Co je to?
Definice výrazu, termínu Indukční motor. Co znamená odborný pojem Indukční motor z kategorie Technika?

Co je Indukční motor? Význam slova

Význam pojmu, termínu, vysvětlení výrazu Indukční motor

Indukční motor je typ elektromotoru, který je založen na využití elektromagnetické síly k rozpohybování rotačního hřídele. Jde o nejvíce používaný typ elektromotorů v celosvětovém měřítku a má mnohostranné využití ve výrobě, těžbě, dopravě a domácích spotřebičích. Indukční motor funguje na principu elektromagnetické indukce. To znamená, že magnetické pole vzniká v důsledku změny elektrického proudu. Motor obsahuje stator, což je fixní cívka, která vytváří magnetické pole, a rotor, pohyblivý kovový válec. Když je elektrický proud přiveden do statoru, vytváří se magnetické pole, které se pohybuje kolem rotoru. Toto magnetické pole v rotoru indukuje proudy, které vytvářejí vlastní magnetické pole, které směřuje za polem statoru. Tento pohyb rotoru probíhá prostřednictvím elektromagnetické síly a indukovaných proudů v rotoru.
Indukční motory se nejčastěji produkují s jedním nebo více statorovými vinutími a s dalšími konstrukčními prvky, jako jsou železná jádra, která zvyšují magnetickou sílu motoru. Různost tvarů a uspořádání statorových vinutí umožňují motorům vykazovat různou rychlost, výkon a účinnost. Indukční motory jsou nejvíce využívány tam, kde je potřeba rovnoměrný a spolehlivý výkon. Příkladem mohou být pohony pro vodní čerpadla, ventilátory, dopravníky a jiné. Mohou být napájeny střídavým proudem (AC) a jsou často vybaveny regulátorem rychlosti, aby bylo možné upravit rychlost motoru podle potřeby.


Co je to Indukční motor? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Indukční motor. Co znamená odborný pojem Indukční motor z kategorie Technika?

Neručíme za pravdivost, aktuálnost a přesnost informací uvedených na těchto internetových stránkách. Napsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte tuto stránku se slovem Indukční motor s vašimi známými a kamarády na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Termín Indukční motor je v kategorii technika

Klíčová slova: wiki, význam slova, definice pojmu, slovník, přesný výraz, co znamená, terminologie, formulace, odborné názvosloví, synonymum, definice, popis, termín, názvosloví, odborný výraz, terminus technicus, informace, slovo


Pojem Indukční motor je v kategorii technika, ilustrační obrázek

Co označuje termín Indukční motor? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Indukční motor (též asynchronní motor) je v elektrotechnice točivý elektrický stroj na střídavý proud, který slouží jako elektromotor, ale i generátor. Asynchronní motor používá pro vznik točivého momentu točivé magnetické pole vznikající ve statoru pro indukci elektrického proudu v rotoru (přenos energie elektromagnetickou indukcí), a proto musí mít otáčky o něco nižší (u asynchronního generátoru vyšší), než je rychlost točivého magnetického pole (tzv. skluz) − odtud asynchronní (tj. nesynchronní). Díky přenosu indukcí není potřeba žádné elektrické spojení s rotorem. Rotor asynchronního motoru může být klecový (s kotvou nakrátko) nebo s kroužkovou kotvou.

Hledejte výraz Indukční motor v dalších zdrojích

Najít výraz Indukční motor ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Indukční motor ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Indukční motor ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Indukční motor ve vyhledávači Yandex

Najít termín Indukční motor ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Indukční motor na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Indukční motor například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Vybrané termíny, slova, pojmy

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku jaká je definice slova Indukční motor? resp. jaký je význam slova Indukční motor? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Indukční motor, odpověď na dotaz co je to Indukční motor?. Víte např. kdo to je Pacholek? Znáte a víte kdo je Barbora Srncová? Jednotlivé termíny, pojmy, slova mohou mít vícero významů vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Radíme proto zkusit hledat pojem Indukční motor v dalších sekcích tohoto webu, v jiné kategorii než je technika. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Ty lze dále používat při splnění licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, vážení návštěvníci, děkujeme za návštěvu webových stránek shromažďujících popisy termínů, významy slov, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, definice odborných pojmů s názvem Co Je To?.

Náš tip. Seznam textových blahopřání ke sňatku, k výročí nebo k narozeninám.