Co je to?
Definice výrazu, termínu Kontušovka. Co znamená odborný pojem Kontušovka z kategorie Nápoje?

Co je to Kontušovka? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Kontušovka?

Kontušovka je alkoholický nápoj. Jeho název pochází z polštiny, byl odvozen od dlouhého svrchního oděvu, který nosili šlechtici. Byla oblíbeným nápojem polských aristokratů. Obsahuje velké množství alkoholu (obsah lihu 40 – 60 %). Typickou chuť získává po koření – hlavně anýzu, dále kmínu, koriandru nebo badyánu. Přislazuje se cukrem a medem.
Z Polska se postupně šířila do Evropy, Jednalo se o chutný a levný nápoj, což přispívalo k jeho velké oblibě. Kontušovku bylo možno zakoupit všude. Je zmiňována i v literatuře, např. V románech Jaroslava Haška ji popíjí Švejk. Její výroba u nás byla na čas přerušena, nyní ji vyrábí jen rodinné podniky, známá je ochranná známka Švejkova kontušovka.


Co je to Kontušovka? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Kontušovka. Co znamená odborný pojem Kontušovka z kategorie Nápoje?

Neručíme za eventuální chyby v textech. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte uvedený text s partnery, kolegy a kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Kontušovka je v kategorii Nápoje

Klíčová slova: wiki, slovo, význam, přesný výraz, definice, co to je, co znamená, synonymum, názvosloví, odborné názvosloví, lexikon, informace, Nápoje, odborný výraz, terminologie, pojem, vysvětlení, Kontušovka


Pojem Kontušovka je v kategorii Nápoje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kontušovka? Definice termínu, výrazu z Wikipedie

Následující popis termínu byl převzat z otevřené online encyklopedie, ze známé Wikipedie. Pro více informací klikněte na odkaz. Licence CC-BY-SA.

Kontušovka (z polského kontuszówka) je alkoholický nápoj obsahující 40 až 60% lihu a 6 až 10 % cukru. Vyrábí se z vodky aromatizované anýzovou silicí (může se přidat i další koření, např. badyán, kmín, koriandr) a lehce oslazené, pokud možno včelím medem.
Od 17. století byla oblíbeným nápojem polské aristokracie. Její název je odvozen od slova kontusz, což byl dlouhý kabát, který směli nosit výhradně šlechtici, postupně se rozšířila po celém Rakousku-Uhersku. V době před 1. světovou válkou to bylo levné a oblíbené pití, které bylo dostupné v každém pohostinství, jak o tom svědčí četné zmínky v dílech Jaroslava Haška, Petra Bezruče či Sigmunda Freuda. V průběhu 20. století spotřeba nápoje klesala. Ještě v 80. letech 20. století vyráběl národní podnik Seliko Dolany Švejkovu kontušovku s obrázkem Švejka na etiketě, po zániku firmy nápoj z českých obchodů zmizel. V současnosti se její výrobou zabývá Palírna U zeleného stromu v Prostějově, rodinný lihovar Žufánek v Boršicích a rodinná likérka APICOR z Rudníku, která vlastní i ochrannou známku Švejkova kontušovka.

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledat slovo Kontušovka ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Kontušovka ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kontušovka ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kontušovka ve Wikimedia Commons

Najít slovo Kontušovka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Kontušovka ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Kontušovka například ve fulltextu Google.cz, v Google překladači, ve videích na Youtube, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná hesla, odborné termíny, pojmy, slova

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaký je význam slova Kontušovka? resp. co znamená výraz Kontušovka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kontušovka, odpověď na dotaz co je to Kontušovka?. Víte např. kdo to je Robert Kiyosaki? Znáte a víte kdo je Robert Záruba? Nezapomeňte, že termíny a hesla mohou mít víc významů v různém kontextu, v různých oborech. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než Nápoje). U části pojmů naleznete citaci z projektu Wikipedia včetně internetové adresy kde naleznete kompletní popis. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na popisy termínů, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.