Co je to?
Definice výrazu, termínu Kontušovka. Co znamená odborný pojem Kontušovka z kategorie Nápoje?

Co je to Kontušovka? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Kontušovka?

Kontušovka je alkoholický nápoj. Jeho název pochází z polštiny, byl odvozen od dlouhého svrchního oděvu, který nosili šlechtici. Byla oblíbeným nápojem polských aristokratů. Obsahuje velké množství alkoholu (obsah lihu 40 – 60 %). Typickou chuť získává po koření – hlavně anýzu, dále kmínu, koriandru nebo badyánu. Přislazuje se cukrem a medem.
Z Polska se postupně šířila do Evropy, Jednalo se o chutný a levný nápoj, což přispívalo k jeho velké oblibě. Kontušovku bylo možno zakoupit všude. Je zmiňována i v literatuře, např. V románech Jaroslava Haška ji popíjí Švejk. Její výroba u nás byla na čas přerušena, nyní ji vyrábí jen rodinné podniky, známá je ochranná známka Švejkova kontušovka.


Co je to Kontušovka? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Kontušovka. Co znamená odborný pojem Kontušovka z kategorie Nápoje?

Omlouváme se za možné chyby v textech. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Sdílejte tento text s heslem Kontušovka s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Kontušovka patří do kategorie Nápoje

Klíčová slova: co to je, význam pojmu, terminus technicus, terminologie, Nápoje, synonymum, co je to Kontušovka?, termín, formulace, slovo, definice, slovník, heslo, význam slova, pojem, lexikon, wiki, Nápoje


Pojem Kontušovka je v kategorii Nápoje, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o heslu Kontušovka dozvíte následující

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Kontušovka (z polského kontuszówka) je alkoholický nápoj obsahující 40 až 60% lihu a 6 až 10 % cukru. Vyrábí se z vodky aromatizované anýzovou silicí (může se přidat i další koření, např. badyán, kmín, koriandr) a lehce oslazené, pokud možno včelím medem.
Od 17. století byla oblíbeným nápojem polské aristokracie. Její název je odvozen od slova kontusz, což byl dlouhý kabát, který směli nosit výhradně šlechtici, postupně se rozšířila po celém Rakousku-Uhersku. V době před 1. světovou válkou to bylo levné a oblíbené pití, které bylo dostupné v každém pohostinství, jak o tom svědčí četné zmínky v dílech Jaroslava Haška, Petra Bezruče či Sigmunda Freuda. V průběhu 20. století spotřeba nápoje klesala. Ještě v 80. letech 20. století vyráběl národní podnik Seliko Dolany Švejkovu kontušovku s obrázkem Švejka na etiketě, po zániku firmy nápoj z českých obchodů zmizel. V současnosti se její výrobou zabývá Palírna U zeleného stromu v Prostějově, rodinný lihovar Žufánek v Boršicích a rodinná likérka APICOR z Rudníku, která vlastní i ochrannou známku Švejkova kontušovka.

Linky na jiné informační zdroje

Vyhledat slovo Kontušovka ve Wikizdrojích

Vyhledat heslo Kontušovka ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Kontušovka ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Kontušovka ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Kontušovka na Youtube

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kontušovka ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Kontušovka například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, hesel, termínů

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Kontušovka? resp. jaký je význam slova Kontušovka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kontušovka, odpověď na dotaz co je to Kontušovka?. Víte např. kdo to je Gustav Mahler? Znáte a víte kdo je John Lennon? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle různých oborů. Hledejte proto odborný pojem i jinde než v sekci Nápoje Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího významy slov, slovníková hesla, zajímavosti, definice odborných pojmů, popisy termínů, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.