Co je to?
Definice výrazu Frgál. Co znamená odborný pojem Frgál z kategorie Jídlo?

Co to je Frgál? Význam slova

Co znamená termín, slovo, definice pojmu Frgál?

Frgál je sladký koláč typický pro oblast Valašska. Byl určen pro slavnosti, hostiny a podobně. Říká se mu také pecák. Je větší než obvyklé koláče, v průměru má i více než 30 centimetrů. Připravuje se z kynutého těsta a sype se drobenkou z mouky, tuku a cukru. Středová část se plní náplní, například makovou, tvarohovou, jablečnou, povidlovou, hruškovou, švestkovou, ořechovou, meruňkovou a dalšími. Možná je i méně tradiční varianta jako zelná nebo mrkvová nádivka.
Na frgálu bývá většinou jen jeden druh náplně. Původní frgály byly slané, například se zelím nebo řepou. Také se tak pojmenovávaly nepovedené koláče. Od roku 2013 je valašský frgál chráněn zeměpisným označením, uděleným Evropskou komisí.


Co je to Frgál? Význam slova, termín, Definice výrazu Frgál. Co znamená odborný pojem Frgál z kategorie Jídlo?

Uvedené informace jsou bez záruky. Text vytvořen redaktory Superia.cz

Tento text (Frgál) můžete sdílet s vašimi známými a kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Pojem Frgál patří do kategorie Jídlo

Klíčová slova: lexikon, slovo, co znamená, definice pojmu, popis, co to je, význam, synonymum, informace, Jídlo, názvosloví, pojem, odborný výraz, význam slova, terminologie, co je to Frgál?, odborné názvosloví, Frgál


Pojem Frgál je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Ve Wikipedii se o termínu Frgál píše následující

Následující text definice pojmu byl převzat z projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Frgál je druh sladkého pečiva tradičně vyráběný na Valašsku, v Čechách je známější pod označením koláč nebo pecák. Na rozdíl od koláčů frgál má obvykle průměr kolem 30 cm, je vyroben z kynutého těsta a je posypán sladkou drobenkou.
Náplně frgálů jsou takřka výhradně sladké, mezi nejpopulárnější patří makový, tvarohový, povidlový a hruškový frgál. Dalšími tradičními náplněmi jsou švestková, jablečná, borůvková, meruňková, ořechová, zelná, mrkvová a kedlubnová. Pro frgál je typické, že na jeden koláč se zpravidla používá jen jeden druh náplně – různé náplně se obvykle nekombinují.

Valašský frgál

Tradiční sladký, makový, valašský koláč známý jako frgál. Autor: Polimerek, zdroj: Wikimedia commons, licence: CC BY-SA
Tradiční sladký, makový, valašský koláč známý jako frgál. Autor: Polimerek, zdroj: Wikimedia commons, licence: CC BY-SA


Zkuste se dozvědět víc informací v následujících odkazech

Vyhledat heslo Frgál ve Wikizdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Frgál ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Frgál ve vyhledávači Qwant

Vyhledat slovo Frgál ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít termín Frgál ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Frgál na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Frgál například ve Wikislovníku, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr odborných termínů, pojmů a hesel

Na stránce jste se mohli dozvědět: co je to Frgál? resp. jaký je význam slova Frgál? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Frgál, odpověď na dotaz co je to Frgál?. Víte např. kdo to je Mistr? Znáte a víte kdo je Anna Linhartová? Neměli byste zapomenout na to, že ke každému výrazu, může existovat víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste proto termín Frgál hledat i v jiných kategoriích (než Jídlo) Některé texty jsou rozšířeny o citaci z české Wikipedie. Je zde uveden i odkaz na konkrétní stránku ze zmíněné encyklopedie. Takový text je šířen pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu online internetového slovníku zaměřeného především na přesné vysvětlení slov, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?