Co je to?
Odborný výraz, definice slova Hurikán. Co znamená pojem Hurikán z kategorie Příroda?

Co je to Hurikán? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Hurikán

Hurikán, jinak také tajfun, popřípadě cyklón, je druh tropické bouře s ničivými následky. Typickým znakem této bouře je síla větru vyšší než 119 km za hodinu, výška 10–15 km a síla větru ve víru oka hurikánu až do 200 km za hodinu. Pohybuje se pomalu, většinou do 30 km za hodinu. Nejničivější je v jádru, kde je i rychlost větru o něco vyšší.
Místem vzniku hurikánu bývá moře, kde je voda dostatečně teplá i hluboká a v místě, kde se stoupající výškou rychle klesá teplota vzduchu.


Co je to Hurikán? Význam slova, termín, Odborný výraz, definice slova Hurikán. Co znamená pojem Hurikán z kategorie Příroda?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Hurikán s partnery, kolegy a kamarády na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Hurikán se nachází v kategorii Příroda

Klíčová slova: lexikon, definice, synonymum, pojem, odborné názvosloví, popis, slovo, Hurikán, termín, odborný výraz, Příroda, co to je, význam slova, co znamená, vysvětlení, formulace, terminologie, názvosloví


Pojem Hurikán je v kategorii Příroda, ilustrační obrázek

Co označuje termín Hurikán? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující definice termínu byla převzata z internetového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Tropická cyklóna je atmosférický útvar charakteru cyklóny (tlakové níže) v podobě obrovského víru s charakteristickým okem ve středu. Jedná se o rozsáhlý rotující bouřkový systém s velmi nízkým tlakem. Velikost se pohybuje od 100 do 2000 km v průměru a rychlost větru může dosáhnout i 300 km/h. Tropické cyklóny vznikají v tropických oblastech, nikoliv však přímo v oblasti rovníku (důvod viz kapitola Fyzikální struktura). Hlavním motorem tropických cyklón je moře prohřáté do určité hloubky a nad určitou teplotu. Proto také dostane-li se cyklóna nad pevninu, výrazně oslabí nebo zcela zanikne. V různých oblastech světa se tropická cyklóna označuje místními názvy: cyklón v Indii a v Austrálii, hurikán v Atlantském oceánu, tajfun v jihovýchodní Asii, apod.

Linky na další online zdroje

Vyhledat termín Hurikán ve vyhledávači Yandex

Vyhledat výraz Hurikán ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat heslo Hurikán na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Hurikán ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Hurikán ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Hurikán ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Hurikán například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Hurikán? resp. co se přesně ukrývá za slovem Hurikán? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Hurikán, odpověď na dotaz co je to Hurikán?. Víte např. kdo to je Amanda Lear? Znáte a víte kdo je Alibista? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte po pojmu Hurikán i v jiných kategoriích (než Příroda). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, zajímavosti, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Chcete se dozvědět kdo slaví svátek (jmeniny) na Slovensku, v Polsku, Německu nebo v České republice? Pak se podívejte na web obsahující kalendář svátků.