Co je to?
Definice výrazu, termínu Cévkování. Co znamená odborný pojem Cévkování z kategorie Lékařství?

Co je Cévkování?

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Cévkování?

Cévkování je pojmenování jednoho z častých nemocničních úkonů. Provádí se na lůžkových odděleních i přímo na operačních sálech. Při cévkování se zavádí sterilní katetr do močového měchýře. Tím se řeší odvod moči. Může se jednat o jednorázový výkon nebo o dlouhodobější stav. Využívá se například při léčbě, po operacích, preventivně nebo při vyšetření. Řeší se tak poruchy odtoku moči a jeho nahromadění v močovém měchýři, inkontinence, nutnost sledovat diurézu, zjistit zbytkovou moč v močovém měchýři nebo potřeba odebrat sterilní moč pro laboratorní vyšetření, provést výplach močového měchýře nebo aplikovat léky přímo do močového měchýře.
K cévkování může docházet i z dalších důvodů. Těmi mohou být například stavy s poruchami vědomí, operace, různá poranění, infekce močových cest, potíže s prostatou nebo nádorová onemocnění. Cévkování probíhá odlišně u žen a u mužů. U žen provádí cévkování zdravotní sestra, u mužů cévku zavádí lékař, protože jejich močová trubice je mnohem komplikovanější. Cévkován může být jednorázové nebo permanentní. Fixace se provádí pomocí nafouknutí balonku v cévce. I při cévkování mohou nastat komplikace, perforace, infekce nebo poranění, ale nestává se tak často.


Co je to Cévkování? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Cévkování. Co znamená odborný pojem Cévkování z kategorie Lékařství?

Veškeré texty jsou bez záruky. Text sestavily autoři (redaktoři a redaktorky) pro Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Cévkování se známými na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Výraz Cévkování je v kategorii lékařství

Klíčová slova: formulace, co znamená, vysvětlení, pojem, význam pojmu, definice pojmu, význam slova, lékařství, heslo, terminus technicus, definice, co to je, slovo, lexikon, termín, odborné názvosloví, terminologie, význam


Pojem Cévkování je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Cévkování? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Dále uvedený text byl převzat ze svobodné otevřené online encyklopedie Wikipedia. Více zde. Dostupné pod licencí CC-BY-SA.

Cévkování je urologická procedura odborněji močová katetrizace pro odběr moči nebo různé výplachy močového měchýře pomocí katetru.
Močová trubice musí být před zavedením nebo výměnou katetru sterilně ošetřena dezinfekcí a lubrikačním gelem (Mesocain gel) pro snadnější zasunutí. Správné a pomalé zavádění katetru nezpůsobuje žádné trvalé nebo závažné problémy. Doba ponechání dlouhodobých katetrů je až 4 týdny. Při cévkování se používá většinou sterilní latexový nebo silikonový (dnes většinou balónkový) katetr. Při ženském cévkování jsou obvykle používány katetry se silikonový katetr Nelaton, při permanentní katetrizaci katetr Foley.
Až do revoluce se u nás používaly u mužů tvrdší gumové katetry. Samotné katetrování (cévkování) nebolelo, ale při vytažení hadičky došlo k podření močové trubice v místě žaludu. Moč pak působila v tom místě jako kyselina a močení bývalo velice bolestivé-nemocný močil po kapkách a vyl bolestí. Po revoluci se začaly používat měkké silikonové katetry a bylo po bolestech. U žen se užívaly katetry kovové nebo skleněné.
Ve válečných dobách se katetrizace používala u zraněných, kteří se v poúrazovém šoku nemohli vymočit.

Pro více informací o heslu Cévkování zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat termín Cévkování ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cévkování ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat pojem Cévkování ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Cévkování na Google obrázcích

Zkusit najít frázi Cévkování ve Wikislovníku

Zkusit najít Cévkování na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Cévkování například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve videích na Youtube, ve fulltextu Yahoo.com nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice termínu Cévkování? resp. jaká je definice slova Cévkování? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cévkování, odpověď na dotaz co je to Cévkování?. Víte např. kdo to je Klára Jerneková? Znáte a víte kdo je Jana Krausová? Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Pojmy mohou mít různé významy podle různých oborů. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je lékařství. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie lékařství, operace nohy, cévkování, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího významy slov, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, popisy termínů s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na pozadí vašeho počítače z partnerské stránky. Na výběr máte z mnoha kategorií jako zvířátka nebo příroda.