Co je to?
Odborný termín, výraz, slovo Artróza. Co znamená pojem Artróza z kategorie Nemoce?

Co je Artróza? Význam slova

Co znamená termín Artróza? Vysvětlení pojmu, definice hesla

Nemoc známá jako artróza se označuje též jako osteoartróza nebo osteoartritida. Jedná se o nejčastější onemocnění kloubů. Možnost výskytu většinou stoupá s přibývajícím věkem. Rentgenové změny typické právě pro artrózu můžeme nalézt v USA u takřka sedmdesáti procent osob starších 65 let.
Během artrózy dochází k postupné destrukci kloubní chrupavky a změně jejích mechanických vlastností. V nejtěžších případech může být chrupavka dokonce kompletně zničena. Bolest při artróze je dána pouze postižením okolních tkání, protože samotné poškození chrupavky nebolí, jelikož není inervována.


Co je to Artróza? Význam slova, termín, Odborný termín, výraz, slovo Artróza. Co znamená pojem Artróza z kategorie Nemoce?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s kamarády na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Termín Artróza se nachází v kategorii nemoce

Klíčová slova: odborný výraz, vysvětlení, wiki, terminus technicus, Artróza, definice pojmu, co to je, názvosloví, pojem, lexikon, význam slova, co znamená, odborné názvosloví, definice, nemoce, přesný výraz, formulace, terminologie


Pojem Artróza je v kategorii nemoce, ilustrační obrázek

Co označuje termín Artróza? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Osteoartróza (OA) nebo také artróza, či nepřesně osteoartritida, je nejčastější onemocnění kloubů. Postihuje asi 12 % populace. Prevalence stoupá s věkem, rentgenové změny typické pro OA nacházíme u téměř 70 % osob starších 65 let. (Údaje o výskytu onemocnění pocházejí z USA. V ČR žádné oficiální statistiky neexistují, nicméně lze předpokládat, že situace zde je obdobná.) Nejvíce postihuje váhonosné kyčelní a kolenní klouby, nacházíme ji však běžně i v jiných lokalizacích (páteř, rameno, loket, prsty aj.).

Další informační zdroje

Hledat slovo Artróza ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat videa s názvem Artróza na Youtube

Zkusit najít heslo Artróza ve Wikislovníku

Vyhledat termín Artróza ve Wikizdrojích

Najít termín Artróza ve fulltextu Seznam.cz

Najít pojem Artróza ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Artróza například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Právě jste zjistili co znamená Artróza? resp. co vlastně znamená slovo Artróza? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Artróza, odpověď na dotaz co je to Artróza?. Víte např. kdo to je Oldo Hlaváček? Znáte a víte kdo je Mezomorf? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů v různých oborech lidské činnosti. Doporučujeme proto pokusit se najít heslo Artróza i jinde než v sekci než v nemoce. Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme vám za návštěvu encyklopedického projektu shromažďujícího známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov, přesné vysvětlení slov, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

V diskuzích jste se možná setkali s různými zkratkami. Mezi nejrozšířenější zkratky patří BTW a IMHO. Víte co znamenají? Pokud ne, dozvíte se to zde.