Co je to?
Výraz, termín, definice slova Frgál. Co znamená odborný pojem Frgál z kategorie Jídlo?

Co je to Frgál? Význam slova

Co znamená pojem, slovo, definice termínu Frgál?

Frgál je sladký koláč typický pro oblast Valašska. Byl určen pro slavnosti, hostiny a podobně. Říká se mu také pecák. Je větší než obvyklé koláče, v průměru má i více než 30 centimetrů. Připravuje se z kynutého těsta a sype se drobenkou z mouky, tuku a cukru. Středová část se plní náplní, například makovou, tvarohovou, jablečnou, povidlovou, hruškovou, švestkovou, ořechovou, meruňkovou a dalšími. Možná je i méně tradiční varianta jako zelná nebo mrkvová nádivka.
Na frgálu bývá většinou jen jeden druh náplně. Původní frgály byly slané, například se zelím nebo řepou. Také se tak pojmenovávaly nepovedené koláče. Od roku 2013 je valašský frgál chráněn zeměpisným označením, uděleným Evropskou komisí.


Co je to Frgál? Význam slova, termín, Výraz, termín, definice slova Frgál. Co znamená odborný pojem Frgál z kategorie Jídlo?

Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz

Sdílejte uvedený text s přáteli a kamarády na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Termín Frgál je v kategorii jídlo

Klíčová slova: pojem, význam, jídlo, termín, heslo, přesný výraz, význam pojmu, názvosloví, přesný význam, popis, slovo, definice pojmu, Frgál, formulace, vysvětlení, definice, wiki, slovník


Pojem Frgál je v kategorii jídlo, ilustrační obrázek

Co označuje termín Frgál? Definice slova, termínu z projektu Wikipedia

Následující popis pojmu byl převzat ze stránek Wikipedia.cz, více se dozvíte zde. Licence CC-BY-SA.

Frgál je druh sladkého pečiva tradičně vyráběný na Valašsku, v Čechách je známější pod označením koláč nebo pecák. Na rozdíl od koláčů frgál má obvykle průměr kolem 30 cm, je vyroben z kynutého těsta a je posypán sladkou drobenkou.
Náplně frgálů jsou takřka výhradně sladké, mezi nejpopulárnější patří makový, tvarohový, povidlový a hruškový frgál. Dalšími tradičními náplněmi jsou švestková, jablečná, borůvková, meruňková, ořechová, zelná, mrkvová a kedlubnová. Pro frgál je typické, že na jeden koláč se zpravidla používá jen jeden druh náplně – různé náplně se obvykle nekombinují.

Valašský frgál

Tradiční sladký, makový, valašský koláč známý jako frgál. Autor: Polimerek, zdroj: Wikimedia commons, licence: CC BY-SA
Tradiční sladký, makový, valašský koláč známý jako frgál. Autor: Polimerek, zdroj: Wikimedia commons, licence: CC BY-SA


Pro další informace o termínu Frgál zkuste tyto odkazy

Hledat termín Frgál ve fulltextu Seznam.cz

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Frgál ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Frgál na Google.cz

Hledat videa s názvem Frgál na Youtube

Hledat heslo Frgál ve slovníku cizích slov od Seznam.cz

Najít výraz Frgál ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Frgál například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v projektu slovnik.cz, v evropském vyhledávači Qwant, v Microsoft Bing nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte, co znamenají tato slova, odborné termíny a pojmy?

Tyto stránky vám umožnili zjistit jaká je definice slova Frgál? resp. co znamená Frgál? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Frgál, odpověď na dotaz co je to Frgál?. Víte např. kdo to je Cardi B? Znáte a víte kdo je Jan Evangelista Purkyně? Berte prosím v potaz, že jednotlivá slova mohou mít víc definic podle toho o jaký obor se jedná. Proto případně zapátrejte i v jiných kategoriích (než jídlo). U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího definice odborných pojmů, významy slov, zajímavosti, slovníková hesla, známé i neznámé pojmy, přesné vysvětlení slov s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?