Co je to?
Výraz, termín, definice slova Filozofie. Co znamená odborný pojem Filozofie z kategorie Věda?

Co je to Filozofie? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Filozofie

Filozofie je jak vědecká disciplína, tak způsob života. Jedná se o stálé rozumové a také kritické zkoumání reality, okolního světa i samotného člověka. Filozofie jako způsob života se zamýšlí nad obvyklými výklady věcí i dějů a snahou se s těmito výklady kriticky vyrovnat.
Jako akademická disciplína se filozofie zaměřuje na hledání poznání, pravdy, smyslu života. K tomu využívá filozofie určité prostředky, především myšlení samo, argumentaci a diskusi.


Co je to Filozofie? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Filozofie. Co znamená odborný pojem Filozofie z kategorie Věda?

Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte text pojmu Filozofie s kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Pojem Filozofie se nachází v kategorii věda

Klíčová slova: vysvětlení, terminus technicus, význam pojmu, slovník, co to je, definice, co znamená, co je to Filozofie?, přesný výraz, synonymum, odborné názvosloví, lexikon, Filozofie, heslo, definice pojmu, terminologie, slovo, wiki


Pojem Filozofie je v kategorii věda, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Filozofie? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Filosofie nebo filozofie, řecky φιλοσοφία, z φιλειν (filein, mít rád, toužit po něčem) a σοφια (sofía, moudrost, zdatnost) je soustavné, racionální a kritické zkoumání skutečnosti, světa a člověka, případně i toho, co je přesahuje (metafyzika). Hledání pravdivého poznání, smyslu a dobrého života prostředky reflexe, racionální argumentace a diskuse, která vyžaduje určité pojmy. Není to tedy jen akademická disciplína, ale také způsob života, který začíná údivem nebo zklamáním nad tradičními výklady věcí (Platón) a snaží se s tajemstvím světa a existence nějak vyrovnat.

Filozofové starověkého Řecka

Busty slavných řeckých filozofů. Autor: morhamedufmg, zdroj: Pixabay
Busty slavných řeckých filozofů. Autor: morhamedufmg, zdroj: Pixabay


Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Filozofie ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Filozofie ve Wikizdrojích

Vyhledat pojem Filozofie ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Filozofie ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít termín Filozofie na Google.cz

Hledat výraz Filozofie ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Filozofie například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Právě nyní již víte co je to Filozofie? resp. co se přesně ukrývá za slovem Filozofie? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Filozofie, odpověď na dotaz co je to Filozofie?. Víte např. kdo to je Nemakačenko? Znáte a víte kdo je Manažer? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic podle různých oborů. Zkuste proto též hledat synonymum ke slovu Filozofie v jiné sekci než věda. Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, zajímavosti, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Víte, kdo to byl Konšel, kdo byla Xantipa nebo kdo byl Casanova? Tyto a další historické osobnosti nebo profese naleznete právě zde.