Co je to?
Výraz, termín, definice slova Sútra. Co znamená odborný pojem Sútra z kategorie Náboženství?

Co je to Sútra? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Sútra?

Sútra je výraz ze sanskrtu. Jde o označení pro aforizmus, tedy formuli nebo pravidlo, poučnou řeč. Může jít i o celý soubor aforizmů. Sútra byla produktem hinduistického náboženství a již v nejstarších dobách sloužila k lehkému zapamatování nejdůležitějších obsahů jak filozofie, tak náboženství.
Sútry se používaly ve starých filozofiích a existovaly k nim rozsáhlé komentáře. Sútry se vyskytovaly i v buddhizmu, dnes jsou soustředěny do sbírek, kde se lze setkat s posvátnými tradičními písmy.


Co je to Sútra? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Sútra. Co znamená odborný pojem Sútra z kategorie Náboženství?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Sútra? Pak se o ní podělte s kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Heslo Sútra patří do sekce náboženství

Klíčová slova: vysvětlení, wiki, terminologie, slovo, slovník, odborný výraz, pojem, Sútra, přesný výraz, definice pojmu, popis, synonymum, co znamená, lexikon, definice, co to je, náboženství, přesný význam


Pojem Sútra je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

V online encyklopedii Wikipedia se o slovu Sútra můžete dozvědět následující

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sútra (sanskrtem सूत्र, doslovně lano nebo provaz, který drží věci pohromadě) nebo sútta (pálijsky „poučná řeč“), znamená aforismus (nebo pravidlo, formuli) popř. sbírku takových aforismů. Slovo se odvozuje z kořene siv- s významem sít. V hinduismu sútry vznikaly od nejstarších dob jako koncentrovaná, pro zapamatování vhodná vyjádření důležitých filozofických a náboženských obsahů. Všechny nejstarší filozofické systémy (daršany) tak byly vyjádřeny pomocí súter, k nimž existuje bohatá komentářová literatura. Také buddhistická nauka byla v prvních dobách tradována převážně pomocí súter, jejichž kanonické sbírky dnes tvoří posvátná písma buddhistů různých tradic.

Další informační zdroje

Hledat videa s názvem Sútra na Youtube

Vyhledat termín Sútra ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Sútra ve Wikislovníku

Najít pojem Sútra ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat výraz Sútra ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Sútra ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Sútra například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Google.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Nyní už nejspíš víte jaký je přesný význam slova Sútra? resp. jaký je přesný význam slova Sútra? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sútra, odpověď na dotaz co je to Sútra?. Víte např. kdo to je Alexander Hemala? Znáte a víte kdo je Čestmír Gebouský? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než náboženství). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.