Co je to?
Definice odborného termínu, slova Den matek. Co znamená pojem Den matek z kategorie Kultura?

Co je Den matek?

Pojem, termín, heslo, vysvětlení výrazu Den matek

Den matek je svátek, který se v České republice slaví až od roku 1989 a připadá na druhou neděli v květnu. V jiných zemích se slaví i v dřívějších jarních termínech. I když je Den matek považován za anglosaský svátek, nebyl u nás dříve tradičním svátkem, přednost měl Mezinárodní den žen. Den matek byl slaven už v 16. století, tehdy se nazýval Mateřská neděle. Služebné osoby měly v tento den volno, aby mohli navštívit své příbuzné, především matky. Slavila se před Velikonocemi a připadala na čtvrtou postní neděli. V tento termín se dodnes slaví v Anglii.
V USA se tradice Dne matek zavedla až od počátku 20. století. Byla pojata jako upomínka na Annu Jarvisovou, která byla v době občanské války v Americe bojovnicí za práva žen a matek. U nás se Den matek slavil poprvé v období první republiky v roce 1923, jeho velkou zastánkyní byla Alice Masaryková, prezidentova dcera. S nástupem komunistů k moci ustupoval tento svátek do pozadí před propagovaným MDŽ

Co je to Den matek? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Den matek. Co znamená pojem Den matek z kategorie Kultura?

Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Text napsán pro Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Den matek sdílet s kolegy na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Den matek patří do sekce kultura

Klíčová slova: definice, popis, synonymum, co je to Den matek?, informace, názvosloví, lexikon, slovník, význam pojmu, slovo, heslo, přesný výraz, formulace, Den matek, definice pojmu, co to je, terminologie, termín


Pojem Den matek je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Den matek? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Následující text definice byl převzat ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Den matek je den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě, vychází z různých tradic, např. jinak ve Velké Británii (čtvrtou postní neděli), jinak v arabských zemích (21. březen) a mnoho dalších. V Česku se slaví (podle amerického vzoru) druhou květnovou neděli. V tento den dávají děti svým matkám květiny nebo jiné dárky, většinou vlastnoručně vyrobené.

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít výraz Den matek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Den matek ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat videa s názvem Den matek na Youtube

Vyhledat heslo Den matek na Google.cz

Vyhledat výraz Den matek ve vyhledávači Yandex

Hledat slovo Den matek ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Den matek například v metavyhledávači Info.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve fulltextu Yahoo.com, v evropském vyhledávači Qwant nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené odborné pojmy, termíny, výrazy a hesla

Z předchozího textu jste se dozvěděli co znamená slovo Den matek? resp. co znamená výraz Den matek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Den matek, odpověď na dotaz co je to Den matek?. Víte např. kdo to je Adam Černý? Znáte a víte kdo je Tereza Rumlová? Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto hledat termín Den matek hledat i v jiných kategoriích (než kultura). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze přebírat, upravovat a dále šířit při splnění licenčního ujednání CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie kultura, galerie historie, den matek, ilustrační obrázek

Vážení čtenáři, musíme vám poděkovat za návštěvu internetového encyklopedického slovníku, který se zaměřuje na slovníková hesla, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.