Co je to?
Definice výrazu Úmrtnost. Co znamená odborný pojem Úmrtnost z kategorie Lékařství?

Co to je Úmrtnost? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Úmrtnost?

Úmrtnost, jinak také mortalita, je ukazatel, který uvádí podíl zemřelých určitého společenství za daný časový úsek. Většinou se používají údaje za rok. Úmrtnost se vyjadřuje v promilích, přepočítává se na 1000 jedinců. Toto číslo se standardně zvyšuje s rostoucím věkem sledovaného vzorku obyvatel. Nejsledovanějším údajem je hrubá míra úmrtnosti, což znamená vyčíslení zemřelých z tisícovky osob středního stavu obyvatel za období jednoho roku.
Úmrtnost je důležitým faktorem při sledování zdravotního stavu populace, společně ještě s nemocností. Je od ní odvozována také průměrná délka života. Úmrtnost ovlivňují různé faktory, jako je chování a styl života jedince, dědičné dispozice, teplota prostředí, rizikové faktory a dostupnost zdravotní péče.


Co je to Úmrtnost? Význam slova, termín, Definice výrazu Úmrtnost. Co znamená odborný pojem Úmrtnost z kategorie Lékařství?

Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Úmrtnost s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Výraz Úmrtnost patří do kategorie lékařství

Klíčová slova: význam, Úmrtnost, co to je, co znamená, vysvětlení, odborné názvosloví, přesný význam, slovo, informace, definice pojmu, termín, názvosloví, pojem, lexikon, terminologie, odborný výraz, přesný výraz, lékařství


Pojem Úmrtnost je v kategorii lékařství, ilustrační obrázek

Co označuje termín Úmrtnost? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Úmrtnost, též mortalita (z latiny), je demografický ukazatel, udávající podíl zemřelých z určité populace za určité časové období (typicky za rok). Uvádí se v promilích (‰), tedy v přepočtu na 1 000 jedinců. S rostoucím věkem sledované populace se významně zvyšuje. Odlišným ukazatelem je smrtnost. Zatímco úmrtnost je vztažena k celkové populaci, smrtnost udává podíl zemřelých ze skupiny zasažené určitým jevem.

Více informací o slovu Úmrtnost doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Zkusit najít heslo Úmrtnost ve Wikizdrojích

Najít termín Úmrtnost ve Wikislovníku

Hledat pojem Úmrtnost na Google.cz

Vyhledat termín Úmrtnost ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Úmrtnost ve Wikimedia Commons

Vyhledat slovo Úmrtnost ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Úmrtnost například v evropském vyhledávači Qwant, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve videích na Youtube, v Microsoft Bing nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Teď už víte co znamená slovo Úmrtnost? resp. co znamená Úmrtnost? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Úmrtnost, odpověď na dotaz co je to Úmrtnost?. Víte např. kdo to je Metrolog? Znáte a víte kdo je Prostitutka? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je lékařství. Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Stahujte romantické tapety na plochu tabletu, počítače nebo chytrého telefonu. Na výběr máte z mnoha pěkných tapet - např. západu slunce nebo populární vodopád s duhou.