Co je to?
Definice výrazu Den matek. Co znamená odborný pojem Den matek z kategorie Kultura?

Co to je Den matek? Význam slova

Vysvětlení pojmu, hesla, definice termínu Den matek

Den matek je svátek, který se v České republice slaví až od roku 1989 a připadá na druhou neděli v květnu. V jiných zemích se slaví i v dřívějších jarních termínech. I když je Den matek považován za anglosaský svátek, nebyl u nás dříve tradičním svátkem, přednost měl Mezinárodní den žen. Den matek byl slaven už v 16. století, tehdy se nazýval Mateřská neděle. Služebné osoby měly v tento den volno, aby mohli navštívit své příbuzné, především matky. Slavila se před Velikonocemi a připadala na čtvrtou postní neděli. V tento termín se dodnes slaví v Anglii.
V USA se tradice Dne matek zavedla až od počátku 20. století. Byla pojata jako upomínka na Annu Jarvisovou, která byla v době občanské války v Americe bojovnicí za práva žen a matek. U nás se Den matek slavil poprvé v období první republiky v roce 1923, jeho velkou zastánkyní byla Alice Masaryková, prezidentova dcera. S nástupem komunistů k moci ustupoval tento svátek do pozadí před propagovaným MDŽ

Co je to Den matek? Význam slova, termín, Definice výrazu Den matek. Co znamená odborný pojem Den matek z kategorie Kultura?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujalo vás slovo, termín Den matek? Potom se o definici podělte s vašimi přáteli na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Pojem Den matek se nachází v kategorii kultura

Klíčová slova: formulace, význam pojmu, lexikon, slovník, synonymum, odborný výraz, co to je, význam, heslo, termín, slovo, wiki, Den matek, popis, pojem, odborné názvosloví, definice, význam slova


Pojem Den matek je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Den matek? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Den matek je den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě, vychází z různých tradic, např. jinak ve Velké Británii (čtvrtou postní neděli), jinak v arabských zemích (21. březen) a mnoho dalších. V Česku se slaví (podle amerického vzoru) druhou květnovou neděli. V tento den dávají děti svým matkám květiny nebo jiné dárky, většinou vlastnoručně vyrobené.

Další zdroje informací

Najít heslo Den matek ve fulltextu Seznam.cz

Hledat slovo Den matek ve Wikizdrojích

Hledat heslo Den matek ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Den matek ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat pojem Den matek ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat výraz Den matek ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Den matek například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v evropském vyhledávači Qwant nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Den matek? resp. jaká je definice termínu Den matek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Den matek, odpověď na dotaz co je to Den matek?. Víte např. kdo to je Dramaturg? Znáte a víte kdo je James Cameron? Jednotlivá slova, termíny, hesla můžou mít víc definic v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto termín Den matek hledat i v jiných kategoriích (než kultura) Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu internetové encyklopedie, která shromažďuje přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.