Co je to?
Definice výrazu, termínu Šelak. Co znamená odborný pojem Šelak z kategorie Materiály?

Co je to Šelak? Význam slova

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Šelak

Šelak je označení pro přírodní surovinu živočišného původu, která obsahuje vosk a je velmi důležitá v lakýrnictví a oblasti využití laků. Jedná se o produkt červce lakového, který má sloužit k ochraně larev. Výměšky se nacházejí na větvičkách, ze kterých se sklízí dvakrát do roka.
Surovina se čistí a zpracovává do podoby jádrového laku, který se pak upravuje dále do varianty s voskem nebo bez vosku. Šelak je nezávadný, neobsahuje jedovaté části, nepáchne a je biologicky odbouratelný.


Co je to Šelak? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Šelak. Co znamená odborný pojem Šelak z kategorie Materiály?

Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Uvedený text můžete pochopitelně sdílet s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Šelak se nachází v kategorii Materiály

Klíčová slova: přesný význam, formulace, odborné názvosloví, vysvětlení, termín, terminus technicus, popis, synonymum, význam slova, wiki, přesný výraz, co to je, slovník, definice pojmu, co je to Šelak?, význam pojmu, názvosloví, Šelak


Pojem Šelak je v kategorii Materiály, ilustrační obrázek

Wikipedie píše o slovu Šelak?

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Šelak je přírodní živice, získávaná z výměšků samičky červce lakového (Kerria lacca), který se vyskytuje v lesích v Indii a Thajsku. Červec pomocí tohoto sekretu chrání své larvy před nepříznivými vlivy okolí. Šelak se zpracovává a prodává jako suché šupiny a rozpouští se v ethanolu za vzniku tekutého šelaku, který se používá jako barvivo, potravinářská poleva či jako povrchová úprava dřeva. Šelak se používá také jako přírodní základní nátěr, nátěr pro předbrus, k uzavření tříslovin a zápachů ve dřevě, k barvení a jako lak s vysokým leskem. Šelak byl v minulosti používán v elektrických zařízeních pro své dobré izolační vlastnosti a nepropustnost vlhkosti. Také se z něj vyráběly fonografové desky a gramofonové desky s rychlostí 78 otáček za minutu, dokud nebyly v padesátých letech nahrazeny vinylovými deskami. Od doby, kdy v 19. století nahradil povrchové úpravy olejů a vosků, byl šelak jedním z dominantních povrchových úprav dřeva v západním světě, dokud nebyl ve 20. a 30. letech 20. století do značné míry nahrazen nitrocelulózovým lakem.

Pro více informací o heslu Šelak zkuste navštívit tyto odkazy

Hledat heslo Šelak ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít pojem Šelak ve vyhledávači Yandex

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Šelak ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít slovo Šelak na Google.cz

Hledat videa s názvem Šelak na Youtube

Vyhledat výraz Šelak ve Wikizdrojích

Dál můžete zkusit hledat slovo Šelak například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve Wikislovníku, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr hesel, pojmů a odborných termínů

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku jaký je přesný význam slova Šelak? resp. jaký je význam slova Šelak? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Šelak, odpověď na dotaz co je to Šelak?. Víte např. kdo to je Josef Lada? Znáte a víte kdo je Dentální hygienistka? Berte v úvahu, že termíny mohou mít víc definic v závislosti na oboru a kontextu. Vyzkoušejte proto hledání v jiných kategoriích (než Materiály). Některé pojmy obsahují doplňující definici z Wikipedie včetně url na konkrétní stránku. Jedná se o texty spadající pod licenci CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Milí čtenáři, nezbývá než vám poděkovat za návštěvu stručného webového slovníku, který se zaměřuje na přesné vysvětlení slov, definice odborných pojmů, popisy termínů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti, významy slov s názvem Co Je To?.

Syn, sytý, sýr ... Dokázali byste z hlavy vyjmenovat všechna vyjmenovaná slova po S?