Co je to?
Definice výrazu, termínu Kontušovka. Co znamená odborný pojem Kontušovka z kategorie Nápoje?

Co je to Kontušovka? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Kontušovka?

Kontušovka je alkoholický nápoj. Jeho název pochází z polštiny, byl odvozen od dlouhého svrchního oděvu, který nosili šlechtici. Byla oblíbeným nápojem polských aristokratů. Obsahuje velké množství alkoholu (obsah lihu 40 – 60 %). Typickou chuť získává po koření – hlavně anýzu, dále kmínu, koriandru nebo badyánu. Přislazuje se cukrem a medem.
Z Polska se postupně šířila do Evropy, Jednalo se o chutný a levný nápoj, což přispívalo k jeho velké oblibě. Kontušovku bylo možno zakoupit všude. Je zmiňována i v literatuře, např. V románech Jaroslava Haška ji popíjí Švejk. Její výroba u nás byla na čas přerušena, nyní ji vyrábí jen rodinné podniky, známá je ochranná známka Švejkova kontušovka.


Co je to Kontušovka? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Kontušovka. Co znamená odborný pojem Kontušovka z kategorie Nápoje?

Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Text vytvořen pro server Superia.cz

Sdílejte text pojmu Kontušovka s přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Výraz Kontušovka se nachází v kategorii nápoje

Klíčová slova: slovo, vysvětlení, slovník, Kontušovka, význam, definice, přesný význam, informace, význam slova, formulace, názvosloví, heslo, wiki, synonymum, odborné názvosloví, odborný výraz, termín, přesný výraz


Pojem Kontušovka je v kategorii nápoje, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Kontušovka? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

Níže umístěný text je převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Více zde. Licence CC-BY-SA.

Kontušovka (z polského kontuszówka) je alkoholický nápoj obsahující 40 až 60 % lihu a 6 až 10 % cukru. Vyrábí se z vodky aromatizované anýzovou silicí (může se přidat i další koření, např. badyán, kmín, koriandr) a lehce oslazené, pokud možno včelím medem.
Od 17. století byla oblíbeným nápojem polské aristokracie. Její název je odvozen od slova kontusz, což byl dlouhý kabát, který směli nosit výhradně šlechtici, postupně se rozšířila po celém Rakousku-Uhersku. V době před 1. světovou válkou to bylo levné a oblíbené pití, které bylo dostupné v každém pohostinství, jak o tom svědčí četné zmínky v dílech Jaroslava Haška, Petra Bezruče či Sigmunda Freuda. V průběhu 20. století spotřeba nápoje klesala. Ještě v 80. letech 20. století vyráběl národní podnik Seliko Dolany Švejkovu kontušovku s obrázkem Švejka na etiketě, po zániku firmy nápoj z českých obchodů zmizel. V současnosti se její výrobou zabývá Palírna U zeleného stromu v Prostějově, rodinný lihovar Žufánek v Boršicích a rodinná likérka APICOR z Rudníku, která vlastní i ochrannou známku Švejkova kontušovka.

Pro další informace o termínu Kontušovka zkuste tyto odkazy

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Kontušovka ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Kontušovka ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Kontušovka na Youtube

Vyhledat slovo Kontušovka ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat termín Kontušovka na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Kontušovka ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Kontušovka například v Microsoft Bing, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Na této webové stránce jste se dozvěděli jaká je definice termínu Kontušovka? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Kontušovka? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Kontušovka, odpověď na dotaz co je to Kontušovka?. Víte např. kdo to je Hédonista? Znáte a víte kdo je Jan Pirk? Nezapomeňte prosím, že každé heslo může mít víc definic podle různých oborů. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než nápoje). Některé pojmy jsou obohaceny o citaci z Wikipedie. U nich uvádíme i konkrétní url projektu kde se dozvíte více. Takový typ textu spadá pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu stručného encyklopedického slovníku, který se zaměřuje především na přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, zajímavosti, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.