Co je to?
Definice odborného termínu, slova Chalífát. Co znamená pojem Chalífát z kategorie Náboženství?

Co je to Chalífát? Význam slova

Co znamená termín Chalífát? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Chalífát je náboženská instituce islámu a znamená následnictví proroka Mohameda (Muhammada) ve vedení muslimské obce. Chalífát znamená řízení moci světské i náboženské. Chalífa vyžaduje stejné projevy úcty, které byly původně prokazovány pouze Prorokovi.
Titul chalífa je odvozen z veršů koránu. Následnictví není upraveno ani v koránu a nebylo zmíněno ani Muhammadem, takže je předmětem sporů islámského náboženství. Šíité kladou důraz na původ chalífy, sunnité na osobní vlastnosti.


Co je to Chalífát? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Chalífát. Co znamená pojem Chalífát z kategorie Náboženství?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Líbí se vám definice pojmu Chalífát? Pak se o ní podělte s blízkými na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Chalífát je v kategorii Náboženství

Klíčová slova: informace, lexikon, přesný výraz, terminus technicus, pojem, slovník, co je to Chalífát?, Chalífát, význam slova, formulace, definice, definice pojmu, odborné názvosloví, Náboženství, wiki, přesný význam, co to je, názvosloví


Pojem Chalífát je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Chalífát? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Chalífát znamená vládu chalífy, hlavy Ummy, muslimské obce. Původně to byla nejen náboženská instituce, ale i státní útvar zahrnující prakticky veškerá území ovládaná muslimy. Vznikl 9. června 632, když se Abú Bakr stal prvním chalífou. Zanikl 10. února 1258 dobytím Bagdádu mongolskými vojsky. Jako duchovní instituce byl obnoven 9. června 1261 v Egyptě a zrušen 3. března 1924 v Turecku poté, co dynastie Osmanů, na kterou mezitím funkce chalífy přešla, ztratila svou politickou moc.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Zkusit najít výraz Chalífát ve Wikislovníku

Zkusit najít pojem Chalífát ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Chalífát ve Wikimedia Commons

Zkusit najít heslo Chalífát ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Chalífát ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat heslo Chalífát na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Chalífát například ve Wikizdrojích, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku co znamená Chalífát? resp. co vlastně znamená slovo Chalífát? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Chalífát, odpověď na dotaz co je to Chalífát?. Víte např. kdo to je Václav Klaus? Znáte a víte kdo je Renata Kalenská? Jednotlivá slova mohou mít vícero významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto prosím zapátrejte i v jiných kategoriích než je Náboženství. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme našim čtenářům za návštěvu online encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Pýcha, pytel, pysk ... Víte jak to pokračuje dál? Pokud ne, odpověď naleznete tady.