoobročnictví církevní kodex zakazuje.
Obročí vznikla v raném středověku, kdy výnos z pozemkového majetku byl jediný způsob, jak v naturálním hospodářství obživu kněze nebo faráře trvale zajistit. Mohl to být podíl z výnosu majetku biskupství, anebo výnos z odkazu (nadace), spojené s určitou církevní službou. Typická nadace pozdního středověku byl oltářník (kněz, který byl povinen pravidelně sloužit mši za duši zemřelého).

Internetové odkazy na vyhledávače

Zkusit najít výraz Obročí ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Obročí ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat slovo Obročí ve Wikislovníku

Zkusit najít výraz Obročí ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat pojem Obročí ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Obročí ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Obročí například ve fulltextu Google.cz, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr z často hledaných výrazů na tomto webu

Teď už víte jaký je přesný význam slova Obročí? resp. co označuje slovo Obročí? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Obročí, odpověď na dotaz co je to Obročí?. Víte např. kdo to je Billy Joel? Znáte a víte kdo je Vlastizrádce? Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. podle toho o jaký obor se jedná. Radíme vám proto hledat slovo Obročí i v jiné části webu než je kategorie právo. Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte kdo je to Abbé? Pokud ne a přitom byste to vědět chtěli, klikněte sem