Co je to?
Výraz, termín, definice slova Vinkulace. Co znamená odborný pojem Vinkulace z kategorie Bankovnictví?

Co je to Vinkulace? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Vinkulace?

Omezení práva provádět operace s peněžními vklady, úvěry, pojistkami a cennými papíry. Vinkulace u vkladu může znamenat vybírání pouze po sdělení hesla, u akcií na jméno musí s převodem souhlasit třetí osoba – vydavatel akcií. V případě pojistky mohou být peníze vyplaceny třetí osobě. Pojem pochází z latinského vinculum, pouto a znamená zamčení.


Co je to Vinkulace? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Vinkulace. Co znamená odborný pojem Vinkulace z kategorie Bankovnictví?

Uvedené informace jsou bez záruky. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s přáteli na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Pojem Vinkulace je v sekci bankovnictví

Klíčová slova: slovník, definice pojmu, odborný výraz, bankovnictví, co znamená, informace, termín, přesný výraz, slovo, wiki, názvosloví, přesný význam, co to je, odborné názvosloví, terminologie, synonymum, význam, pojem


Pojem Vinkulace je v kategorii bankovnictví, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Vinkulace píše následující

Uvedené vysvětlení pojmu je převzato z webu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Vinkulace čili vinkulování (z lat. vinculum, pouto) znamená jakési „zamčení“, omezení dispozičního práva např. u vkladů, úvěrů, pojistného plnění nebo u cenných papírů. Disponování s nimi může být vázáno na heslo, souhlas třetí osoby, omezeno jen pro určitý účel a podobně. Zrušení (uvolnění) vinkulace se nazývá devinkulace.

Vinkulované vklady mohou představovat záruku pro prodávajícího, že kupec bude moci zaplatit, protože je nemůže utratit jinak.

Vinkulace pojistného plnění ve prospěch třetí osoby znamená, že v případě pojistné události je pojistné plnění vyplaceno třetí osobě.

U cenných papírů (například akcií na jméno) vinkulace znamená, že s jejich převodem na jinou osobu musí souhlasit emitent.

Další zdroje informací

Hledat pojem Vinkulace ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Vinkulace ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Vinkulace na Youtube

Najít slovo Vinkulace ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Vinkulace ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Vinkulace ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Vinkulace například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, ve Wikizdrojích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr náhodných odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: jaký je význam slova Vinkulace? resp. co znamená Vinkulace? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Vinkulace, odpověď na dotaz co je to Vinkulace?. Víte např. kdo to je Dendrolog? Znáte a víte kdo je Mediátor? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto termín Vinkulace hledat i v jiných kategoriích (než bankovnictví) Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu internetového projektu shromažďujícího popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.