Co je to?
Definice výrazu Popeleční středa. Co znamená odborný pojem Popeleční středa z kategorie Náboženství?

Co to je Popeleční středa? Význam slova

Co znamená termín, výraz, pojem, vysvětlení hesla Popeleční středa?

Popeleční středa je v církevním kalendáři prvním dnem, kterým začíná půst. Ten trvá 40 dní. Obsahuje 6 neděl, které nejsou mezi postní dny započítány. Popeleční středa by tedy měla být 46. dnem před Velikonoční nedělí. Nemá přesné datum, protože i Velikonoce mají každý rok odlišné datum.
Tento den má připomenout pomíjivost pozemského žití a drží se při ní velmi důsledný půst. Při mši dělá znamení popelem. Toto znamení se nazývá popelec. Křesťané jsou o Popeleční středě vyzýváni k tomu, aby se zaměřili na trvalé duchovní hodnoty.


Co je to Popeleční středa? Význam slova, termín, Definice výrazu Popeleční středa. Co znamená odborný pojem Popeleční středa z kategorie Náboženství?

Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Text napsán pro Superia.cz

Sdílejte text pojmu Popeleční středa s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Popeleční středa se nachází v kategorii Náboženství

Klíčová slova: formulace, přesný výraz, synonymum, odborné názvosloví, Náboženství, slovník, význam slova, definice pojmu, pojem, názvosloví, lexikon, terminus technicus, terminologie, přesný význam, vysvětlení, co znamená, informace, termín


Pojem Popeleční středa je v kategorii Náboženství, ilustrační obrázek

Co se píše ve Wikipedii o pojmu Popeleční středa?

Tento níže umístěný text je převzat z internetové Wikipedie. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Popeleční středa (lat. dies cinerum nebo feria quarta cinerum) je v římskokatolickém liturgickém kalendáři, starokatolickém, anglikánském, luteránském a kalendáři Církve československé husitské první den postní doby. Následuje čtyřicetidenní půst spolu se šesti nedělemi. Neděle se do postní doby nezapočítávají, poněvadž se za postní dny nepovažují. Z časového hlediska tedy Popeleční středa připadá na 46. den před Velikonoční nedělí. Pro každý rok platí jiné datum Velikonoc, což ovlivňuje i stanovení data Popeleční středy.

Popelec

O Popeleční středě se při mši dává na čelo znamení z popela, tzv. popelec. Autor: Grzegorz Krupa, zdroj: Pixabay
O Popeleční středě se při mši dává na čelo znamení z popela, tzv. popelec. Autor: Grzegorz Krupa, zdroj: Pixabay


Více informací o pojmu Popeleční středa lze najít v následujících zdrojích

Hledat videa s názvem Popeleční středa na Youtube

Vyhledat slovo Popeleční středa ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Popeleční středa ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Popeleční středa ve Wikizdrojích

Najít slovo Popeleční středa ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Hledat pojem Popeleční středa ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Popeleční středa například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve Wikislovníku, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Popeleční středa? resp. co znamená Popeleční středa? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Popeleční středa, odpověď na dotaz co je to Popeleční středa?. Víte např. kdo to je Jana Lorencová? Znáte a víte kdo je Moralista? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Popeleční středa i v jiných kategoriích (než Náboženství). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího přesné vysvětlení slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.