Co je to?
Definice výrazu, termínu Kontušovka. Co znamená odborný pojem Kontušovka z kategorie Nápoje?

Co je to Kontušovka? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Kontušovka

Kontušovka je alkoholický nápoj. Jeho název pochází z polštiny, byl odvozen od dlouhého svrchního oděvu, který nosili šlechtici. Byla oblíbeným nápojem polských aristokratů. Obsahuje velké množství alkoholu (obsah lihu 40 – 60 %). Typickou chuť získává po koření – hlavně anýzu, dále kmínu, koriandru nebo badyánu. Přislazuje se cukrem a medem.
Z Polska se postupně šířila do Evropy, Jednalo se o chutný a levný nápoj, což přispívalo k jeho velké oblibě. Kontušovku bylo možno zakoupit všude. Je zmiňována i v literatuře, např. V románech Jaroslava Haška ji popíjí Švejk. Její výroba u nás byla na čas přerušena, nyní ji vyrábí jen rodinné podniky, známá je ochranná známka Švejkova kontušovka.


Co je to Kontušovka? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Kontušovka. Co znamená odborný pojem Kontušovka z kategorie Nápoje?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Text vytvořen pro server Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s přáteli a kamarády prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Kontušovka patří do kategorie Nápoje

Klíčová slova: odborný výraz, odborné názvosloví, přesný význam, heslo, význam, Nápoje, termín, definice pojmu, popis, Kontušovka, slovo, definice, lexikon, vysvětlení, terminus technicus, formulace, názvosloví, co to je


Pojem Kontušovka je v kategorii Nápoje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kontušovka? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Kontušovka (z polského kontuszówka) je alkoholický nápoj obsahující 40 až 60% lihu a 6 až 10 % cukru. Vyrábí se z vodky aromatizované anýzovou silicí (může se přidat i další koření, např. badyán, kmín, koriandr) a lehce oslazené, pokud možno včelím medem.
Od 17. století byla oblíbeným nápojem polské aristokracie. Její název je odvozen od slova kontusz, což byl dlouhý kabát, který směli nosit výhradně šlechtici, postupně se rozšířila po celém Rakousku-Uhersku. V době před 1. světovou válkou to bylo levné a oblíbené pití, které bylo dostupné v každém pohostinství, jak o tom svědčí četné zmínky v dílech Jaroslava Haška, Petra Bezruče či Sigmunda Freuda. V průběhu 20. století spotřeba nápoje klesala. Ještě v 80. letech 20. století vyráběl národní podnik Seliko Dolany Švejkovu kontušovku s obrázkem Švejka na etiketě, po zániku firmy nápoj z českých obchodů zmizel. V současnosti se její výrobou zabývá Palírna U zeleného stromu v Prostějově, rodinný lihovar Žufánek v Boršicích a rodinná likérka APICOR z Rudníku, která vlastní i ochrannou známku Švejkova kontušovka.

Odkazy na jiné weby

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kontušovka ve Wikimedia Commons

Najít pojem Kontušovka ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Zkusit najít termín Kontušovka ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo Kontušovka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit najít heslo Kontušovka na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kontušovka ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Kontušovka například v Microsoft Bing, v Lingea slovnících, ve videích na Youtube, ve Wikizdrojích nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledané pojmy, výrazy, odborné termíny a slova

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaký je význam slova Kontušovka? resp. co přesně znamená slovo Kontušovka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kontušovka, odpověď na dotaz co je to Kontušovka?. Víte např. kdo to je Nemrava? Znáte a víte kdo je Klinický psycholog? Nezapomeňte, že slova a termíny mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Doporučujeme vám proto porozhlédnout se v jiných kategoriích (než Nápoje). Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Ty spadají pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na přesné vysvětlení slov, zajímavosti, definice odborných pojmů, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.