Co je to?
Výraz, termín, definice slova Šedá ekonomika. Co znamená odborný pojem Šedá ekonomika z kategorie Ekonomie?

Co je Šedá ekonomika?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Šedá ekonomika?

Šedá ekonomika je název jevu, který existoval již v minulých stoletích, ale pojmenován byl až v době po druhé světové válce. Zkoumán byl v souvislosti s tržní ekonomikou. Jde o ekonomiku duální, skrytou a neformální, která funguje současně s oficiální podobou ekonomiky. Šedá ekonomika působí na základě porušování norem. Zahrnuje všechny vztahy a činnosti, které se pohybují na hraně zákona a málokdy mohou být postihovány.
Z těchto aktivit plyne značný zisk, který není daněn. Šedá ekonomika vzniká kvůli daňovému systému tam, kde vládne tržní ekonomika, u ekonomiky pánované centrálně je příčinou nerovnovážný stav mezi nabídkou a poptávkou. Jedná se o problém na mezinárodní úrovni, proto je řešen i spoluprací mezi státy.


Co je to Šedá ekonomika? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Šedá ekonomika. Co znamená odborný pojem Šedá ekonomika z kategorie Ekonomie?

Přes veškerou pečlivost mohou texty chyby. Za případné faktické nebo pravopisné chyby se dopředu omlouváme. Text vytvořen pro server Superia.cz

Definici slova Šedá ekonomika můžete sdílet s přáteli a kamarády na komunitních sítích Facebook, Síť X, Reddit a Pinterest prostřednictvím tlačítek Sdílet.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Pojem Šedá ekonomika je v kategorii ekonomie

Klíčová slova: co to je, přesný výraz, význam slova, význam pojmu, lexikon, ekonomie, informace, heslo, synonymum, pojem, termín, definice pojmu, wiki, co je to Šedá ekonomika?, formulace, terminus technicus, ekonomie, terminologie


Pojem Šedá ekonomika je v kategorii ekonomie, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Šedá ekonomika?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Pojem „šedá ekonomika“ se objevil poprvé po druhé světové válce, i když existence tohoto druhu ekonomiky je historicky doložena nejméně několik století. Intenzivní zájem odborníků o tento fenomén začal na počátku sedmdesátých let 20. století ve státech s tržní ekonomikou.
Je označována také jako neoficiální, stínová, neformální, skrytá, ale používá se také označení duální, paralelní, podzemní, druhá. V cizích jazycích: SRN Schattenwirtschaft, Francie economie souterraine, Itálie economia sommersa nebo occupazione occulta, v Nizozemí oficieuze circuit, grizje sector nebo schmerezone.
Do šedé ekonomiky se zahrnují jakékoliv ekonomické činnosti a vztahy, které porušují běžně užívané normy etické, společenské, morální a obchodní (např. korupce, praní špinavých peněz, daňové úniky, práce na černo). Tyto činnosti jsou většinou na hranici zákona, a proto jsou jen velmi těžko postižitelné. Obecně se dá říct, že šedá ekonomika zahrnuje takové činnosti, ze kterých plyne příjem a tento příjem není hlášen příslušnému úřadu, tzn. není zdaněn, je skryt.

Další informace o pojmu Šedá ekonomika hledejte v níže uvedených zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Šedá ekonomika ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Šedá ekonomika ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat výraz Šedá ekonomika ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat frázi Šedá ekonomika ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Šedá ekonomika ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Šedá ekonomika ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Šedá ekonomika například v Google obrázcích, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve fulltextu Yahoo.com, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Lingea slovnících.

Výběr z nejčastěji hledaných slov

Tyto stránky vám umožnili zjistit co je to Šedá ekonomika? resp. co znamená Šedá ekonomika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Šedá ekonomika, odpověď na dotaz co je to Šedá ekonomika?. Víte např. kdo to je Úderník? Znáte a víte kdo je Perfekcionista? Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Zkuste proto vyhledávání nebo se podívejte do jiných kategorií než je ekonomie. U některých pojmů uvádíme i doplňující definici pojmu z Wikipedie včetně odkazu na konkrétní stránku Wikipedie, kde se dočtete více. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie ekonomie, hotovost peníze, Šedá ekonomika, ilustrační obrázek

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, popisy termínů, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.