Co je to?
Výraz, termín, definice slova Cévkování. Co znamená odborný pojem Cévkování z kategorie Lékařství?

Co je Cévkování? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Cévkování?

Cévkování je pojmenování jednoho z častých nemocničních úkonů. Provádí se na lůžkových odděleních i přímo na operačních sálech. Při cévkování se zavádí sterilní katetr do močového měchýře. Tím se řeší odvod moči. Může se jednat o jednorázový výkon nebo o dlouhodobější stav. Využívá se například při léčbě, po operacích, preventivně nebo při vyšetření. Řeší se tak poruchy odtoku moči a jeho nahromadění v močovém měchýři, inkontinence, nutnost sledovat diurézu, zjistit zbytkovou moč v močovém měchýři nebo potřeba odebrat sterilní moč pro laboratorní vyšetření, provést výplach močového měchýře nebo aplikovat léky přímo do močového měchýře.
K cévkování může docházet i z dalších důvodů. Těmi mohou být například stavy s poruchami vědomí, operace, různá poranění, infekce močových cest, potíže s prostatou nebo nádorová onemocnění. Cévkování probíhá odlišně u žen a u mužů. U žen provádí cévkování zdravotní sestra, u mužů cévku zavádí lékař, protože jejich močová trubice je mnohem komplikovanější. Cévkován může být jednorázové nebo permanentní. Fixace se provádí pomocí nafouknutí balonku v cévce. I při cévkování mohou nastat komplikace, perforace, infekce nebo poranění, ale nestává se tak často.


Výraz, termín, definice slova Cévkování. Co znamená odborný pojem Cévkování z kategorie Lékařství?

Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Definici pojmu Cévkování sdílejte s dalšími lidmi na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Pojem Cévkování je v kategorii lékařství

Klíčová slova: informace, význam pojmu, definice pojmu, termín, formulace, odborný výraz, heslo, přesný výraz, co je to Cévkování?, terminus technicus, terminologie, vysvětlení, přesný význam, synonymum, slovník, Cévkování, význam, lékařství


Pojem Cévkování je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Cévkování? Definice výrazu, slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Cévkování je urologická procedura odborněji močová katetrizace pro odběr moči nebo různé výplachy močového měchýře pomocí katetru.
Močová trubice musí být před zavedením nebo výměnou katetru sterilně ošetřena dezinfekcí a lubrikačním gelem (Mesocain gel) pro snadnější zasunutí. Správné a pomalé zavádění katetru nezpůsobuje žádné trvalé nebo závažné problémy. Doba ponechání dlouhodobých katetrů je až 4 týdny. Při cévkování se používá většinou sterilní latexový nebo silikonový (dnes většinou balónkový) katetr. Při ženském cévkování jsou obvykle používány katetry se silikonový katetr Nelaton, při permanentní katetrizaci katetr Foley.
Až do revoluce se u nás používaly u mužů tvrdší gumové katetry. Samotné katetrování (cévkování) nebolelo, ale při vytažení hadičky došlo k podření močové trubice v místě žaludu. Moč pak působila v tom místě jako kyselina a močení bývalo velice bolestivé-nemocný močil po kapkách a vyl bolestí. Po revoluci se začaly používat měkké silikonové katetry a bylo po bolestech. U žen se užívaly katetry kovové nebo skleněné.
Ve válečných dobách se katetrizace používala u zraněných, kteří se v poúrazovém šoku nemohli vymočit.

Hledejte pojem Cévkování v následujících vyhledávačích

Hledat videa s názvem Cévkování na Youtube

Najít výraz Cévkování na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Cévkování ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Cévkování ve Wikislovníku

Najít termín Cévkování ve vyhledávači Yandex

Najít slovo Cévkování ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Cévkování například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, v evropském vyhledávači Qwant, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Právě nyní již víte jaký je význam slova Cévkování? resp. jaká je definice termínu Cévkování? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Cévkování, odpověď na dotaz co je to Cévkování?. Víte např. kdo to je Alžbětko? Znáte a víte kdo je Al-Chorezmí? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů podle různých oborů. Můžete se proto pokusit najít heslo Cévkování i v jiné sekci než v lékařství. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na pozadí vašeho počítače z partnerské stránky. Na výběr máte z mnoha kategorií jako zvířátka nebo příroda.