Co je to?
Definice výrazu, termínu Filozofie. Co znamená odborný pojem Filozofie z kategorie Věda?

Co je Filozofie? Význam slova

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Filozofie

Filozofie je jak vědecká disciplína, tak způsob života. Jedná se o stálé rozumové a také kritické zkoumání reality, okolního světa i samotného člověka. Filozofie jako způsob života se zamýšlí nad obvyklými výklady věcí i dějů a snahou se s těmito výklady kriticky vyrovnat.
Jako akademická disciplína se filozofie zaměřuje na hledání poznání, pravdy, smyslu života. K tomu využívá filozofie určité prostředky, především myšlení samo, argumentaci a diskusi.


Co je to Filozofie? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Filozofie. Co znamená odborný pojem Filozofie z kategorie Věda?

Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme.Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice slova Filozofie? Pak se o tuto stránku podělte s partnery, kolegy a kamarády na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Filozofie je v kategorii věda

Klíčová slova: definice, informace, terminologie, definice pojmu, věda, Filozofie, termín, popis, terminus technicus, vysvětlení, pojem, heslo, přesný výraz, význam pojmu, co to je, slovník, odborné názvosloví, lexikon


Pojem Filozofie je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Filozofie? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Filosofie nebo filozofie, řecky φιλοσοφία, z φιλειν (filein, mít rád, toužit po něčem) a σοφια (sofía, moudrost, zdatnost) je soustavné, racionální a kritické zkoumání skutečnosti, světa a člověka, případně i toho, co je přesahuje (metafyzika). Hledání pravdivého poznání, smyslu a dobrého života prostředky reflexe, racionální argumentace a diskuse, která vyžaduje určité pojmy. Není to tedy jen akademická disciplína, ale také způsob života, který začíná údivem nebo zklamáním nad tradičními výklady věcí (Platón) a snaží se s tajemstvím světa a existence nějak vyrovnat.

Filozofové starověkého Řecka

Busty slavných řeckých filozofů. Autor: morhamedufmg, zdroj: Pixabay
Busty slavných řeckých filozofů. Autor: morhamedufmg, zdroj: Pixabay


Další informační zdroje o slovu Filozofie

Vyhledat termín Filozofie ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem Filozofie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít termín Filozofie ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Filozofie na Google.cz

Hledat pojem Filozofie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít slovo Filozofie ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Filozofie například ve ruském vyhledávači Yandex, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikizdrojích nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Nyní již víte co znamená slovo Filozofie? resp. jaká je definice slova Filozofie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Filozofie, odpověď na dotaz co je to Filozofie?. Víte např. kdo to je Dagmar Patrasová? Znáte a víte kdo je Manažer? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Pokuste se najít termín Filozofie i v jiné kategorii než v věda. U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, významy slov, zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Víte, kdo to byl Konšel, kdo byla Xantipa nebo kdo byl Casanova? Tyto a další historické osobnosti nebo profese naleznete právě zde.