Co je to?
Definice odborného termínu, slova Paradentóza. Co znamená pojem Paradentóza z kategorie Lékařství?

Co je to Paradentóza? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Paradentóza

Paradentóza je název zánětlivého onemocnění dásní i jejich aparátu, který slouží k zavěšení zubů. Zánět dásní může být příčinou toho, že zuby začnou vypadávat. Paradentóza může ohrožovat každého z nás. Až 90% lidí je ohroženo lehkou formou zánětu dásní, gingivitidou. Protože její příznaky nejsou nápadné, nemusí je zaznamenat. Pomoci vám však může dentální hygienista, který tyto příznaky bezpečně pozná. Když se proti parodontóze zakročí včas, nemusí ke ztrátě zubů dojít.
Původcem zánětu je zanedbaná hygiena, kdy škodlivé bakterie v ústech vytvářejí pak a následně zubní kámen. Zánět se zvětšuje a odhalují se zubní krčky a vznikají parodontální choboty. Následuje viklání a vypadnutí zubu. Dásně jsou zanícené a oteklé, citlivé a krvácivé, je cítit brnění, trnutí a tlak zubů, zvláště při kousání do tvrdých potravin. Léčba se řídí závažností, může stačit návštěva u dentisty a následná důkladná hygiena. V těžším stádiu již léčba není možná, pokud je stav skutečně vážný, následuje chirurgický zákrok.


Co je to Paradentóza? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Paradentóza. Co znamená pojem Paradentóza z kategorie Lékařství?

Žádným způsobem neručíme za informace nebo obsah uvedený na těchto internetových stránkách. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text (Paradentóza) můžete sdílet s vašimi známými a kamarády na Facebooku, Twitteru, Pinterestu, Redditu nebo na jiné sociální síti.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Termín Paradentóza patří do kategorie lékařství

Klíčová slova: co to je, přesný význam, co znamená, význam slova, definice pojmu, terminus technicus, formulace, termín, pojem, význam, slovník, popis, lékařství, co je to Paradentóza?, informace, lékařství, odborné názvosloví, vysvětlení


Pojem Paradentóza je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Paradentóza dozvíte následující

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Parodontóza (parodontitida, paradentóza, paradontóza) je zánětlivé onemocnění závěsného aparátu zubů (parodont, lat.: parodontium), který je tvořen dásní (lat.: gingiva), ozubicí (lat.: periodontium), cementem (lat.: cementum) a alveolárním výběžkem (lat.: proccessus alveolaris maxilae, pars alveolaris mandibulae). Toto onemocnění může skončit až ztrátou zubů. Příčinou je působení mikroorganismů, jejichž množení podporuje zubní plak a zubní kámen.
Parodontitida se projevuje především ustupujícími dásněmi, jejich krvácením a zápachem z úst. V pokročilém stádiu se již zuby viklají a uvolňují následkem porušeného vaziva v okolí zubu, konečným stádiem je jejich ztráta. Mnoho lidí však žádné příznaky nezaznamená. Zubní lékař onemocnění odhalí pečlivým vyšetřením dásní speciální sondou nebo provede rentgenový snímek, na kterém je patrný úbytek kosti zubního lůžka.
Zabránit vzniku parodontitidy nebo ji v raném stádiu léčit je možné pouze pravidelnou a správnou technikou ústní hygieny. Léčba se provádí pomocí léčiv jako jsou speciální zubní pasty, ústní vody nebo masážní roztoky. Profesionální ústní hygienu v ordinaci zubního lékaře nebo u dentální hygienistky je vhodné podstoupit každých 6 měsíců.

Další zdroje informací

Zkusit najít slovo Paradentóza ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Paradentóza ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Paradentóza ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Paradentóza ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít slovo Paradentóza na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Paradentóza ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Paradentóza například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Právě jste zjistili jaká je definice slova Paradentóza? resp. co vlastně znamená slovo Paradentóza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Paradentóza, odpověď na dotaz co je to Paradentóza?. Víte např. kdo to je Bisexuálka? Znáte a víte kdo je Vlastenec? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než lékařství). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkaz na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na popisy termínů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.