Co je to?
Definice výrazu Paradigma. Co znamená odborný pojem Paradigma z kategorie Filozofie?

Co je Paradigma? Význam slova

Co znamená heslo, definice termínu, pojmu Paradigma?

Paradigma je pojem pocházející z řečtiny, znamená totéž jako vzor, model či příklad. Jde o nějaký vzorec myšlení, model nebo obecně uznávané schéma. Definici slova jako první zveřejnil v druhé polovině 20. století Thomas Samuel Kuhn. Paradigma se objevila v jeho knize Struktura vědeckých revolucí. Slovo se používá v oblasti vědy ve významu zásadního pojetí některé z disciplín. Toto pojetí se považuje za model a souhlasí s ním většina vědců a objevitelů v určité době. Paradigma určuje, co se stane předmětem výzkumu, jaké metody a postupy budou použity, jaké konvence a pravidla budou dodržovány.
Paradigmata nejsou věčná, jejich změny probíhají zásadně a rychle. Tyto změny se často nazývají vědeckou revolucí. K té dochází, jestliže již dosavadní paradigma nenabízí nic nového, žádné další možnosti a nenapomáhá k dalšímu řešení problémů. Tento stav lze nazývat anomáliemi. Pokud je anomálií více, hledá se nové paradigma. Poté věda pokračuje dále obvyklým způsobem. Mění se přitom vnímání světa. Paradigmatem je například změna v evoluční teorii, kdy cílenou změn nahradila Darwinova teorie přirozeného výběru nebo náhrada klasické mechaniky mechanikou kvantovou. Filozofie rozlišuje tři základní druhy paradigmatu - realistické, konstruktivistické a komunikativní.


Co je to Paradigma? Význam slova, termín, Definice výrazu Paradigma. Co znamená odborný pojem Paradigma z kategorie Filozofie?

Žádným způsobem neručíme za informace nebo obsah uvedený na těchto internetových stránkách. Text napsán pro Superia.cz

Uvedený text s definicí slova Paradigma můžete samozřejmě sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Heslo Paradigma je v sekci filozofie

Klíčová slova: heslo, informace, formulace, přesný výraz, co je to Paradigma?, co to je, názvosloví, význam slova, přesný význam, vysvětlení, synonymum, filozofie, definice, význam, slovo, co znamená, terminus technicus, Paradigma


Pojem Paradigma je v kategorii filozofie, ilustrační obrázek

Co označuje termín Paradigma? Odborný výraz, termín, definice slova z projektu Wikipedia

Uvedená defice je převzata z internetové online encyklopedie Wikipedia. Odkaz na článek je zde. Licence CC-BY-SA.

Paradigma (z řeckého παράδειγμα parádeigma = vzor, příklad, model) je obecně přijímané schéma, vzorec myšlení, či model. Pojem paradigma jako první obecně definoval Thomas Samuel Kuhn v 2. polovině 20. století, ve svém díle Struktura vědeckých revolucí.
Ve vědecké sféře znamená paradigma zásadní pojetí určité disciplíny, které je považováno za vzorové a je sdíleno většinou vědců a výzkumníků v určité historické etapě. Paradigma vymezuje to, co má být zkoumáno, s jakými přístupy, jakými metodami, podle jakých pravidel a konvencí. Paradigmata ve vědě jsou dočasná a jejich změna obvykle probíhá radikálním obratem, tzv. vědeckou revolucí. Pojem vědecká revoluce zavedl T. S. Kuhn.

Odkazy na jiné weby

Vyhledat výraz Paradigma na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Paradigma ve Wikimedia Commons

Najít výraz Paradigma ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Hledat heslo Paradigma ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Paradigma ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít termín Paradigma ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Dál můžete zkusit hledat slovo Paradigma například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, ve Wikizdrojích nebo v Google překladači.

Doporučené pojmy, slova, odborné termíny a výrazy

Teď už znáte odpověď na otázku co to je Paradigma? resp. co znamená výraz Paradigma? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Paradigma, odpověď na dotaz co je to Paradigma?. Víte např. kdo to je Oldřich Kaiser? Znáte a víte kdo je Drupi? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic vzhledem k tomu, že se používají v rozdílných oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než filozofie). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Tyto texty lze potom kopírovat, editovat a dále šířit při splnění podmínek vyplývajících z licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, musíme vám poděkovat za návštívení internetového slovníku, který shromažďuje zajímavosti, přesné vysvětlení slov, významy slov, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Nezapomeňte navštívit partnerskou stránku s tapetami na plochu PC. Na výběr máte z stovky kvalitních fotografií ve vysokých rozlišeních.