Co je to?
Definice odborného termínu, slova Halloween. Co znamená pojem Halloween z kategorie Kultura?

Co je Halloween?

Pojem, definice termínu, vysvětlení slova Halloween

Halloween je označení celosvětově populárního svátku, který má svůj původ ve Skotsku a v Irsku. I když bývá často nesprávně označován za americký svátek, má evropské kořeny. Ve Skotsku se předvečer před svátkem Všech svatých, který připadá na 31. října, konala vigilie, při které se především vzpomínalo na různé světce a mučedníky. Těm se přinášely dary a modlilo se k nim, protože lidé věřili, že světci mají moc přímluvy u Boha a ulehčí tak posmrtný život blízkých. Tento svátek se nazýval All Hallow´s Eve, a z toho vzniklo označení Halloween. Svátek však vychází také z pohanských tradic, které jsou ještě starší. V keltské kultuře se během noci z 31. října na 1. listopadu slavil Samhain, tedy nový rok. Samhain se spojoval s koncem vegetačního cyklu a umíráním přírody a její přípravou na zimu. V tomto čase měla být pouze tenká hranice mezi životem a smrtí, a mrtví se mohou vracet, aby pomáhali nebo škodili. To, zda bude mrtvý pomáhat nebo škodit záviselo na tom, jaké vlastnosti tento člověk míval. Keltské oslavy nebyly smutné, slavilo se bouřlivě a vesele. Později vlivem katolického náboženství se svátek propojil s Dušičkami a jeho podstatou se měl stát smutek a návštěvy hrobů zemřelých. Přesto si Halloween zachoval svůj zvláštní charakter a obyčeje. Stejně jako Keltové lidé vydlabávají dýně a nosí masky. Tento zvyk měl zajistit, že živí budou k nerozeznání od zemřelých. Svítící dýně osvětlují cestu a měly zajistit, aby duše zemřelých setrvaly na místě pouze krátký čas. Koledování po domech přišlo později.
Do USA přišel halloween prostřednictví imigrantů především z Irska a Skotska v 19. století. Velmi rychle si získal popularitu a stal se komerční záležitostí. Halloween se do Evropy vrací, i když koledování v maskách u nás stále ještě není běžné. V USA děti chodí od domu k domu a snaží se od obyvatel získat sladkosti. Pokud sladkosti nedostanou, mohou provést nějakou zlomyslnost. U různých národů se tento svátek může slavit odlišně.

Co je to Halloween? Význam slova, termín, Definice odborného termínu, slova Halloween. Co znamená pojem Halloween z kategorie Kultura?

Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz

Budeme rádi, pokud budete definici slova Halloween sdílet s kolegy na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Pojem Halloween patří do sekce kultura

Klíčová slova: informace, Halloween, odborný výraz, přesný význam, odborné názvosloví, wiki, terminus technicus, co je to Halloween?, synonymum, heslo, názvosloví, termín, co to je, význam, význam pojmu, formulace, vysvětlení, slovo


Pojem Halloween je v kategorii kultura, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Halloween? Výraz, definice slova z Wikipedie

Následující definice pojmu pochází ze stránek Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, z jehož oslav se v Irsku vyvinul. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu, nebo vám něco provedu - v Americe typické pomalovávání automobilů, dveří, zubní pasta na dveřích...) a „koledují“ o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj.

Další informační zdroje

Hledat výraz Halloween ve Wikizdrojích

Zkusit najít heslo Halloween ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Halloween na Youtube

Hledat frázi Halloween ve Wikislovníku

Najít heslo Halloween ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Halloween ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Halloween například ve fulltextu Yahoo.com, v Google překladači, v Google obrázcích, v Microsoft Bing nebo v Lingea slovnících.

Výběr odborných pojmů, slov, termínů a výrazů

Právě nyní již víte co je to Halloween? resp. co přesně znamená slovo Halloween? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Halloween, odpověď na dotaz co je to Halloween?. Víte např. kdo to je Stefan Zweig? Znáte a víte kdo je Čarodejnice? Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Pojmy mohou mít různé významy v závislosti na oboru a kontextu. Zkuste proto termín Halloween hledat i v jiných kategoriích (než kultura). U některých textů citujeme českou Wikipedii. Spolu s krátkou citací (textem) vždy uvádíme u url adresu projektu. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA.

Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Kategorie kultura, Národní divadlo, halloween, ilustrační obrázek

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, zajímavosti, významy slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Setkali jste se s pojmem švica a nevíte, co znamená? Pokud je vaše odpověď kladná, podívejte se na tento web na kterém můžete nalézt odpověď.