Co je to?
Definice výrazu, termínu Šedá ekonomika. Co znamená odborný pojem Šedá ekonomika z kategorie Ekonomie?

Co je to Šedá ekonomika? Význam slova

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Šedá ekonomika?

Šedá ekonomika je název jevu, který existoval již v minulých stoletích, ale pojmenován byl až v době po druhé světové válce. Zkoumán byl v souvislosti s tržní ekonomikou. Jde o ekonomiku duální, skrytou a neformální, která funguje současně s oficiální podobou ekonomiky. Šedá ekonomika působí na základě porušování norem. Zahrnuje všechny vztahy a činnosti, které se pohybují na hraně zákona a málokdy mohou být postihovány.
Z těchto aktivit plyne značný zisk, který není daněn. Šedá ekonomika vzniká kvůli daňovému systému tam, kde vládne tržní ekonomika, u ekonomiky pánované centrálně je příčinou nerovnovážný stav mezi nabídkou a poptávkou. Jedná se o problém na mezinárodní úrovni, proto je řešen i spoluprací mezi státy.


Co je to Šedá ekonomika? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Šedá ekonomika. Co znamená odborný pojem Šedá ekonomika z kategorie Ekonomie?

Texty mohou obsahovat chyby. Sepsáno redaktory Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Šedá ekonomika? Pak se o ní podělte s kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Výraz Šedá ekonomika patří do sekce Ekonomie

Klíčová slova: slovník, synonymum, odborný výraz, informace, co znamená, pojem, význam slova, odborné názvosloví, terminus technicus, význam pojmu, wiki, popis, význam, Ekonomie, lexikon, Šedá ekonomika, co to je, termín


Pojem Šedá ekonomika je v kategorii Ekonomie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Šedá ekonomika? Definice výrazu, slova, termínu z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Pojem „šedá ekonomika“ se objevil poprvé po druhé světové válce, i když existence tohoto druhu ekonomiky je historicky doložena nejméně několik století. Intenzivní zájem odborníků o tento fenomén začal na počátku sedmdesátých let 20. století ve státech s tržní ekonomikou.
Je označována také jako neoficiální, stínová, neformální, skrytá, ale používá se také označení duální, paralelní, podzemní, druhá. V cizích jazycích: SRN Schattenwirtschaft, Francie economie souterraine, Itálie economia sommersa nebo occupazione occulta, v Nizozemí oficieuze circuit, grizje sector nebo schmerezone.
Do šedé ekonomiky se zahrnují jakékoliv ekonomické činnosti a vztahy, které porušují běžně užívané normy etické, společenské, morální a obchodní (např. korupce, praní špinavých peněz, daňové úniky, práce na černo). Tyto činnosti jsou většinou na hranici zákona, a proto jsou jen velmi těžko postižitelné. Obecně se dá říct, že šedá ekonomika zahrnuje takové činnosti, ze kterých plyne příjem a tento příjem není hlášen příslušnému úřadu, tzn. není zdaněn, je skryt.

Více informací o slovu Šedá ekonomika doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Najít heslo Šedá ekonomika ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat termín Šedá ekonomika ve Wikizdrojích

Najít slovo Šedá ekonomika ve Wikislovníku

Hledat pojem Šedá ekonomika ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo Šedá ekonomika ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Šedá ekonomika ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Šedá ekonomika například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku jaká je definice termínu Šedá ekonomika? resp. jaká je definice termínu Šedá ekonomika? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Šedá ekonomika, odpověď na dotaz co je to Šedá ekonomika?. Víte např. kdo to je Zac Efron? Znáte a víte kdo je Richard Krajčo? Pojmy, termíny a hesla mohou mít různé významy podle různých oborů. Doporučujeme vám hledat v jiných sekcích (než Ekonomie). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Tyto lze kopírovat, upravovat a dále sdílet při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení návštěvníci, milí čtenáři, děkujeme vám za návštěvu webu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, významy slov, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla, popisy termínů, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Chcete zatraktivnit vzhled vašeho tabletu, mobilního telefonu nebo počítače? Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem je změna pozadí pracovní plochy. Na naši partnerské stránce naleznete populární tapetu ledovec, romantickou chatrč případně tapety zvířátek.