Co je to?
Výraz, termín, definice slova Kontušovka. Co znamená odborný pojem Kontušovka z kategorie Nápoje?

Co je to Kontušovka? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Kontušovka?

Kontušovka je alkoholický nápoj. Jeho název pochází z polštiny, byl odvozen od dlouhého svrchního oděvu, který nosili šlechtici. Byla oblíbeným nápojem polských aristokratů. Obsahuje velké množství alkoholu (obsah lihu 40 – 60 %). Typickou chuť získává po koření – hlavně anýzu, dále kmínu, koriandru nebo badyánu. Přislazuje se cukrem a medem.
Z Polska se postupně šířila do Evropy, Jednalo se o chutný a levný nápoj, což přispívalo k jeho velké oblibě. Kontušovku bylo možno zakoupit všude. Je zmiňována i v literatuře, např. V románech Jaroslava Haška ji popíjí Švejk. Její výroba u nás byla na čas přerušena, nyní ji vyrábí jen rodinné podniky, známá je ochranná známka Švejkova kontušovka.


Co je to Kontušovka? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Kontušovka. Co znamená odborný pojem Kontušovka z kategorie Nápoje?

Neručíme za správnost či přesnost obsahu těchto webových stránek. Napsáno redaktory Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Kontušovka můžete samozřejmě sdílet s kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pojem Kontušovka je v sekci nápoje

Klíčová slova: význam, nápoje, synonymum, popis, formulace, co je to Kontušovka?, definice pojmu, slovo, lexikon, co znamená, Kontušovka, názvosloví, nápoje, přesný význam, definice, pojem, přesný výraz, odborné názvosloví


Pojem Kontušovka je v kategorii nápoje, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Kontušovka?

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Kontušovka (z polského kontuszówka) je alkoholický nápoj obsahující 40 až 60% lihu a 6 až 10 % cukru. Vyrábí se z vodky aromatizované anýzovou silicí (může se přidat i další koření, např. badyán, kmín, koriandr) a lehce oslazené, pokud možno včelím medem.
Od 17. století byla oblíbeným nápojem polské aristokracie. Její název je odvozen od slova kontusz, což byl dlouhý kabát, který směli nosit výhradně šlechtici, postupně se rozšířila po celém Rakousku-Uhersku. V době před 1. světovou válkou to bylo levné a oblíbené pití, které bylo dostupné v každém pohostinství, jak o tom svědčí četné zmínky v dílech Jaroslava Haška, Petra Bezruče či Sigmunda Freuda. V průběhu 20. století spotřeba nápoje klesala. Ještě v 80. letech 20. století vyráběl národní podnik Seliko Dolany Švejkovu kontušovku s obrázkem Švejka na etiketě, po zániku firmy nápoj z českých obchodů zmizel. V současnosti se její výrobou zabývá Palírna U zeleného stromu v Prostějově, rodinný lihovar Žufánek v Boršicích a rodinná likérka APICOR z Rudníku, která vlastní i ochrannou známku Švejkova kontušovka.

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit najít heslo Kontušovka ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Kontušovka ve Wikizdrojích

Najít termín Kontušovka ve Wikislovníku

Hledat slovo Kontušovka ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít slovo Kontušovka ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Kontušovka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Kontušovka například v Microsoft Bing, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Google.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Právě nyní již víte jaký je význam slova Kontušovka? resp. co se přesně ukrývá za slovem Kontušovka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kontušovka, odpověď na dotaz co je to Kontušovka?. Víte např. kdo to je Thomas Alva Edison? Znáte a víte kdo je Cameron Boyce? Nezapomeňte, že jednotlivé výrazy mohou mít víc významů podle různých oborů. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než nápoje). Některé texty obsahují odkaz a krátkou citaci z české Wikipedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme, že jste navštívili online slovníkový projekt zaměřený na přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy, definice odborných pojmů, slovníková hesla, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.