Co je to?
Definice výrazu, termínu Šedá ekonomika. Co znamená odborný pojem Šedá ekonomika z kategorie Ekonomie?

Co je to Šedá ekonomika? Význam slova

Vysvětlení pojmu, termínu, hesla, výrazu Šedá ekonomika

Šedá ekonomika je název jevu, který existoval již v minulých stoletích, ale pojmenován byl až v době po druhé světové válce. Zkoumán byl v souvislosti s tržní ekonomikou. Jde o ekonomiku duální, skrytou a neformální, která funguje současně s oficiální podobou ekonomiky. Šedá ekonomika působí na základě porušování norem. Zahrnuje všechny vztahy a činnosti, které se pohybují na hraně zákona a málokdy mohou být postihovány.
Z těchto aktivit plyne značný zisk, který není daněn. Šedá ekonomika vzniká kvůli daňovému systému tam, kde vládne tržní ekonomika, u ekonomiky pánované centrálně je příčinou nerovnovážný stav mezi nabídkou a poptávkou. Jedná se o problém na mezinárodní úrovni, proto je řešen i spoluprací mezi státy.


Co je to Šedá ekonomika? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Šedá ekonomika. Co znamená odborný pojem Šedá ekonomika z kategorie Ekonomie?

Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Text napsán pro Superia.cz

Tento krátký text můžete velmi snadno sdílet s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Termín Šedá ekonomika patří do kategorie Ekonomie

Klíčová slova: formulace, pojem, co znamená, přesný výraz, Ekonomie, heslo, co to je, synonymum, lexikon, slovo, vysvětlení, Šedá ekonomika, přesný význam, termín, odborný výraz, význam slova, definice, slovník


Pojem Šedá ekonomika je v kategorii Ekonomie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Šedá ekonomika? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Pojem „šedá ekonomika“ se objevil poprvé po druhé světové válce, i když existence tohoto druhu ekonomiky je historicky doložena nejméně několik století. Intenzivní zájem odborníků o tento fenomén začal na počátku sedmdesátých let 20. století ve státech s tržní ekonomikou.
Je označována také jako neoficiální, stínová, neformální, skrytá, ale používá se také označení duální, paralelní, podzemní, druhá. V cizích jazycích: SRN Schattenwirtschaft, Francie economie souterraine, Itálie economia sommersa nebo occupazione occulta, v Nizozemí oficieuze circuit, grizje sector nebo schmerezone.
Do šedé ekonomiky se zahrnují jakékoliv ekonomické činnosti a vztahy, které porušují běžně užívané normy etické, společenské, morální a obchodní (např. korupce, praní špinavých peněz, daňové úniky, práce na černo). Tyto činnosti jsou většinou na hranici zákona, a proto jsou jen velmi těžko postižitelné. Obecně se dá říct, že šedá ekonomika zahrnuje takové činnosti, ze kterých plyne příjem a tento příjem není hlášen příslušnému úřadu, tzn. není zdaněn, je skryt.

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Zkusit najít termín Šedá ekonomika ve vyhledávači Qwant

Najít pojem Šedá ekonomika ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít pojem Šedá ekonomika ve Wikislovníku

Vyhledat termín Šedá ekonomika na Google.cz

Najít výraz Šedá ekonomika ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Vyhledat výraz Šedá ekonomika ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Šedá ekonomika například ve ruském vyhledávači Yandex, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Jaké pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku co znamená Šedá ekonomika? resp. jaká je definice slova Šedá ekonomika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Šedá ekonomika, odpověď na dotaz co je to Šedá ekonomika?. Víte např. kdo to je Can Yaman? Znáte a víte kdo je Richard Krajčo? Berte prosím v úvahu, že pojmy mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte po pojmu Šedá ekonomika i v jiných kategoriích (než Ekonomie). Vybrané texty jsou rozšířené o citaci z české verze internetové encyklopedie Wikipedia.cz. Samozřejmě uvádíme i odkazu na konkrétní podstránku tohoto projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme za návštěvu online projektu (slovníku) shromažďujícího definice odborných pojmů, zajímavosti, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, významy slov s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.