Co je to?
Definice výrazu, termínu Mošus. Co znamená odborný pojem Mošus z kategorie Materiály?

Co je Mošus? Význam slova

Co znamená termín, vysvětlení pojmu Mošus?

Mošus je označení pro velmi silnou aromatickou látku, sekret pocházející z váčku při pohlavních orgánech samců kabara pižmového. Ten je příbuzným asijského jelena. Kabar produkuje mošus při značkování území. V surové podobě mošus pronikavě páchne. Protože mošus je ceněnou surovinou, zařadil se kabar pižmový k ohroženým druhům. Vzhledem k obtížné dostupnosti a ceně se mošus začal vyrábět i synteticky, i když v nižší kvalitě. Mošus, jinak také pižmo, je důležitou látkou při výrobě parfémů. Přisuzují se mu také afrodiziakální účinky.
Kvalita pižma se liší podle ročního období a stáří zvířete. Lovci kabara uloví a pak mu odříznou pižmový váček. Ten se podobá vlašskému ořechu, ale je menší. Obsahuje 25 až 50 g mošusu. Lovci pižmoňů suší váčky buď na horkých kamenech, dávají je do horkého oleje nebo je suší na vzduchu. Dříve byl mošus velmi cenným a drahým produktem, neboť jeho získávání bylo náročné a pracné. Dnes se však používá spíše syntetický mošus, který se vyrábí v laboratořích, ačkoli pravý mošus stále zůstává ceněný pro svou intenzivní a unikátní vůni.


Co je to Mošus? Význam slova, termín, Definice výrazu, termínu Mošus. Co znamená odborný pojem Mošus z kategorie Materiály?

Možnost chyb vyhrazena. Sepsáno redaktory Superia.cz

Sdílejte uvedený text s kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Termín Mošus je v kategorii materiály

Klíčová slova: slovo, co to je, přesný význam, synonymum, odborné názvosloví, lexikon, co znamená, termín, co je to Mošus?, terminologie, materiály, přesný výraz, názvosloví, význam slova, terminus technicus, odborný výraz, slovník, pojem


Pojem Mošus je v kategorii materiály, ilustrační obrázek

Co znamená pojem Mošus? Odborný výraz, termín, definice slova z Wikipedie

Níže uvedený text pochází z webového projektu Wikipedia.cz. Licence CC-BY-SA.

Mošus (pižmo) je pronikavě páchnoucí látka, kterou produkují samci kabarů pižmových při značkování svého území. Této látce, strukturně podobné feromonům, se přisuzují afrodiziakální účinky.
Pižmo bylo hojně využíváno především v parfumerii, kde se používalo jako tzv. fixátor k prodloužení trvanlivosti vůně. Lov kabarů je dnes z důvodu jejich ohrožení zakázán a pižmo je vyráběno synteticky.

Jiné zdroje informací o pojmu Mošus

Chraňte své soukromí a hledejte slovo Mošus ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít pojem Mošus ve vyhledávači Ecosia a pomoci tak životnímu prostředí

Vyhledat heslo Mošus ve Wikizdrojích

Zkusit najít frázi Mošus ve vyhledávači Yahoo

Hledat frázi Mošus ve Wikislovníku

Zkusit najít frázi Mošus ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Mošus například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve videích na Youtube nebo v projektu slovnik.cz.

Zkuste také následující odborné pojmy, termíny a hesla

Tyto stránky vám umožnili zjistit co znamená Mošus? resp. co se přesně ukrývá za slovem Mošus? Je tu uvedeno krátké vysvětlení odborného pojmu Mošus, odpověď na dotaz co je to Mošus?. Víte např. kdo to je Ladislav Fuks? Znáte a víte kdo je Marie I Tudorovna? Nezapomeňte prosím, že výrazy, hesla mohou mít víc významů podle toho o jaký obor se jedná. Zkuste hledání i v jiné sekci webu než v materiály. U části textů najdete citaci z české Wikipedie. Spolu s textem je vždy uvedena i url adresa na konkrétní stránku projektu. Takový typ textu je distribuován pod licencí CC-BY-SA. Ostatní texty je možné citovat dle zákona s uvedením zdroje.

Vážení čtenáři, děkujeme vám za návštěvu projektu shromažďujícího významy slov, popisy termínů, slovníková hesla, definice odborných pojmů, přesné vysvětlení slov, známé i neznámé pojmy s názvem Co Je To?.

Blízký východ je dnes hodně horká a diskutovaná oblast. Víte však, které země do této oblasti patří? Poznali byste jejich vlajky? Navštivte náš spřátelený web, který obsahuje nejenom vlajky zemí blízkého východu.