Co je to?
Definice odborného termínu, slova Sútra. Co znamená pojem Sútra z kategorie Náboženství?

Co je to Sútra? Význam slova

Co znamená výraz, termín, pojem, definice slova Sútra?

Sútra je výraz ze sanskrtu. Jde o označení pro aforizmus, tedy formuli nebo pravidlo, poučnou řeč. Může jít i o celý soubor aforizmů. Sútra byla produktem hinduistického náboženství a již v nejstarších dobách sloužila k lehkému zapamatování nejdůležitějších obsahů jak filozofie, tak náboženství.
Sútry se používaly ve starých filozofiích a existovaly k nim rozsáhlé komentáře. Sútry se vyskytovaly i v buddhizmu, dnes jsou soustředěny do sbírek, kde se lze setkat s posvátnými tradičními písmy.


Co je to Sútra? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Sútra. Co znamená pojem Sútra z kategorie Náboženství?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Sútra? Pak se o ní podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Termín Sútra je v kategorii náboženství

Klíčová slova: terminus technicus, co to je, wiki, přesný význam, odborný výraz, formulace, terminologie, přesný výraz, lexikon, popis, názvosloví, heslo, význam, definice pojmu, význam pojmu, odborné názvosloví, co je to Sútra?, pojem


Pojem Sútra je v kategorii náboženství, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Sútra?

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Sútra (sanskrtem सूत्र, doslovně lano nebo provaz, který drží věci pohromadě) nebo sútta (pálijsky „poučná řeč“), znamená aforismus (nebo pravidlo, formuli) popř. sbírku takových aforismů. Slovo se odvozuje z kořene siv- s významem sít. V hinduismu sútry vznikaly od nejstarších dob jako koncentrovaná, pro zapamatování vhodná vyjádření důležitých filozofických a náboženských obsahů. Všechny nejstarší filozofické systémy (daršany) tak byly vyjádřeny pomocí súter, k nimž existuje bohatá komentářová literatura. Také buddhistická nauka byla v prvních dobách tradována převážně pomocí súter, jejichž kanonické sbírky dnes tvoří posvátná písma buddhistů různých tradic.

Další možné informační zdroje

Hledat slovo Sútra ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat termín Sútra ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Sútra ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Sútra ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Sútra ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Sútra ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Sútra například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, v evropském vyhledávači Qwant, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Právě jste zjistili jaká je definice slova Sútra? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Sútra? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Sútra, odpověď na dotaz co je to Sútra?. Víte např. kdo to je Štěpán Kotrba? Znáte a víte kdo je Chazan? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Sútra i v jiných kategoriích (než náboženství). Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov s názvem Co Je To?.

Zajímáte se o auta? Pak pro určitě znáte zkratku SUV, TSI nebo TDI. Pokud je neznáte, podívejte se na spřátelený web který obsahuje tisíc nejrůznějších zkratek.