Co je to?
Odborný výraz, definice slova Hurikán. Co znamená pojem Hurikán z kategorie Příroda?

Co je to Hurikán? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Hurikán?

Hurikán, jinak také tajfun, popřípadě cyklón, je druh tropické bouře s ničivými následky. Typickým znakem této bouře je síla větru vyšší než 119 km za hodinu, výška 10–15 km a síla větru ve víru oka hurikánu až do 200 km za hodinu. Pohybuje se pomalu, většinou do 30 km za hodinu. Nejničivější je v jádru, kde je i rychlost větru o něco vyšší.
Místem vzniku hurikánu bývá moře, kde je voda dostatečně teplá i hluboká a v místě, kde se stoupající výškou rychle klesá teplota vzduchu.


Co je to Hurikán? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Hurikán. Co znamená pojem Hurikán z kategorie Příroda?

Texty mohou obsahovat chyby. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Hurikán s vašimi kamarády na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Hurikán je v kategorii Příroda

Klíčová slova: význam slova, termín, vysvětlení, heslo, názvosloví, pojem, Hurikán, Příroda, co znamená, Příroda, co je to Hurikán?, co to je, synonymum, terminologie, odborné názvosloví, slovo, terminus technicus, formulace


Pojem Hurikán je v kategorii Příroda, ilustrační obrázek

V encyklopedii Wikipedia se o termínu Hurikán dozvíte následující

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Tropická cyklóna je atmosférický útvar charakteru cyklóny (tlakové níže) v podobě obrovského víru s charakteristickým okem ve středu. Jedná se o rozsáhlý rotující bouřkový systém s velmi nízkým tlakem. Velikost se pohybuje od 100 do 2000 km v průměru a rychlost větru může dosáhnout i 300 km/h. Tropické cyklóny vznikají v tropických oblastech, nikoliv však přímo v oblasti rovníku (důvod viz kapitola Fyzikální struktura). Hlavním motorem tropických cyklón je moře prohřáté do určité hloubky a nad určitou teplotu. Proto také dostane-li se cyklóna nad pevninu, výrazně oslabí nebo zcela zanikne. V různých oblastech světa se tropická cyklóna označuje místními názvy: cyklón v Indii a v Austrálii, hurikán v Atlantském oceánu, tajfun v jihovýchodní Asii, apod.

Další zdroje informací o slovu Hurikán

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hurikán ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat výraz Hurikán ve Wikizdrojích

Hledat videa s názvem Hurikán na Youtube

Najít termín Hurikán ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Hurikán na Google.cz

Vyhledat heslo Hurikán ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Hurikán například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Hurikán? resp. co přesně označuje termín Hurikán? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hurikán, odpověď na dotaz co je to Hurikán?. Víte např. kdo to je Andělíčkářka? Znáte a víte kdo je Praotec Čech? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Vyzkoušejte proto i příslušná synonyma a homonyma v jiných sekcích než Příroda. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, významy slov s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.