Co je to?
Výraz, termín, definice slova Den matek. Co znamená odborný pojem Den matek z kategorie Kultura?

Co je to Den matek? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Den matek

Den matek je svátek, který se v České republice slaví až od roku 1989 a připadá na druhou neděli v květnu. V jiných zemích se slaví i v dřívějších jarních termínech. I když je Den matek považován za anglosaský svátek, nebyl u nás dříve tradičním svátkem, přednost měl Mezinárodní den žen. Den matek byl slaven už v 16. století, tehdy se nazýval Mateřská neděle. Služebné osoby měly v tento den volno, aby mohli navštívit své příbuzné, především matky. Slavila se před Velikonocemi a připadala na čtvrtou postní neděli. V tento termín se dodnes slaví v Anglii.
V USA se tradice Dne matek zavedla až od počátku 20. století. Byla pojata jako upomínka na Annu Jarvisovou, která byla v době občanské války v Americe bojovnicí za práva žen a matek. U nás se Den matek slavil poprvé v období první republiky v roce 1923, jeho velkou zastánkyní byla Alice Masaryková, prezidentova dcera. S nástupem komunistů k moci ustupoval tento svátek do pozadí před propagovaným MDŽ

Co je to Den matek? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Den matek. Co znamená odborný pojem Den matek z kategorie Kultura?

Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Den matek se známými na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Výraz Den matek je v kategorii kultura

Klíčová slova: heslo, význam, informace, co znamená, definice, přesný výraz, význam pojmu, Den matek, termín, slovník, kultura, slovo, terminologie, terminus technicus, pojem, význam slova, formulace, odborný výraz


Pojem Den matek je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co označuje termín Den matek? Výraz, definice slova z projektu Wikipedia

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Den matek je den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě, vychází z různých tradic, např. jinak ve Velké Británii (čtvrtou postní neděli), jinak v arabských zemích (21. březen) a mnoho dalších. V Česku se slaví (podle amerického vzoru) druhou květnovou neděli. V tento den dávají děti svým matkám květiny nebo jiné dárky, většinou vlastnoručně vyrobené.

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat termín Den matek ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Den matek ve fulltextu Seznam.cz

Najít heslo Den matek na Google.cz

Hledat slovo Den matek ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Den matek ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít výraz Den matek ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Den matek například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučujeme tyto odborné pojmy, výrazy a termíny

Na této webové stránce jste se dozvěděli co znamená slovo Den matek? resp. co se skrývá pod slovem Den matek? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Den matek, odpověď na dotaz co je to Den matek?. Víte např. kdo to je Thorin Pavéza? Znáte a víte kdo je Venuše? Ke každému pojmu může existovat vícero definic podle různých oborů. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než kultura). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na zajímavosti, popisy termínů, přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.