Co je to?
Definice výrazu Frgál. Co znamená odborný pojem Frgál z kategorie Jídlo?

Co to je Frgál? Význam slova

Význam termínu, výrazu, vysvětlení pojmu Frgál

Frgál je sladký koláč typický pro oblast Valašska. Byl určen pro slavnosti, hostiny a podobně. Říká se mu také pecák. Je větší než obvyklé koláče, v průměru má i více než 30 centimetrů. Připravuje se z kynutého těsta a sype se drobenkou z mouky, tuku a cukru. Středová část se plní náplní, například makovou, tvarohovou, jablečnou, povidlovou, hruškovou, švestkovou, ořechovou, meruňkovou a dalšími. Možná je i méně tradiční varianta jako zelná nebo mrkvová nádivka.
Na frgálu bývá většinou jen jeden druh náplně. Původní frgály byly slané, například se zelím nebo řepou. Také se tak pojmenovávaly nepovedené koláče. Od roku 2013 je valašský frgál chráněn zeměpisným označením, uděleným Evropskou komisí.


Co je to Frgál? Význam slova, termín, Definice výrazu Frgál. Co znamená odborný pojem Frgál z kategorie Jídlo?

Informace uvedené na těchto stránkách jsou bez záruky. Text byl sepsán pro server Superia.cz

Zaujala vás definice pojmu Frgál? Pak se o ní podělte s kolegy na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu    

Heslo Frgál patří do sekce Jídlo

Klíčová slova: popis, informace, co to je, definice pojmu, význam slova, formulace, odborné názvosloví, Frgál, lexikon, vysvětlení, přesný výraz, Jídlo, pojem, přesný význam, definice, slovo, terminologie, wiki


Pojem Frgál je v kategorii Jídlo, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Frgál? Definice slova, termínu z Wikipedie

(Uvedený text pochází online encyklopedie Wikipedia.cz) Licence CC-BY-SA.

Frgál je druh sladkého pečiva tradičně vyráběný na Valašsku, v Čechách je známější pod označením koláč nebo pecák. Na rozdíl od koláčů frgál má obvykle průměr kolem 30 cm, je vyroben z kynutého těsta a je posypán sladkou drobenkou.
Náplně frgálů jsou takřka výhradně sladké, mezi nejpopulárnější patří makový, tvarohový, povidlový a hruškový frgál. Dalšími tradičními náplněmi jsou švestková, jablečná, borůvková, meruňková, ořechová, zelná, mrkvová a kedlubnová. Pro frgál je typické, že na jeden koláč se zpravidla používá jen jeden druh náplně – různé náplně se obvykle nekombinují.

Valašský frgál

Tradiční sladký, makový, valašský koláč známý jako frgál. Autor: Polimerek, zdroj: Wikimedia commons, licence: CC BY-SA
Tradiční sladký, makový, valašský koláč známý jako frgál. Autor: Polimerek, zdroj: Wikimedia commons, licence: CC BY-SA


Více informací o pojmu Frgál lze najít v následujících zdrojích

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Frgál ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Frgál ve Wikizdrojích

Najít termín Frgál ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat pojem Frgál ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít výraz Frgál ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Frgál ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Frgál například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve videích na Youtube, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Náhodných výběr odborných pojmů, termínů a slov

Tyto stránky vám umožnili zjistit co to je Frgál? resp. co je to Frgál? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Frgál, odpověď na dotaz co je to Frgál?. Víte např. kdo to je Mzdová účetní? Znáte a víte kdo je Éterická bytost? Ke každému pojmu může existovat vícero definic v různých oborech lidské činnosti. Proto se porozhlédněte i v jiných sekcích (než Jídlo). U některých textů najdete krátkou citaci z projektu Wikipedia včetně odkazu na kompletní text. S těmi lze dále pracovat při dodržení licence CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Děkujeme za návštěvu projektu shromažďujícího přesné vysvětlení slov, slovníková hesla, popisy termínů, významy slov, známé i neznámé pojmy, zajímavosti s názvem Co Je To?.

Vzpomněli byste si na vyjmenovaná slova? Znáte vyjmenovaná slova po B nebo po M?