Co je to?
Výraz, termín, definice slova Paradigma. Co znamená odborný pojem Paradigma z kategorie Filozofie?

Co je Paradigma?

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Paradigma?

Paradigma je pojem pocházející z řečtiny, znamená totéž jako vzor, model či příklad. Jde o nějaký vzorec myšlení, model nebo obecně uznávané schéma. Definici slova jako první zveřejnil v druhé polovině 20. století Thomas Samuel Kuhn. Paradigma se objevila v jeho knize Struktura vědeckých revolucí. Slovo se používá v oblasti vědy ve významu zásadního pojetí některé z disciplín. Toto pojetí se považuje za model a souhlasí s ním většina vědců a objevitelů v určité době. Paradigma určuje, co se stane předmětem výzkumu, jaké metody a postupy budou použity, jaké konvence a pravidla budou dodržovány.
Paradigmata nejsou věčná, jejich změny probíhají zásadně a rychle. Tyto změny se často nazývají vědeckou revolucí. K té dochází, jestliže již dosavadní paradigma nenabízí nic nového, žádné další možnosti a nenapomáhá k dalšímu řešení problémů. Tento stav lze nazývat anomáliemi. Pokud je anomálií více, hledá se nové paradigma. Poté věda pokračuje dále obvyklým způsobem. Mění se přitom vnímání světa. Paradigmatem je například změna v evoluční teorii, kdy cílenou změn nahradila Darwinova teorie přirozeného výběru nebo náhrada klasické mechaniky mechanikou kvantovou. Filozofie rozlišuje tři základní druhy paradigmatu - realistické, konstruktivistické a komunikativní.


Co je to Paradigma? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Paradigma. Co znamená odborný pojem Paradigma z kategorie Filozofie?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost jakýchkoliv informací a dokumentů umístěných na webových stránkách. Tento text byl napsán redaktory Superia.cz

Definici slova Paradigma můžete sdílet s přáteli a kamarády na sociálních sítích, jako jsou Facebook, Pinterest, síť X (dříve Twitter), Reddit apod.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Paradigma je v kategorii filozofie

Klíčová slova: slovo, terminologie, slovník, co to je, význam slova, vysvětlení, formulace, pojem, co je to Paradigma?, přesný význam, význam pojmu, odborný výraz, filozofie, informace, Paradigma, názvosloví, co znamená, termín


Pojem Paradigma je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Paradigma? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Paradigma (z řeckého παράδειγμα parádeigma = vzor, příklad, model) je obecně přijímané schéma, vzorec myšlení, či model. Pojem paradigma jako první obecně definoval Thomas Samuel Kuhn v 2. polovině 20. století, ve svém díle Struktura vědeckých revolucí.
Ve vědecké sféře znamená paradigma zásadní pojetí určité disciplíny, které je považováno za vzorové a je sdíleno většinou vědců a výzkumníků v určité historické etapě. Paradigma vymezuje to, co má být zkoumáno, s jakými přístupy, jakými metodami, podle jakých pravidel a konvencí. Paradigmata ve vědě jsou dočasná a jejich změna obvykle probíhá radikálním obratem, tzv. vědeckou revolucí. Pojem vědecká revoluce zavedl T. S. Kuhn.

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat frázi Paradigma ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat heslo Paradigma ve vyhledávači Yahoo

Hledat slovo Paradigma ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Paradigma ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít slovo Paradigma ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Paradigma ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Paradigma například v Microsoft Bing, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google obrázcích nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Teďka již bezesporu víte co znamená Paradigma? resp. jaký je význam pojmu Paradigma? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Paradigma, odpověď na dotaz co je to Paradigma?. Víte např. kdo to je Markéta Martiníková? Znáte a víte kdo je Petra Pyšová? Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. podle toho o jaký obor se jedná. Nezbývá, než vám doporučit hledání v jiných kategoriích než je filozofie. Některé texty jsme rozšířili i o krátkou citaci z Wikipedia.cz. K této citaci vždy uvádíme i odkaz na konkrétní stránku. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího významy slov, zajímavosti, známé i neznámé pojmy, popisy termínů, definice odborných pojmů, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.