Co je to?
Definice odborného termínu, slova Šelak. Co znamená pojem Šelak z kategorie Materiály?

Co je Šelak?

Co znamená termín, slovo, heslo, vysvětlení pojmu Šelak?

Šelak je označení pro přírodní surovinu živočišného původu, která obsahuje vosk a je velmi důležitá v lakýrnictví a oblasti využití laků. Jedná se o produkt červce lakového, který má sloužit k ochraně larev. Výměšky se nacházejí na větvičkách, ze kterých se sklízí dvakrát do roka.
Surovina se čistí a zpracovává do podoby jádrového laku, který se pak upravuje dále do varianty s voskem nebo bez vosku. Šelak je nezávadný, neobsahuje jedovaté části, nepáchne a je biologicky odbouratelný.


Co je to Šelak? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Šelak. Co znamená pojem Šelak z kategorie Materiály?

Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Text vytvořen pro server Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Šelak? Pak se o ní podělte s partnery, kolegy a kamarády na komunitních sítích Facebook, Síť X, Reddit a Pinterest prostřednictvím tlačítek Sdílet.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Pojem Šelak patří do sekce materiály

Klíčová slova: vysvětlení, popis, co to je, lexikon, přesný výraz, termín, Šelak, význam slova, definice, informace, wiki, materiály, význam pojmu, přesný význam, heslo, význam, pojem, terminologie


Pojem Šelak je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Co nám píše encyklopedie Wikipedia o termínu Šelak?

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Šelak je přírodní živice, získávaná z výměšků samičky červce lakového (Kerria lacca), který se vyskytuje v lesích v Indii a Thajsku. Červec pomocí tohoto sekretu chrání své larvy před nepříznivými vlivy okolí. Šelak se zpracovává a prodává jako suché šupiny a rozpouští se v ethanolu za vzniku tekutého šelaku, který se používá jako barvivo, potravinářská poleva či jako povrchová úprava dřeva. Šelak se používá také jako přírodní základní nátěr, nátěr pro předbrus, k uzavření tříslovin a zápachů ve dřevě, k barvení a jako lak s vysokým leskem. Šelak byl v minulosti používán v elektrických zařízeních pro své dobré izolační vlastnosti a nepropustnost vlhkosti. Také se z něj vyráběly fonografové desky a gramofonové desky s rychlostí 78 otáček za minutu, dokud nebyly v padesátých letech nahrazeny vinylovými deskami. Od doby, kdy v 19. století nahradil povrchové úpravy olejů a vosků, byl šelak jedním z dominantních povrchových úprav dřeva v západním světě, dokud nebyl ve 20. a 30. letech 20. století do značné míry nahrazen nitrocelulózovým lakem.

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat videa s názvem Šelak na Youtube

Hledat výraz Šelak ve fulltextu Seznam.cz

Hledat termín Šelak na Google.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Šelak ve vyhledávači DuckDuckGo

Hledat frázi Šelak ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít termín Šelak ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Šelak například v Google obrázcích, v projektu slovnik.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Šelak? resp. co je to Šelak? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Šelak, odpověď na dotaz co je to Šelak?. Víte např. kdo to je Kakabus? Znáte a víte kdo je George Washington? Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Pojmy mohou mít různé významy v různém kontextu, v různých oborech. Pokuste se najít termín Šelak i v jiné kategorii než v materiály. U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Ty lze využívat v souladu s licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie materiály, borovice, Šelak, ilustrační obrázek

Milí čtenáři, děkujeme vám za návštívení online slovníku zaměřeného na definice odborných pojmů, zajímavosti, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy, významy slov, slovníková hesla s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?