Co je to?
Výraz, termín, definice slova Dřík. Co znamená odborný pojem Dřík z kategorie Stavebnictví?

Co je to Dřík? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Dřík?

Dřík je označení pro tělo čili trup. Tedy hlavní nosnou rovnou část sloupu, která je svislá a jejíž hranice tvoří hlavice a patka. Slovo dřík se používá i pro pojmenování rovné části dalších předmětů, jako jsou stožáry, hřeby, nýty, šrouby, roury, ventily, pádla, zakončeny mohou být také hlavou, špicí nebo závitem.
Je možné setkat se i s názvem stěžej nebo stěžejka, jako dřík bývá označována i část cívky nebo písmena. Dřík u sloupu bývá nejširší dole a nejužší nahoře, může mít i tvar spirály – u točených sloupů – a v dolní části ho mohou zdobit ornamenty.


Co je to Dřík? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Dřík. Co znamená odborný pojem Dřík z kategorie Stavebnictví?

Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Tento text samozřejmě můžete sdílet s přáteli a kamarády na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Termín Dřík je v sekci stavebnictví

Klíčová slova: význam, informace, význam slova, co znamená, heslo, vysvětlení, pojem, slovník, definice pojmu, co to je, wiki, terminologie, slovo, termín, definice, Dřík, názvosloví, stavebnictví


Pojem Dřík je v kategorii stavebnictví, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Dřík? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text byl převzat z online encyklopedie Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Sloup je v architektuře svislý a volně stojící nosný prvek, zpravidla kruhového průřezu. Sloup zčásti jako by zapuštěný do stěny se nazývá polosloup. Volný nosný prvek čtverhranného průřezu se nazývá pilíř, pokud je zapuštěn do stěny, je to pilastr. Kamenný sloup je základním prvkem klasické řádové architektury, která se proto nazývá také termínem „systém sloupových řádů“. Sloup je typickým příkladem svislého nosného prvku, dominantním statickým namáháním je tlak, případně tlak za ohybu.

Další možné informační zdroje

Najít slovo Dřík ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Dřík ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít slovo Dřík ve Wikislovníku

Vyhledat slovo Dřík ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dřík ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Dřík na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Dřík například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve Wikizdrojích nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, termíny a odborné pojmy

Právě jste zjistili co znamená Dřík? resp. co se vlastně skrývá pod slovem Dřík? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Dřík, odpověď na dotaz co je to Dřík?. Víte např. kdo to je Ondřej Sokol? Znáte a víte kdo je Přípravář? Nezapomeňte prosím, že každé slovo může mít vícero významů v různých oborech lidské činnosti. Proto případně zapátrejte po pojmu Dřík i v jiných kategoriích (než stavebnictví). Některé pojmy obsahují i krátkou citaci z české Wikipedie včetně internetového odkazu na podrobný popis. Takovéto texty spadají pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na zajímavosti, známé i neznámé pojmy, významy slov, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Vzpomenete si ještě na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po L nebo po Z?